CoinAjans.com
Kriptopedia

Dünya genelinde bankalar kendi kripto paralarını çıkarma hazırlığı içerisinde

kripto para bilgi
fairspin_koinmedya

Dünya genelinde bankalar kendi kripto paralarını çıkarmaya çalışıyor. Hatta bazıları değişik kullanım alanları için testlere başladı bile.


Dünya genelinde bankalar kendi kripto paralarını çıkarmaya çalışıyor, öncülük edenler hangileri?

Dijital para projelerine öncülük eden merkez bankaları arasında Çin, Singapur, Kanada, Bahamalar, Uruguay ve İsveç var. Hindistan da dijital rupi için taslak kripto para yasası hazırladı.

Çin’in CBDC’si neredeyse hazır

Dijital para çıkarmaya en yakın ülke Çin gibi görünüyor. Medya haberlerine göre Çin Merkez Bankası The People’s Bank of China,  kendi bağımsız dijital parasının neredeyse hazır olduğunu duyurdu. Bu durum  Çin’in kuzey eyaletlerinden Heilongjiang’da düzenlenen bir forumda ortaya çıktı.

Forumda PBOC’nin ödemeler departmanı direktör yardımcısı  Mu Changchun şunları söyledi:

“Mevcut blockchain teknolojisi Çin’deki işlem volümlerini tek başına üstlenmeye yetmeyeceğinden, dijital paramız  sırtını sadece bu teknolojiye dayamayacak.”

CBDC için, yasal yayınlayıcıları hem merkez bankası  hem de finansal kurumlar olan iki aşamalı bir sistem kullanılacak. PBOC kendi dijital parasını başlatma olasılıklarını 2014’te araştırmaya başlamıştı.

Singapur ve Kanada arasında deneme çalışmaları

Singapur para otoritesi MAS ve Bank of Canada, CBDC’leri kullanarak sınır ötesi ve çapraz para birimi ödemelerini yürütmek için ortak bir deney yaptılar. İki merkez bankası, saygın deneysel yurt içi ödeme networklarını biribirine bağladı. MAS’ın Mayıs ayında tanımladığı üzere Jasper projesi ve Ubin projesi iki farklı dağıtılmış ledger teknolojisi üzerinde inşa edildiler. İlki, Corda üzerinden Kanada networkunun gelişimini, ikincisi ise Quorum üzerinden Singapur networkunu destekledi.

Bahamalar da CBCD test ediyor

CBDC’yi test eden diğer bir ülke ise Bahamalar. IMF  Temmuz ayında Bahamalar Merkez Bankası ile yapılan ve ülkenin CBDC’si üzerine yapılan çalışmaların da dahil olduğu görüşmeleri detaylarıyla açıkladı.

Tayland’ın çok amaçlı CBDC testi

The Bank of Thailand (BOT), Project Inthanon olarak adlandırdığı kendi CBDC’sinin ikinci test fazını tamamladı.  Geçen yıl Ağustos ayında başlayan ilk faz, dağıtılmış ledger üzerinde CBDC kullanan Proof-of-Concept desentralize Real-Time Gross Settlement (RTGS) geliştirmeye odaklanmıştı.

Şimdi tamamlanan ikinci faz ise iki farklı spesifik alanda DLT’nin nasıl kullanılabileceğini daha fazla araştırmaya odaklıydı.

Banka kısa süre sonra üçüncü fazı başlatacak.

Bitfinex merkezsiz borsasını duyurdu: DeversiFi

Uruguay, İsveç ve ECCU

Uruguay Merkez Bankası, geçen yılın Nisan ayında CBDC üzerine bir pilot programı tamamladı. Program 2017 Kasım ayında başlamıştı ve bir e-pesonun yayınlanması, dolaşımı  üzerineydi.

Bank for International Settlements (BIS) şu tanımlamayı yaptı:

“Transferler hem metin mesajları hem de bir e-peso uygulaması kullanılarak mobil telefonlardan anlık ve uçtan uca gerçekleşti.”

Ancak hiç bir blockchain kullanılmadı. 20 milyon e-peso yayınlandı . Süreç  tamamlandığında hepsi iptal edildi. Program, daha fazla deneme ve potansiyel yayınlama kararı alınmadan önce değerlendirilme aşamasında.

Yaygın haber organı İngiliz Metro’dan Bitcoin’e övgüler

İsveç Riksbank da bir e-krona projesi üzerinde 2017 baharında çalışmaya başladı.

Bankanın web sitesi şu tanımlamayı yapıyor:

“ e-krona yayınlayıp yayınlamama hakkında alınmış bir karar yok. Bir e-crona yayınlama yetkinliği için olasılıkları araştırıyoruz. Ve bu şekilde yeni bir dijital market için daha iyi hazırlanmış olacağız.”

Doğu Karayipler Merkez Bankası ECCB, Barbados bazlı fintech şirketi Bitt Inc. ile Doğu Karayipler Para Birliği ECCU içinde  blockchain- temelli bir CBDC çıkarmak için anlaşma imzaladı. Pilot çalışmada, ECCU içindeki banka dışı ve lisanslı finansal kurumlar tarafından kullanılacak ve dağıtılacak EC doların (DXDC), güvenli bir şekilde basılacak ve yayınlanacak dijital versiyonu denenecek.

Hindistan dijital rupiye açık

Hindistan hükumeti şu sıralar “kripto paraların yasaklanması ve resmi dijital para düzenlenmesi 2019” başlıklı bir tasarıyı tartışıyor. Tasarı hükumete yasal bir dijital rupi oluşturması teklifinde bulunuyor ve bu parayı “Merkez Bankası tarafından dijital olarak yayınlanan ve merkez hükumet tarafından onaylanan yasal bir para formu” olarak tanımlıyor.

Neden bankalar kendi kriptolarını araştırıyor?

Haziran ayında IMF çok sayıda merkez bankasının CBDC  yayınlama imkanlarını araştırdığını açıkladı. Ayrıca ileri ekonomilerde nakit kullanımının düşmesi nedeniyle bu ülke merkez bankalarının alternatif ödeme metodu olarak dijital parayı incelediklerini  bildirdi. Raporda şunlara yer veriliyor:

“CBDC düşünmenin ana nedenleri , maliyetleri düşürmek, para politikaları uygulamalarının etkinliğini arttırmak, kripto paralarla rekabet edebilmek ve kamuya risksiz ödeme aracı sağlamak.”

Pek çok merkez bankası anonim olmayan CBDC üzerinde duruyor. Hemen tümü işlemlerin otoritelerce izlenebileceği hibrid yaklaşımları destekliyor.

Kaynak

İlgili Haberler

Binance Coin nedir? Güncel BNB fiyatı kaç dolar ve TL

Coin Ajans

Kripto Temel Analiz Nedir? (On Altıncı Bölüm)

Coin Ajans

Kriz zamanlarında kripto portföyünüzü güçlü tutmanın 10 altın kuralı TAKİP ET

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası