CoinAjans.com
Kriptopara Haber

Ethereum araştırmacısı FBI tarafından tutuklandı

kripto para haber coinajans

ABD New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi ve FBI, yaptırımlardan kaçınmak amacıyla kripto para ve Blockchain teknolojisini kullanma konusunda sunum yapmak ve teknik tavsiyelerde bulunmak için Kuzey Kore’ye seyahat eden Virgil Griffith’in tutuklandığını duyurdu. Griffith, ABD yaptırım yasalarını ihlal etmekle suçlanıyor.

New York Güney Bölge Savcısı Geoffrey S. Berman, “Virgil Griffith’in para aklama ve yaptırımlarından kaçınmakta kullanılabileceğini bilerek Kuzey Kore’ye yüksek düzeyde teknik bilgi sağladığı iddia ediliyor. Griffith bu yolla hem Kongre hem de devlet başkanının Kuzey Kore’nin tehlikeli rejimine karşı uyguladığı yaptırımları tehlikeye attı.” ifadelerini kullandı.

LinkedIn profiline göre Griffith, hâlen Ethereum Vakfı’nda araştırmacı bilim adamı olarak çalışıyor. 

ABD’li yetkililer, 36 yaşındaki Griffith’in ABD Dışişleri Bakanlığı’nın seyahat izni vermemesine karşın Pyongyang Blockchain ve Kripto Para Konferansı’na katılmak üzere Nisan ayında Kuzey Kore’ye gittiğini iddia ediyor. Griffith’in seyahat yasağını aşmak için Kuzey Kore’ye Çin üzerinden geçiş yaptığı belirtiliyor.

Virgil Griffith

Kripto para ve Blockchain konularında Kuzey Kore’ye değerli bilgiler sağladığı öne sürülen Griffith’in konferansın ardından Kuzey ve Güney Kore arasında kripto para değişimini kolaylaştırmak için planlar oluşturmaya başladığı söyleniyor.

Griffith, en fazla 20 yıl hapis gerektiren Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası’nı ihlal etmek için komplo kurmak suçlamasıyla suçlanıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

İlgili Haberler

Türkiye’nin dijital parası: Tüm bilinenler, görüşler, muhalefet yorumları ve daha fazlası

Bitcoin yükselmeye devam edecek mi? Bugün yine rekor kıran BTC hakkında analistler olumlu

Analistlerden XRP için korkunç senaryo: “1 doları bile göremez!”

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası