CoinAjans.com
Kriptopara Haber

Dünya Ekonomi Forumu küresel stabil coin makalesi

kripto para haber coinajans
fairspin_koinmedya

Devletler tarafından desteklenen küresel stabil coin fikri, Dünya Ekonomi Forumu sitesinde yayınlanan makaleye konu oldu. Makale, rezerv para olarak kullanılabilecek bir stabil coin öneriyor.


Küresel stabil coin makalesi

Fusion Foundation’dan John Liu ve Lapa Capital’dan Peter Lyons 26 Kasım tarihinde “Bu dijital para daha sürdürülebilir küresel ekonomi inşa edebilir” başlıklı bir makale kaleme aldı. Makalede yazarlar, stabil coin’lerin küresel ekonomide oynayacağı roller üzerine değiniyor.

Stabil coin’ler değerini genelde dolara bire bir sabitlemiş kripto paralar olarak biliniyor. Tether, Gemini dolar ve USDCoin ise en bilindik stabil coin’lerin başında geliyor. Liu ve Lyons, küresel piyasalarda doların hakim rezerv para olarak kullanılmasının olası risklerine değinerek bu riskin üstesinden bir grup fiat para birimine endekslenmiş stabil coin’lerle aşılabileceğini iddia ediyorlar.

Lütfen Bkz: Tether aleyhinde ABD merkezli yeni bir dava

Makaledeki iddiaya göre ABD ekonomisi, dünya GSYİH’sinin (Gayri Safi Yurt İçi Hasıla) yüzde 15’ine hakim olmasına rağmen merkez bankaları rezervlerinin yüzde 62’si ABD dolarından oluşuyor. 2008 yılındaki küresel krizde diğer ülkelerdeki sıcak para, güvenli liman gördükleri ABD’ye kaçtı. Günümüzde artan ABD dış borçları ve küresel likidite bolluğu dikkate alındığında benzer bir krizde ABD’ye kaçacak sıcak para, hem ABD ekonomisinde hem de küresel ekonomide beklenmedik sonuçlar doğura bilir. Örneğin dolar enflasyonu merkez bankası rezervlerinde aşırı değer kayıplarına yol açabilir.

Liu ve Lyons, İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney’in Ağustos ayında ABD Wyoming’de düzenlenen merkez bankası başkanları toplantısındaki konuşmasının alıntılayarak küresel dijital bir varlığa dikkat çekiyor. Bir grup para birimi üzerinden çıkarılacak küresel bir kripto para (küresel stabil coin) dünyayı dolar hegemonyasından kurtarabilir. Böylece hem ABD ekonomisi hem de küresel ekonomi olası risklerden kurtulabilir. Global stabil coin için IMF para birimi olarak bilinen SDR çözüm olabilir. SDR, değerini dolar, euro, sterlin ve yen’e sabitlemiş bir para birimi olarak biliniyor. SDR dijitalleştirilerek küresel stabil coin haline gelebilir ve merkez bankaları tarafından rezerv para olarak kullanılabilir.

Lütfen Bkz: “Türkiye blockchain ve kripto para piyasalarında önemli rol oynayacak”: Binance CEO’su CZ

Küresel bir stabil coin, para transferlerinde de ciddi maliyet düşüşlerine yol açabilir. Transfere konu olan paranın yüzde 7 ile 10 arası bir oranı, para transferi maliyetlerine gidiyor. Bu oran yüzde 3’e düşürülebilir.

Küresel stabil coin bankalara ve finansal piyasalara ulaşımı kısıtlı olan kişileri finansal piyasalara kazandırabilir. Dünya yetişkin nüfusunun 3’te 1’inin finansal piyasalardan uzak olduğu tahmin ediliyor.

Kaynak

İlgili Haberler

Bakkt Bitcoin vadelileri yeni bir rekora imza attı

Coin Ajans

Bitcoin Gold ağını ele geçirme girişimi ve borsalara acil çağrı

Önde gelen İspanyol bankası, Ripple destekli ödeme sistemini Meksika’ya açıyor

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası