CoinAjans.com
Madencilik

Düşüşe gerçekten Bitcoin madencileri mi sebep oluyor?

mining inceleme
fairspin_koinmedya

Düşüşe gerçekten Bitcoin madencileri mi sebep oluyor? BTC her düştüğünde neyin sebep olduğu tartışılır. İlk akla gelen ise madencilerin blok satış yapma ihtimali olur. Peki durum gerçekten böyle mi?


Düşüşe gerçekten Bitcoin madencileri mi sebep oluyor?

Bitcoin blockchain ağı her 10 dakikada bir blok üretiyor. Her blokla birlikte 12,5 BTC serbest kalıyor. Yani günde 1800 yeni BTC kazılıyor. Bitcoin madenciliği yapılması için pahalı cihazlara ihtiyaç var. Ayrıca bu aygıtlar oldukça yüksek elektrik tüketiyor. Yani Bitcoin madenciliği oldukça masraflı bir iş.

Madenciler 2 türlü para kazanır. Bunlardan ilki doğrudan blok kazarak elde edilen Bitcoinlerdir. Bir blok kazımı 12.5 BTC yani bugünün fiyatı ile yaklaşık 90 bin dolar gelir demek. Madencilerin ikinci kazanç kapısı ise işlemleri doğrulamaktan ötürü aldıkları kesinti.

Satoshi Nakamoto, kurguladığı blockchain sistemine azalan ödül sistemini entegre etmiş durumda. Yani gelecekte madenciler blok ödüllerinden ziyade kesinti ücretleri ile ayakta kalmaya çalışacak. Zira her 210.000 blokta yani yaklaşık 4 yılda bir blok ödül oranı yarıya düşüyor. Ödül yarıya düşse de yüksek maiyetler aynı kalacak.

Madencilerin bu masrafı karşılayabilmesi ve hatta kara geçebilmesi için kazdıkları ve kesinti yoluyla elde eettikleri Bitcoin’leri satmaları gerekiyor. Her düşüş döneminde gözler önce madencilere çevrilir. Beklenmedik düşüşleri açıklamak için çalınan ilk kapı; madencilerin maliyetleri karşılamak için blok satış girdikleri şeklinde oluyor. Düşüş dönemlerinde ilk suçlanan “olağan şüpheli” her zaman madencilerdir.

Yapılan son araştırmalardan birinde, bu yaygın kanıya aksi yönde bulgulara rastlandı. Madenciler elbette satış yapıyor ancak bu satış fiyatı ve BTC akışını etkileyebilecek türden olmayabilir.

Madencilik Verileri

Miner’s Share Volume (Madencilerin Payı – MSV) indikatörü on-chain hacimlere ve madencilik çıkışlarına odaklanan bir gösterge. Araştırmacılar bu indikatör üzerinden bazı saptamalarda bulunuyorlar ancak örneklem olarak alınan madenciler toplamın %1’i ila %5’i aralığında. Bu yüzden tamamı yansıtmayabilir. Bu durumu da açıkça ifade ediyorlar.

Yapılan araştırmada madencilik havuzlarının çıkış verileri incelendi. Bu verilere göre BTC fiyat değişimi ile madencilerin gerçekleştirdiği çıkış verileri arasındaki korelasyonu ölçen indis 0,062 değerinde kaldı. Bu 2 değişken arasında %94 oranında negatif korelasyon olduğu manasına geliyor. Yani Bitcoin’in ani düşüş yaptığı dönemlerde asıl fail madenciler olmayabilir.

Kasım ayında Bitcoin’in ciddi oranda güç kaybetmesi neticesinde kimi madencilerin cihaz kapatmak zorunda kaldıkları ifade edilmişti. Fiyat 7.000 doların altına inince maliyetleri 7.000 dolar üzerinde olan kesim mecburen saf dışı kaldı. Fiyatın yeniden yükselmesi sonucu kısmi geri dönüşler olduğu belirtiliyor.

Madencilerin toplam işlem kapasitesini gösteren hash değerine buradan ulaşabilirsiniz.

Madencilik hakkında daha fazlası için Tıklayın

İlgili Haberler

Canaan yeni ASIC madencilik makinesini tanıttı

Coin Ajans

Dünyanın en büyük Bitcoin madencilik destinasyonunda enerji sorunu

Coin Ajans

Bitcoin madenciliği yenilenebilir enerji projelerini kurtarabilir

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası