CoinAjans.com
Bitcoin Haberleri

Erkan Öz Küresel Krizi Yorumladı: “İnsanlar Bitcoin, Altın ve Gümüşe Yönelecek”

bitcoin haberleri coinajans.com

Kriptokoin – Ünlü ekonomi gazetecisi Erkan Öz bu hafta Dünyanın Haberi isimli YouTube yayınında küresel krizi yorumladı.

Geçen haftaki piyasalardaki çöküşe değinen Erkan Öz, ABD Hazine Bakanının 15 martta yaptığı açıklamada bir resesyon beklemediği açıklamasına değinerek Bank of America’nın tam tersi bir görüş ortaya koyduğunu ve ekonominin resesyona girdiği açıklamasını ön plana çıkarıyor.

Çok Merkezi Olan Dolar Sistemi

Dolar sisteminin çok merkezi olması sebebiyle herkesin dolara ulaşmaya çalıştığını ancak bu dolarlara ulaşamadığını ifade eden Öz, ABD’nin piyasaya Repo aracılığı ile Mart sonuna kadar her gün 1 trilyon dolar vermeye çalıştığını vurguluyor.

ABD’nin şu anda bir swap çözümüne gittiğini ifade eden Öz, bu durumun neticede bir kredilendirme olduğunu ve bunları kapatmanın zamanı geldiğinde eğer kriz durumu devam ederse doların daha da değerlenmesine  neden olacağını vurguluyor.

Ekonomilerdeki Çöküş

Ekonomilerden çöküş haberlerinin geldiğini ifade eden Öz,
Çinde’ki bir çok endeksin daralmayı işaretlediğini, ABD için de korkunç
tahminler geldiğini ve küçülmenin çift hanelere ulaşabileceğini belirtiyor.

ABD’deki borsaların değerinin şirketlerin kar değerlerinin çok üstünde olduğuna işaret eden Öz, Borsaların son düşüşlerine ek olarak daha fazla düşüş yaşayacağını ifade ediyor.

Asıl tehlikenin Avrupa ve Japonya’da olduğuna dikkat çeken Öz, banka endesinin çok ciddi değer kaybı yaşadığını ve en değerli şirket bonolarının ciddi anlamda satışa söz konusu olduğunu ifade ediyor.

Petrol Fiyatı

Petrol fiyatının düşmesinin aynı zamanda dolar varlıklarının sistemde azalması anlamına geldiğini ifade eden Öz, ABD’de yapılan bir ankete vurgu yaparak yüzde 9 oranında bir işten çıkarılma olduğunu ifade ediyor.

Para basmanın bir sosyal patlamaya neden olabileceğini ifade eden Öz, bütün dünyanın dolar likiditesine saldırdığını, kredilerin hemen tahsil edilmesine çalışılsa bile bu durumda 12 trilyon dolarlık bir açığın olduğunu ve başta FED olmak üzere bütün merkez bankalarının bir dolar yetiştirme çabasına girdiğini vurguluyor.

“İnsanlara Bitcoin, Altın ve Gümüşe Yönelecek”

2008’den beri kurtarma paketlerinin büyüklerin işlerine yaradığını ve küşük işletmelerin çok zor durumda olduğunu vurgulayan Öz, artık hükümetlerin devreye gireceğini ve ülkelerin vatandaşlarına paralar dağıtacağını ifade ediyor.

Piyasada o kadar çok para olacak ki diyen Öz, insanların sağlam paralara yöneleceklerini ve bunların neticesinde Altın, Gümüş ve Bitcoin’e talep patlamasının olacağını ifade ediyor.

Programın tamamını bu linkten izleyebilirsiniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

İlgili Haberler

Herkesin Gözü Bu Balinalarda: Yarım Milyar Dolardan Fazla Bitcoin Hareket Etti!

Türkiye’nin Bitcoin Dostu İki Üniversitesinden Eğitime Corona Virüsü Arası

Coin Ajans

Lider Bitcoin Borsası Binance Çöktü! İşte Yaşananlar ve Son Durum

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası