CoinAjans.com
Litecoin Haberleri

Ethereum ağı kilitlenme tehlikesi ile karşı karşıya! TAKİP ET

litecoin haberleri coinajans
huobi_koinmedya

Ethereum ağı kilitlenme tehlikesi ile karşı karşıya! Ethereum 2.0 vaktinde yetişmeyebilir. Çünkü DeFi’nin büyüme hızı ETH ağı kapasitesinin sınırlarına dayandı.


Ethereum ağı kilitlenme tehlikesi ile karşı karşıya!

Ethereum, teknik sınırlarına ulaşmaya yakın ve bu tehlikeli boyutlara ulaşabilir. Kullanıcılar sadece bir kez bu kadar kapasite limitine yaklaşmıştı.

Merkeziyetsiz finans (DeFi) ve bununla ilgili tokenler büyük ilgi görüyor. Bunun üzerine Ethereum ağındaki işlem sayıları da tüm zamanların en yüksek verisine çok yaklaştı. ETH ağındaki işlem rekoru 2018 yılı başında yaşanmıştı. Tam da ICO çılgınlığı döneminde. Ardından gelen iki yılda ise zirvenin yarısına kadar düştü. 2020 yılında ise Ethereum ağındaki işlem sayılarında sürekli bir artış görüyoruz.

Ethereum ağı kilitlenme tehlikesi ile karşı karşıya! Ethereum 2.0 vaktinde yetişmeyebilir. Çünkü DeFi’nin büyüme hızı ETH ağı kapasitesinin sınırlarına dayandı.

koinmedya_brave

Ethereum ağı günlük işlemler Kaynak: Etherscan

Sonuç itibariyle artan gaz ücretleri, dapps ile etkileşim kurmayı ve blockchain’e makul bir maliyetle değer göndermeyi hiç olmadığı kadar zorlaştırıyor. Ethereum 2.0 ve bunun vaat ettiği işlemleri kolaylaştırma ise yakın bir zamanda yetişmeyecek gibi.

Mevcut yapısıyla Ethereum saniyede 15 işlem gerçekleştirebiliyor. Bu değere sadece 2018 başında yaklaşılmıştı. Tam da hem Bitcoin hem de Ethereum fiyatlarının roket hızlıyla yükseldiği dönemde. Daha önce eşi benzeri görülmemiş faaliyet döneminde binlerce işlem ağda takılmış ya da işlemin gerçekleşmesi beklenenden daha uzun sürede olmuştu. Tabii tamamen kaybolanlar da olabilir.

2018’de Ethereum ağını ICO’lar doldurmuştu. Şimdi ise DeFi işlemleri ile Ethereum ağı kilitlenme tehlikesi yaşıyor. Çünkü işlem hacmi sürekli yükseliyor. DeFi protokolleriyle her etkileşim, bir veya daha fazla işlemin Ethereum blockchainde yayınlanmasını gerektirir. Bu işlemler Balancer havuzunda fonları kilitleme, Compound’dan ödünç alma ya da Uniswap’ta token takas etme olabilir.

koinmedya_brave

Bu arada Ethereum’da tıkanıklıkları gidermek için şimdilik ikinci katman çözümler çıkarıldı. Bunların gaz ön ödeme şemaları veya dapp spesifik çözümler kullanarak tıkanıklığı hafifletmesi amaçlanıyor. Yine de ağ genelinde rahatlama Ethereum 2.0’ın çıkması ile olabilir.

Ethereum 2.0 ile başlarda saniyede birkaç bin işlem kapasitesine ulaşılması bekleniyor. Ancak birkaç yıl içinde bu kapasitenin saniyede 100,000 işlemi de geçmesi gerekiyor.

Kaynak

Paylaşım için teşekkürler

Paylaşımlarınız bize güç veriyor…

İlgili Haberler

Rapor: Devletler resmi paralarını kripto paraya çevirmeye hazırlanıyor TAKİP ET

Litecoin fiyatı yükseliş için hazırlık mı yapıyor?

Coin Ajans

DeFi oracle savaşları: Link mi daha iyi yoksa Band Protocol mu? TAKİP ET

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası