CoinAjans.com
Bitcoin Haberleri

Dev Yatırım Yönetim Fonu Avrupa’da Bitcoin ETN’si Piyasaya Sürdü

bitcoin haberleri coinajans.com

Kriptokoin.com – Bitcoin (BTC) gittikçe daha fazla kurumu kendine çekerken, kripto parayı geleneksel pazar için erişilebilir kılan finansal ürünler de ortaya çıkıyor. Bu ürünlerin sonuncusu VanEck Europe tarafından çıkarılan exchange-traded note (borsa yatırım bonosu/ETN). Ürün, geçtiğimiz ay itibariyle Almanya’daki toplam hisse senedi hacminin %70,65’inden fazlasını elinde bulunduran Alman Alman borsası Deutsche Börse Xetra’da işlem görecek.

VanEck Bitcoin ETN’yi başlattı

ETN’ler, borsa yatırım fonlarına (ETF) benzese de aralarında önemli bir fark bulunuyor. ETF, söz konusu varlığı satın alan veya satan bir şirketin temsilcisiyken ETN; bir varlığın performansının temsilcisidir. Bu nedenle bir ETN sağlayıcısı, söz konusu varlığı elinde bulundurmak zorunda kalmaz.

Yine de VanEck’in BTC ETN’si temelde 1:1 oranda destekleniyor. Bu da ne kadar çok not satılırsa, sağlayıcının ihtiyacı olan BTC’nin de o kadar fazla olduğu anlamına geliyor. Sonuç olarak geleneksel piyasa katılımcıları Bitcoin’in fiyat hareketine onu ellerinde tutmadan erişebilir ve talepleri yine de kripto piyasasına yönlendirilecektir.

Yeni ETN’nin toplam varlığı 2 milyon dolar. Almanya, Lihtenştayn, Hollanda, Birleşik Krallık ve Asya’daki yatırımcılar bu ürüne yatırım yapabilecekler.

ABD dışındaki Bitcoin borsasında işlem gören ürünler (ETP’ler), VanEck’in ETN’sinden önce vardı. 2015’in başlarında XBT Provider tarafından benzer bir ürün teklif edilmişti. 21Shares ayrıca Bitcoin, Ethereum için ETP’ler ve bazı kripto para birimlerini sunuyor. VanEck, kriptoya dönen küresel ilgiden yararlanıyor. Crypto Briefing’de yer alan habere göre 21Shares ve Amun Tokens’te araştırma görevlisi olarak Eliezer Ndinga şunları söyledi:

“Bir Bitcoin şüphecisi olan efsanevi hedge fon yöneticisi Ray Dalio’nun Bitcoin hakkında bir şey kaçırıp kaçırmadığını merak etmeye başlamasıyla; bu pazar kurumsal benimsemedeki artışla ateşlenmeye başladı. Sonuç olarak finansal kurumlara kurumsal düzeyde ürünler sunmak için daha fazla platform sektöre giriyor.”

Avrupa’da bir ETN başlatmak, VanEck’in ABD’de Bitcoin ETF’ yaratma çabalarına yardımcı olabilir. VanEck daha önce SEC’e bir ETF önerisi sunmuştu ancak birden fazla karar gecikmesinden sonra Eylül 2019’da önerisini geri çekmişti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

İlgili Haberler

Bitcoin’in yatay seyri altcoinler için fırsat!

Coin Ajans

Long Squeeze Göründü! Bitcoin’de 5 Bin Dolar mı yoksa 8 Bin Dolar mı Geliyor?

Coin Ajans

Bitcoin 2021 Sonunda 424.000 Dolara Ulaşabilir mi?

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası