CoinAjans.com
Bitcoin Haberleri

Donald Trump’ın Sıfır Faiz Israrı Bitcoin İçin Ne Anlam İfade Ediyor?

bitcoin haberleri coinajans.com

Kriptokoin – Fed bu hafta başında % 0,5’lik bir faiz indirimi yaparak  Fed Faiz Oranını % 1.50-1.75 aralığından % 1.00-1.25 aralığına düşürdü. Ancak, borsadaki volatilite ve zayıflık devam ettiği ve Fed’in Mart ayında bir % 0,5’lik daha indim yapacağı beklentisi içerisinde piyasanın % 0.50 oranında faiz indirimini fiyatlandırdığı göz önüne alındığında bu yapılan indirimin boşa gittiği görülüyor.

Bu faiz indirimleri, negatif faiz oranlarının olduğu bir geleceğe işaret ediyor ve bu olayların dönüşü muhtemelen Bitcoin (BTC) için büyük bir nimet olacak.

Kara Pazartesi

Bu durumun ciddiyetini anlamak için tarihe bakmak önemli.
Ekim 1987’de ABD borsası, Kara Pazartesi olarak bilinen bir olay yaşamış ve
birkaç saat içinde % 23 düşmüştü. Dünya çapında 20’den fazla borsa da benzer miktarlarda
düşmüştü.

Kara Pazartesi’nin yaşandığı günden sonraki sabah, Fed ekonomiyi desteklemek için gereken her şeyi yapmaya söz verdi ve 10 gün sonra faiz oranlarını % 0,5 oranında azalttı. Likidite enjeksiyonları ile birlikte bu faiz indirimi, ekonomik krizi tersine çevirmek için başarılı bir strateji olduğunu kanıtladı.

Özellikle, Fed Fon faizi Ekim 1987’deki % 0.5’lik orandan
önce % 7.25 idi, ancak % 0.5 oranındaki indirimin, Fed Fon faizinden sadece %
7’lik bir düşüşü temsil etmesine rağmen ekonomiyi canlandırmak için etkili bir
araç olduğu kanıtlandı. .

Bunu, Fed Fon Faizinde yaklaşık % 30’luk bir düşüşü temsil eden mevcut % 0,5’lik oranla karşılaştırın. Ve bunun etkisiz olduğunu düşünün.

Amaç Neydi?

Acil faiz indirimi yapılırken önemli amaçlardan bir tanesi indirimin hızlı bir uyaran olacağı idi. Zira Fed toplantı için iki hafta daha beklemek istememişti. Bu hamleye rağmen üstelik borsa bir de yüzde 10 düşüş yaşadı. Bu durum, Fed’in, borsa durgunluğa girmesine rağmen bir faiz indirimi yapmak için 10 gün beklediği 1987 yılına kıyasla ilginç bir durum oluşturuyor.

Ekonomi resesyonda olmadığı için Fed’in davranışı, aslında
çaresiz kalmaması gereken bir zamanda etkisiz kaldığını gösteriyor.

Bu haberle ilgili ortaya çıkan en önemli sonuç, bu sefer faiz indiriminin işe yaramadığı. Nitekim, borsa Mart ayında Fed’in tekrar toplanmasıyla % 0.5’lik bir faiz indirimi yapabilir. Bu durum Fed toplantıyı yapıp oranlar % 0.50-0.75’e düşmezse Borsaların kesinlikle çökeceği anlamına gelir. Başkan Trump bile % 0,5’e varan bir indirim talep ediyor.

Negatif Faiz Oranları

Negatif faiz oranları gerçekten hiç kimse için iyi değil. ABD bankalarında tasarruf eden herkes fazladan ödeme yapmak zorunda kalacak. Bu, resmi verilere göre, dolar tasarrufunun yılda % 2-3 oranında azalmasına da neden olacak.

Ayrıca, şirketler ve bankalar borçlanmak için ödeme alacaklar. Bu durum sadece kredi almayı karlı bir iş haline getirerek ödünç alınan parayı geri ödemeye yönelik teşviki kaldıracak. Bir diğer ifadeyle ne kadar verimsiz olursa olsun böyle bir hamle şirketlere ve bankalara ücretsiz olarak paranın verilmesi anlamına geliyor.

Negatif faiz oranları, şirketlerin ve bankaların istedikleri tüm parayı aldıkları ve işletmeleri daha zayıf hale getirse bile bu parayı borç için ödedikleri bir zombi ekonomisine yol açacak. Bu, serbest piyasa kapitalizminin tam tersidir. Bankalara ve şirketlere yönelik olarak  artık karlı olma noktasında bir teşvik olmayacağı anlamına gelir.

Sonuçta, zombi şirketleri ve zombi bankaları son derece ciddi bir ekonomik çöküşün önünü açacak, özellikle de bankalarla genellikle paradan tasarruf eden insanların önemli bir kısmı paralarını çekecek ve bu durum da banka likiditesini ve kredisini kurutacaktır.

Fed’in Tek Yapması Gereken

Fed’in bu noktada kalan tek aracı para basımı olacak ve bu
da dünya çapında ABD doları ve fiat para birimlerini zayıflatacak.

Bu nedenlerden dolayı, belki de Bitcoin (BTC) sahipleri
hariç, negatif faiz oranları herkes için kötü olacak. Gerçekten de, kayda değer
sayıda insan Bitcoin’de (BTC) para tutmayı seçebilir, burada tasarruf için negatif
bir faiz oranı söz konusu dahi değil.

Ayrıca, negatif faiz oranına bağlı zombi ekonomisi çöktüğünde, daha fazla insan para birimi cinsinden güvenli bir liman olarak Bitcoin’e (BTC) akın eder.

Bitcoin İçin Anlamı

Sonuç olarak Fed’in yaptığı yüzde 0,5’lik bir faiz indirimine ay sonundan önce bir % 0,5’lik bir indirim daha eklemesiyle birlikte Fed’in özellikle durgunluk dönemlerinde  genellikle % 5 faiz indirimi yapması gerektiği göz önüne alındığında, ABD’ye negatif faiz oranlarının gelmesi muhtemel. Bu çok daha kötü ekonomik koşullara yol açabilir, ancak vatandaşlar paralarının değerini enflasyondan korumak için bankalardan kaçtıklarında bu durum nihayetinde büyük ölçekli Bitcoin (BTC) benimsenmesine neden olan faktör olabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

İlgili Haberler

Bu kripto para hataları çok can yakıyor!

Coin Ajans

Yeni Nesil Kripto Para Türev Platformu Bybit ile Tanışın!

Coin Ajans

Kadir Has Üniversitesi’ndeki Kripto Paralara Giriş Dersi Özel Konuğuyla Herkese Açık Gerçekleşecek

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası