CoinAjans.com
Kriptopara Haber

Ethereum balinaları, Bitcoin’e mi geçiş yapıyor? Çarpıcı düşüş

kripto para haber coinajans

CoinDesk’in kripto para piyasalarına ilişkin veriler sunan Glassnode şirketinden derlediği verilere göre, En az 10 bin ETH tutulan cüzdan sayısının 7 günlük ortalaması, Salı günü itibari ile 1050’ye geriledi. Bu, 2019 yılının Ocak ayından beri görülen en düşük seviye.

Balina adresleri, geçtiğimiz Aralık ayındaki lokal zirveden bu yana sürekli bir düşüş hâlinde. Glassnode, 11 Aralık 2019 tarihinde 10 bin ve üzerinde ETH tutulan cüzdan sayısını 1115 olarak belirlemişti.

Ether balinalarının sayısı azalırken Bitcoin balinaları çoğaldı

İlginç bir şekilde, Ether balinalarının sayısı düşerken Bitcoin balinalarının sayısı ise artış yaşadı. 10 bin ve daha fazla BTC tutulan cüzdanların miktarının 7 günlük ortalaması, Nisan sonu itibari ile 111’e çıktı. Bu, 2019 yılının Ağustos ayından beri görülen en yüksek rakam.

Digital Assets Data şirketinin kripto araştırma analisti Connor Abendschein, “Bazı ETH balinaları, madencilik ödülünün yarılanmasının fiyat tarafındaki potansiyel etkisinden dolayı Bitcoin’e geçiş yapmış olabilir.” yorumunda bulundu. Büyük ETH sahiplerinin, yarılan öncesinde Ether’den Bitcoin’e geçiş yapmış olma ihtimali, Mart ayında büyük BTC adreslerindeki yüzde 5 büyüme ile güçleniyor.

ABD merkezli dijital borç verme ve borçlanma platformu DeFiner.org’un CEO’su ve kurucu ortağı Jason Wu’ya göre, Bitcoin esasen bir değer deposu olarak kullanıldığından ayrışma sürebilir.

Öte yandan çok sayıda ETH tutan adreslerdeki düşüşün bir başka olası nedeninin merkeziyesiz finansa (DeFi) yatırımcı ilgisinin artması olabileceği değerlendiriliyor. Kripto para alım satım platformu CoinSwitch.co’nun CEO’su ve kurucu ortağı Ashish Singhal, “Adres sahipleri, daha fazla para kazanmak için tuttukları ETH’leri çeşitli DeFi protokollerinin akıllı kontratlarına taşımış olabilirler.” değerlendirmesini yaptı.

DeFi protokollerinde kilitlenen ETH sayısı, Şubat ayında 3.23 milyona tırmanmıştı ve bu rekor seviyeydi. Haberin yayına girdiği dakikalarda ise bu rakam, 2.65 milyon seviyesinde duruyor. Diğer yandan geçen yıla göre ise yüzde 28’lik bir büyüme var. 213 adet DeFi projesinin 199’un Ethereum üzerinde oluşturulmuş olması ile Ethereum, bu alana epeyce hakim.

Küçük adreslerde istikrarlı artış

Bu arada, büyük oranda ETH tutan adres sayısı azalırken 32 veya daha fazla ETH tutan adreslerin sayısında da istikrarlı bir artış görülüyor. 32 ETH ve daha fazlasını tutan adres sayısının 7 günlük ortalaması, Çarşamba günü itibari ile 114,625. Bu adresler bu yıl, yüzde 4’ün üzerinde büyüdü. Singhal, “Bu artış, ETH 2.0’ın piyasaya sürülmesiyle ilgili yükseliş hissine bağlanabilir.” dedi.

Bilindiği üzere, ETH 2.0 olarak adlandırılan Ethereum’un yeni sürümünde doğrulayıcı olabilmek için en az 32 ETH gerekiyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

İlgili Haberler

XRP artık Binance’da Euro’ya karşı işlem görecek

Coin Ajans

Tarihin en büyük Twitter Bitcoin saldırısının boyutu belli oldu TAKİP ET

SAGA ve Celcius Network ortaklığı yıllık yüzde 9,9 faiz kazandırıyor!

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası