CoinAjans.com
Kriptopara Haber

Eski CFTC Başknaından Kritik XRP Açıklaması!

kripto para haber coinajans

Ripple‘ın piyasaya sürdüğü XRP kripto para biriminin menkul kıymet olup olmadığı tartışması yıllardır devam ediyor ve bu konuda Ripple’a açılmış birden fazla dava var. Bitcoin ile Ethereum’un ABD yasalarına göre menkul kıymet olmadığı daha önce kanıtlanmıştı ancak XRP konusunda büyük bir belirsizlik söz konusu.

XRP Menkul Kıymet Olmayabilir

Eğer XRP, ABD yargısı ve regülatörleri tarafından menkul kıymet ilan edilirse bu tam anlamıyla hem XRP hem de Ripple’ın sonu anlamına gelebilir. ABD’nin finansal regülatörlerinden CFTC’nin eski başkanı Christopher J. Giancarlo ise XRP’nin menkul kıymet tanımına uymadığını belirtti ancak bir detaya dikkat çekti.

Giancarlo 17 Haziran tarihinde yayınlanan bir bildiride, XRP’nin Ripple ve XRP yatırımcıları arasında bir sözleşme görevi görmemesinden dolayı menkul kıymet olamayacağını vurguladı. Giancarlo’ya göre XRP’nin özellikleri Howey Testi sonuçlarınca bunu menkul kıymet ilan etmeye yetmiyor ve bu durumuyla herhangi bir tehlike arz etmiyor. Giancarlo, Ripple’ın söz konusu kripto parayı bir yatırım aracı olarak değil, bundan çok bankalar arası transferler için bir köprü para birimi olarak pazarladığını düşünüyor.

Buna rağmen Giancarlo da Ripple’ın en büyük XRP bakiyesinin sahibi olmasında sakınca olduğunu ve bunun değişmesi gerektiğini ima etti. Bilindiği üzere Ripple her ay 1 milyar XRP’nin kilidini açıyor ve bu durum sadece yatırımcıların değil aynı zamanda regülatörlerin de tepkisi ile dikkatini çekiyor. Bunun ne zaman biteceği ise bilinmiyor.

İlgili Haberler

Bitcoin Zorluğunda Son Bir Yılın Rekor Artışı Geliyor

Binance Raporunda Facebook Libra için ilginç benzetme

Eski Avrupa Merkez Bankası Genel Müdürü’nden şaşırtıcı Bitcoin açıklaması

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası