CoinAjans.com
Ethereum Haberleri

Ethereum 2.0 neden bu kadar önemli? TAKİP ET

Ethereum haberleri coinajans.com.jpg

Ethereum 2.0 nedir sorusu 2020 yılında en çok tartışılan soruların başında geliyor. Bu yazımızda kısaca Ethereum 2.0 nedir sorusuna cevap vermeye çalışacağız.


Ethereum 2.0 nedir?

Etheruem 2.0 kripto para piyasalarında 11 Mayıs 2020’de yaşanan Bitcoin halving’den sonra beklenilen en büyük olay unvanına sahip. Hatırlanacağı üzere 11 Mayıs’ta Bitcoin’in yılık piyasa arzı yarı yarıya azaldı. Bu sayede Bitcoin daha kıt bir ekonomik varlık haline geldi.

Ethereum 2.0, Ethereum blockchain’i üzerinde çalışılan uzun soluklu bir güncellemenin adı. Ethereum 2.0 güncellemesi tamamlandığında Ethereum 1.0 tamamen güncel, hızlı ve güvenilir Ethereum 2.0 blockchain’ine taşınacak.

Ethereum, birçok DeFi platformuna, akıllı sözleşmelere, dapps’lere, stabilcoin’lere ve ERC 20 tokenlarına ev sahipliği yapıyor. Kısaca Ethereum birçok altcoin’in annesi hükmünde. Ethereum ağındaki tüm bu misafirler, Ethereum ağını oldukça yoruyor ve hantal hale getiriyor. Ethereum bu hantallıktan kurtulmak ve ölçeklendirebilir hale gelmek için PoW tipi madencilikten PoS tipi madenciliğe geçiş yapacak. PoS tipi madencilik ise birçok açıdan yenilik getiriyor. Madde madde PoS sisteminin getirdiği yeniliklere göz atalım:

koinmedya_brave
  • PoW sistemi ciddi biçimde enerji ve işletim gücüne ihtiyaç duyuyor. Hali hazırda Bitcoin, Litecoin, Ethereum ve Bitcoin Cash gibi kripto paralar PoW tipi madencilik ile yürütülüyor. Sadece Bitcoin blockchain ağı yıllık Avusturya ekonomisine denk elektrik tüketiminde bulunuyor. Doğal olarak PoS sisteminin ilk avantajı maliyetlerden tasarruf olacak.
  • PoW sisteminde blockchain üzerinde gerçekleştirilen işlemleri ağa kaydetmek algoritmadan dolayı zorlaşıyor. Bu durum blockchain ağlarını hantal hale getiriyor. Bu nedenle PoS sistemi ile Ethereum blockchain ağı daha hızlı hale gelebilecek. Daha fazla akıllı sözleşmeye, DeFi platformlarına ve tokenlara ev sahipliği yapabilecek.
  • Ethereum 2.0 ile PoS sistemine geçen Ethereum ekosisteminin en önemli sonuçlarından biri de Ethereum arzında gözlenecek. PoS tipi madencilikte operatörler, madencilik yapmak için sisteme Ethereum kilitlemeleri gerekiyor. Her bir node (düğüm) karşılığında madencilerin sisteme 32 ETH stake etmeleri gerekiyor. PoS sisteminde on binlerce düğüme ihtiyaç duyulduğu dikkate alındığında piyasadan yüklü miktarda Ethereum çekilmiş olacak.

Ethereum 2.0 nedir? Ethereum 2.0 ETH fiyatlarını etkileyecek mi? Ethereum 2 hakkında bilmediklerimiz

DeFi platformlarında kilitli tutulan Ethereum miktarı, toplam Ethereum arzının %6’sına denk geliyor. PoS sisteminden sonra piyasadan daha yüklü miktarda Ethereum çekileceği için Ethereum daha kıt hale gelecektir.

Sonuç olarak Ethereum 2.0 sayesinde ETH/USD paritesi ciddi biçimde değer kazanabilir.

Kaynak

Paylaşım için teşekkürler

Paylaşımlarınız bize güç veriyor…

İlgili Haberler

Bitcoin balinalarının borsalardan kitlesel çıkışı piyasa için ne anlama geliyor? TAKİP ET

Sıcak para hangi altcoinlere akıyor? TAKİP ET

Güncel WazirX WRX coin rehberi: WazirX coin yorum – haber ve fiyat tahmini TAKİP ET

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası