CoinAjans.com
Borsa

En iyi likiditesi olan kripto para borsaları hangileri?

Kripto para borsa incelemesi
fairspin_koinmedya

Mükemmel bir dünyada bir şey satmak istediğinizde pazara gider ürününüzü satışa açarsınız ve tam da o anda

 bu ürün tam ederinden almak isteyen bir alıcı hemen satın alır. Fakat maalesef bu kadar mükemmel bir dünyada yaşamıyoruz ve alım satımı aleyhimize etkileyecek bir çok faktör var.


Bu nedenle likidite çok önemli. Likidite bir ekonominin akan kanı gibidir. Eğer bir pazarda yeterinde likidite varsa ürünler tam değerinde ve hemen satılır. Likidite bir ürünün değeri ile fiyatı arasındaki makasın açılmasını engelleyen ve ürünün değerinde satılmasını sağlayan faktördür. Likidite sayesinde herkese ürününü adil bir fiyat ile satma imkanına sahip olur.

Likidite bütün dünyada bir borsanın sağlıklı olmasının bir göstergesi olarak kabul edilir ve bu nedenle tüm dijital emtia borsalarını likiditeleri açısından sizin için inceledik. Son bir yılda öne çıkan bir faktör olarak tüm dijital emtia  piyasalarında bir borsanın likiditesi en önemli faktör olarak belirdi. Şu anda likidite bir çok borsa derecelendirmesinde öne çıkan faktör olarak görülmekte ve tüm dijital emtia sektöründe borsaların ana metriği olarak değerlendirilmektedir.

Peki bazı kripto para borsalarının likiditelerine göz atalım ve bir karşılaştırma yaparak borsaların diğerlerine göre bu konuda avantajlarını görelim. Şu anda bir çok kripto para borsası olduğundan ve hepsini değerlendirmek bir makale ile  mümkün olamayacağından dolayı sadece bir kaç borsayı inceliyor olacağız. Bu borsalar dünyanın önde gelen borsaları Binance, HitBTC ve Huobi borsalarını Coin360’ın likidite kayıtlarını dikkate alarak inceleyeceğiz.

Likidite sıralaması yapan bir diğer mecra ise CoinMarketCap. CMC likidite konusunda bir çok faktörü dikkate alıyor. Bunlar ortalama fiyattan sapma oranı, hacim, pazarın geneline göre likidite oranı gibi faktörler. Yine CMC bir algoritma ile ortalama likiditeyi en adil şekilde hesaplayarak 24 saatlik süreçte rasgele aralıklarla aldığı değerlere göre hesaplama yapıyor.

Bu algoritmaya göre HitBTC CoinMarketCap’de birinci sırada görünüyor.

Binance

Binance pazarda hacimsel anlamda lider konumda bulunuyor. Binance’da her gün milyarlarca dolarlık kripto para el değiştiriyor. Binance şu anda dünyanın en büyük borsaları ile günlük aktivite konusunda da yarışır durumda. Yinede Binance konusunda küçük eksiklikler de yok  değil. Genelde borsalarda hacimlerin büyük çoğunluğu Bitcoin’den gelir. Fakat unutulmamalıdır ki yüksek hacim her zaman en iyi fiyatı veren bir likidite anlamına gelmez. Binance’da çok fazla altcoin’de çok fazla ikili mevcut ve bunların hacimleri Binance’ın toplam hacminde ciddi bir yer tutuyor. Özellikle Binance’ın BNB token ikilileri ciddi bir hacme sahip.

Ele alacağımız bir diğer borsa olan HitBTC ise hacimsel olarak diğer borsalardan daha küçük olmasına rağmen likidite konusunda oldukça iyi. HitBTC en iyi Coin360 likidite kayıtlarında görülüyor ve kurulduğu günden bu yana özellikle CoinMarketCap’de en üstte yer alıyor. Likidite kayıtları sürekli değişmesine rağmen genelde şöyle bir görünüm mevcut;

Görüldüğü gibi HitBTC likidite konusunda oldukça etkileyici bir metrikle diğer borsalara üstünlük sağlamış durumda.

Huobi

Huobi biraz daha küçük ölçekli olmasına rağmen özellikle günlük hacim konusunda etkileyici bir sonuç çıkarıyor. Günlük milyar Doların biraz altında bir hacim gerçekleşen borsada durum yandaki gibi. Huobi bir çok büyük borsa ile burun buruna yarışıyor. Pazar payları genişleyerek zirveye doğru ilerleyen ve büyüyen bir borsa olarak öne çıkıyor. En büyük hacim gösteren ikilileri BTC/USDT ikilisi olarak görülüyor. Her zaman en iyi olmasa da her durumda Huobi hemen hemen tüm teklif ettikleri ikililerde oldukça iyi bir likiditeye sahip olarak görülüyor.


 

İlgili Haberler

Coinsbit, geleneksel kripto para borsası algısını kırıyor

Coin Ajans

2Key Network (2KEY) Nedir?

Coin Ajans

Bitcoin’i kripto borsalarında tutmak ne kadar doğru?

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası