CoinAjans.com
Bitcoin Haberleri

Dijital Dolar Nedir?

bitcoin haberleri coinajans.com

Kriptokoin.com – Sizlere ilk olarak 20 Ocak tarihinde resmi olarak duyurduğumuz ‘Dijital Dolar’ projesinin, koronavirüs ile mücadele paketi doğrultusunda ABD’de halka dağıtılacak paralar için kullanılmasının Demokratlarca teklif edilmesiyle birlikte bütün finans çevrelerinin gözü bu projeye çevrildi. Peki Dijital Dolar Nedir? Dijital Dolar’ın arkasında kimler var? Bu dijital varlık ilerleyen süreçlerde karşımıza ne şekilde çıkacak? Sizlere Kripto Koin olarak bu proje ile ilgili detaylı bir içerik hazırlamak istedik!

20 Ocak tarihli haberimizde “..Söz konusu proje, diğer federal rezerv yükümlülükleriyle bir arada var olabilecek sanal, tokenize edilmiş bir ABD para biriminin geliştirilmesini hızlandırmak için bir çerçeve oluşturmayı hedefliyor. Bu para birimi, işlemleri daha hızlı ve daha uygun maliyetli bir şekilde çözmek için kullanılabilir…” şeklinde sizlere tanıttığımız projeyi, projenin resmi websitesi de benzer bir şekilde açıklamış. Soru-Cevap şeklinde ilerleyen içeriğimizin devamında dijital dolar ile ilgili geniş çaplı bir bilgiye sahip olacaksınız.

Dijital Dolar Nedir?

Dijtal Dolar, resmi sitesinin tanımına göre; “Dolar cinsinden bir borcun dijital temsilidir. Yükümlülükler Federal Rezerv tarafından oluşturulan Federal Rezerv banknotlarını banka mevduatlarını ve diğer finansal piyasa yükümlülüklerini içerebilir. Yani bu dijital dolar olarak adlandırdığımız şey aslında Amerikan Merkez Bankası’nın para basışının yeni bir formu. Resmi kaynakların Merkez Banka Dijital Parası (CBDC) olarak adlandırdığı bu oluşum ile tokenize edilmiş banka paraları arasındaki en önemli ayrım CBDC’nin; Fed ve ticari bankanın yükümlülüğünde olması.

CBDC’nin Amacı Ne?

CBDC’nin bu dijital doları üretmedeki amacı, yurtiçinde ve yurtdışında dolarla işlem yapan herkese hizmet etmek için doları daha iyi ve daha akıllı bir para haline getirmek. Bu oluşumla birlikte dijital dünyada doğrudan para transferi mümkün hale gelecek.

Token ve Tokenleştirme Nedir?

Tokenleri mülkiyeti onaylamak ve aktarmak için yeterli özelliklere sahip bir varlık, mal, hak veya para biriminin dijital temsili olarak tanımlayabiliriz. Bu varlıkların haklarını bu amaçla üretilen belirli bir tokene dayandırma işi ise tokenleştirme (tokenize etme) oluyor.

Dijital Dolar Nedir? 3

CBDC’nin Neden Tokenleştirilmesi Gerekiyor?

Tokenleştirme, merkez bankası parasının taşınabilir olmasını ve bir kısa mesaj göndermek kadar kolay aktarılabilmesini sağlayacak. Tokenleştirilmiş merkez bankası parası; perakende, toptan satış işlemleri ve sınır ötesi ödemelerde kullanılabilecek.

Peki Dijital Dolar Yeni Bir Para Birimi Mi?

Hayır, dijital dolar Federal Rezerv’in mevcut kağıt ve madeni paraların yanında yeni bir biçim. Yani yeni bir para birimi burada söz konusu değil.

Dijital Dolar ile Fiziksel Nakit Arasındaki Fark Ne?

Dijital dolar nakit benzeri özellikler sergileyecek, eşler arası işlemler ve ödemelerde kesinlik sunacak ve dijital dünyada bir ödeme aracı olarak hizmet verecek. Dijital doların nakit para ile tek farkı “nakit” olmaması, bu para nakit ile birebir değiştirilebilecek.

CBDC Blokzincir Üzerinde Mi Üretilecek?

Proje’nin resmi websitesine göre bu mümkün ve oldukça yüksek bir olasılık. Proje bu konuyu “…belirlenmiş fonksiyonel ihtiyaçlar veya kullanım durumları ışığında dijital dolar üretmek için uygun teknolojik yaklaşımlar dikkate alınacak. Bu, muhtemelen bir blokzincir ya da diğer dağıtılmış defter teknolojileri (DLT) uygulamalarını içerecek” şeklinde açıklamış.

Dijital Dolar Projesi Libra’nın Başka Bir Formu Mu?

Kesinlikle hayır, dijital dolar Federal Rezerv tarafından çıkarılacak ve Federal Rezerv’in banknotlarına benzer bir yükümlülüğe sahip olacak. ABD’nin yükümlülüğünde olacak CBDC’nin aksine Libra, Libra Derneği tarafından oluşturulan bir aracı. Libra ulusal para birimlerine sabitlenmiş olup bu nedenle dolara göre dalgalanma gösterecek.

Dijtal Dolar Neden Önem Arz Ediyor?

2017’de yayınlanmış olan bir rapor 60 milyondan fazla Amerikalının bir banka hesabına sahip olmadığını göstermekte. Bundan dolayı ABD’nin vatandaşlarına sunacak olduğu 1000 dolarlık yardım paketinin milyonlarca kişiye ulaştırılması oldukça zor görülüyor. Dijital Dolar projesi eğer bu paket için kullanılırsa dünya finansı için yeni bir dönemin başladığını söylemek mümkün olacak.

Dijital Dolar Projesi’ne Bitcoin’in Olası Tepkisi Ne Şekilde Olabilir?

Sektörde pek çok ayrı görüş olsa da kuşkusuz en dikkat çekeni Nathaniel Whittemore’un görüşü. Kripto para analisti Whittemore’a göre bu hareket Bitcoin’e yardımcı olabilir. Analiste göre yüz milyonlarca Amerikalının ilk dijital cüzdanına sahip olacak olması ve Amerikan dolarının -koronavirüs’ün beklenenden daha fazla ekonomik etkiye sahip olması sebebiyle- düşmeye oldukça açık olması bu durumda anahtar rol oynuyor. Bitcoin, insanların eriyen dolarlarından kaçmak için sığınacağı bir liman olabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!Takip et

İlgili Haberler

Bitcoin İle Ethereum Arasında Köprü Görevi Görecek Olan Token Kullanıma Hazır

CME ve Bakkt’ta Bitcoin Ticaret Hacmi Haftalar Sonra İvme Kazandı

Coin Ajans

Biden Etkisi: Bitcoin Duyurudan Hemen Sonra Sert Düştü

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası