CoinAjans.com
Altcoin Teknik Analiz

Dikkat! EOS ekosistemi alarm veriyor TAKİP ET

Altcoin Teknik Analizleri coinajans.com
huobi_koinmedya

EOS ekosistemi alarm veriyor. ICO döneminde 4.1 milyar dolar toplamasına rağmen EOS’un Ethereum’u koltuğundan deviremediğini görüyoruz. Bu da aslında para ile benimsenmenin alınamayacağının en iyi örneğini oluşturuyor. Bir de EOS ağının can çekişen yönlerine bakalım.


EOS ekosistemi alarm veriyor

EOS, kripto alanının en büyük ICO’sunu düzenlemişti. 2017’de yapılan ICO yatırımının neredeyse yarısını tek başına almıştı. Bunun için sağlam dayanakları da vardı.

En azında kağıt üzerinde cazip bir teknolojiye sahip. Ethereum’u ölçeklenebilirlik ve kolay geliştirme alanında geçiyor. Dahası EOS tabanlı dApp’ler kullanıcılardan işlemler için ücret talep etmiyor. Sonuçta pahalı Ethereum tabanlı dApp’lere göre daha dost canlısı oluyorlar.

Peki, bu kadar iyiyse neden ETH’yi şimdiye kadar geçemedi.

koinmedya_brave

Öyle görünüyor ki başta kripto topluluğunun ilgisini çekmeyi başaran EOS, bu ilgiyi korumada başarılı olamadı. Platformun yüksek merkezileşmiş yapısı ve engelleyici kullanım maliyetleri, birçoğunu fork oluşturmaya ve başka bir yere göç etmeye zorladı.

Projenin durgunlukta kurtularak büyümeye başlaması için stratejik bir yaklaşım geliştirmesi gerekiyor.

İlgil – Facebook’a yeni rakip geliyor: EOS Voice

EOS oligarşisi

Öyle görünüyor ki EOS ağı henüz yeniyken daha çok küçük oyuncular tarafından destekleniyordu. Bu sağlıklı bir halka açık blockchain’in en yaygın özelliği. Şimdi ise stake’ler büyüdükçe büyük oyuncular ekosisteme girdi ve EOS yönetimini ele geçirdi.

koinmedya_brave

Bitcoin ve Ethereum’dan farklı olarak EOS Delegated Proof-of-Stake (DPoS) konsensüs mekanizmasını kullanıyor. “Delegated” kısmı da şuan EOS ekosistemindeki oligarşinin oluşmasına neden oldu.

EOSIO’ta dApp oluşturmak daha pahalı

Belirttiğimiz sorun dışında merkeziyetsiz uygulama (dApps) geliştiricileri de EOS üzerinde çalışma zorluğu yaşıyor.

Her ne kadar EOS teknolojik yapısı ve araçları, uygulama oluşturmak için kullanışlı olsa da EOS üzerindeki hesaplama kaynaklarının yüksek fiyatı nedeniyle bunları yayınlanması çok pahalı hale geliyor.

Ücretsiz bir platform olduğu için EOS yeni kullanıcı çekmede daha avantajlı. Kullanıcı deneyimi açısından ücret bazlı Ethereum gibi platformlara göre daha iyi. Bu EOS geliştiricileri için iyi haber. Kötü haber ise bir dApp yayınlarken CPU ve NET gibi kaynakların kiralanması gerekiyor ve RAM alınmalı. Kullanıcı sayısı arttıkça da geliştiriciler bu tür kaynaklara daha fazla harcamak zorunda kalıyorlar.

İlgili – EOS tabanlı stabil coinlere kısa bir bakış

EOS topluluğu parçalanıyor

EOS oligarşisi ve yüksek geliştirme maliyetleri, birçok topluluk üyesini alternatif teknolojilere yönlendiriyor. Sonuç olarak Telos, WAX ve Boscore gibi ağ forkları ortaya çıktı.

Sonuç olarak EOS ekosistemi daha fazla parçalanmaktan kurtulmak için stratejik yaklaşımlar geliştirmeli.

Kaynak

Paylaşım için teşekkürler

Paylaşımlarınız bize güç veriyor…

İlgili Haberler

Bitcoin’leriniz gerçekte kimin? TAKİP ET

DeFi platformu Compound’dan COMP fiyatını ayağa kaldıran büyük yenilik TAKİP ET

Bitcoin Teknik Analizi: BTC 10,000 dolar desteğini korur mu? TAKİP ET

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası