CoinAjans.com
Bitcoin Haberleri

Dev Oyun Şirketi Fidye Yazılım Kurbanı Oldu: Hacker’lar 11 Milyon Dolarlık Bitcoin İstiyor

bitcoin haberleri coinajans.com

Kriptokoin.com – Capcom, bir fidye yazılımı saldırısının hedefi oldu ve hacker’lar, 2 TB’lık hassas veriyi sağlam bir şekilde teslim etme karşılığında 11 milyon dolarlık Bitcoin (BTC) istiyor.

Fidye yazılımı saldırıları belediye binaları ve üniversitelerden, Tesla gibi büyük endüstrilere kadar çeşitli varlıkları hedef alıyor. Bu hafta ise hacker’ların hedefinde oyun devi Capcom vardı.

Capcom; Devil May Cry, Resident Evil, Megaman ve Street Fighter gibi büyük hitlerin arkasındaki dev şirkettir.

Capcom’un verileri 11 milyon dolarlık Bitcoin değerinde

Kasım 2020’nin başında Capcom, bir bilgisayar saldırısının hedefinde olduklarını bildiren bir açıklama yaptı. Japon şirketi saldırının niteliği hakkında ayrıntılı bildi vermedi ve sadece bazı operasyonlarının durdurulduğunu; yetkililere haber verdiklerini söyledi:

“2 Kasım 2020 sabahının erken saatlerinden itibaren Capcom Group ağlarından bazıları, e-posta ve dosya sunucuları dahil olmak üzere belirli sistemlere erişimi etkileyen sorunlar yaşadı. Şirket, bunun üçüncü bir şahıs tarafından gerçekleştirilen yetkisiz erişimden kaynaklandığını ve 2 Kasım itibarıyla dahili ağlarının bazı işlemlerini durdurduğunu doğruladı.”

Ancak, Pancak3lullz takma adı altında kötü amaçlı yazılım sahnesi hakkında bilgi sahibi olan bir siber güvenlik uzmanı, kötü amaçlı yazılımın kodunun bazı kısımlarını analiz edebildi ve Bleeping Computer’a, Capcom’un “Ragnar Locker” adı altında bir grup tarafından geliştirilen bir fidye yazılımı ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

Pancak3lullz, Ragnar Locker’ın Capcom ağlarında 2.000 cihazı kilitlediğini ve şu anda Capcom tarafından erişilemeyen neredeyse 2 Terabaytlık bilginin şifresini çözmek için anahtar karşılığında 11.000.000 dolar değerinde Bitcoin istediğini söyledi.

Dev Oyun Şirketi Fidye Yazılım Kurbanı Oldu: Hacker’lar 11 Milyon Dolarlık Bitcoin İstiyor 5
Capcom geçici veri sızıntısı sayfası. Kaynak: Bleeping Computer

Veriler arasında Capcom’un riskli belgeleri, pasaportlar, satış raporları, banka ekstreleri, sözleşmeler ve stratejik bilgiler içeren çok sayıda veri bulunuyor.

Fidye yazılımı: Siber güvenlik ve kripto endüstrisinin büyüyen sorunu

Artan sayıda fidye yazılımı saldırıları, kripto endüstrisi için başka bir karanlık bölüm; çünkü birçok bilgisayar korsanı kurbanlardan Bitcoin veya Monero cinsinden ödeme talep etmekte. Her şey, fonları takip etmenin zorluğuna ve dünyanın herhangi bir yerinden transfer yapmanın kolaylığına bağlıdır..

Son zamanların en ünlü fidye yazılımı gruplarından biri ise REvil. Son aylarda Donald Trump, Lady Gaga ve Madonna gibi büyük kişiliklere saldırdılar. Ayrıca, araçlarının kalitesini artırmak için personel istihdam ederek halka açık forumlarda duyurular yaptılar.

Bu, şüphesiz, giderek daha fazla dijital bilgiye dayanan ve ilginç bir şekilde; hassas bilgilerini yedeklememe eğiliminde olan bir nesil için bir zorluktur.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

İlgili Haberler

Petrol Sıfırın Altını Görürken Bollinger’dan Bitcoin Yorumu Geldi: “Sert Hareket Yakın”

Coin Ajans

Tahminleri Tutan Dünyaca Ünlü Analist, Bitcoin’in Hedeflediği Seviyeleri Açıkladı!

Coin Ajans

Macera filmi gibi! Bitcoin kodlarını 1000 yıllığına kutup dağlarına gömecekler

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası