CoinAjans.com
Madencilik

Dünyanın en büyük Bitcoin madencilik destinasyonunda enerji sorunu

mining inceleme
fairspin_banner

Dünyanın en büyük Bitcoin madencilik destinasyonunda, Çin’in Sichuan bölgesinde, kuraklık nedeniyle ciddi enerji açığı yaşanıyor. Madenciler işletmelerini başka ülkelere kaydırıyor.


Bitcoin madencilik destinasyonunda elektrik kesintileri

Bitcoin madenciliği; madencilik donanımlarına ulaşım kolaylığı, ucuz işçilik ve enerji kaynakları gibi nedenlerden dolayı Çin’de yoğunlaşıyor. Ancak son zamanlarda Çin’de yaşanan elektrik arzı açığı nedeniyle Bitcoin madencileri zor günler geçiriyor.

Bitcoin madenciliği yoğun enerji tüketimi gerektiren bir endüstri. Çin Sichuan bölgesinde yaşanan enerji kısıtı nedeniyle bölgedeki madenciler, Çinli otoritelerinin baskısı ile karşılaşıyorlar ve cihazlarını belli bir süre kapatmaya zorlanıyorlar. Bölgede yaşanan kuraklıklar nedeniyle hidroelektrik santralleri beklenen performansı gösteremiyor. Çinli elektrik üretici ve dağıtıcı şirketleri ise az miktarda üretilen enerjinin öncelikli ihtiyaçlar için kullanılmasını istiyor. Evsel elektrik tüketimine öncelik veriyor. Bu süreçte Bitcoin madencilerinin operasyonlarına ara vermesi isteniyor.

Bölgedeki kurak sezonun önümüzdeki Nisan ayına kadar devam edebileceği öngörülüyor.

Bu yılın başlarında Sichuan bölgesinde bazı hidroelektrik üreticileri, Bitcoin madencilerine izinsiz ve direkt enerji sağladıkları gerekçesi ile ciddi mali cezalara maruz kaldılar.

Sichuan bölgesinin tek başına toplam Bitcoin hash oranlarının yüzde 50’sine sahip olduğu ileri sürülüyor. Enerji kısıtları nedeniyle bölgedeki büyük işletmeler, operasyonlarını farklı bölgelere taşıyor. Küçük işletmeler ise kepenk kapatmak zorunda kalıyor.

Operasyonlarını Çin’den başka bölgelere kaydıran işletmelerden birisi de Bitmain. Alternatif enerji kaynakları ve güneş enerjisinden faydalanmak için Bitmain, ABD’nin Texas eyaletinde dünyanın en büyük madencilik şirketini kurmaya hazırlanıyor.

Lütfen Bkz: Bitmain dünyanın en büyük Bitcoin madencilik çiftliğini açıyor

Sichuan bölgesindeki madencilik operasyonlarının zarar görmesine rağmen Bitcoin hash oranlarında ciddi düşüşler gözlenmemesi dikkat çekiyor. Diğer madenciler, Sichuan bölgesindeki hash kayıplarını şimdilik telafi edebiliyor. Hatta bu süreç Bitcoin madenciliği için alternatif enerji kaynaklarını özendirmesi konusunda olumlu bir sonuç da doğurabilir.

Kaynak

İlgili Haberler

Ödül yarılanmasının Bitcoin yatırımcılarına faydası ne?

Coin Ajans

Düşüşe gerçekten Bitcoin madencileri mi sebep oluyor?

Coin Ajans

Bitcoin madenciliği yenilenebilir enerji projelerini kurtarabilir

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası