CoinAjans.com
Kriptopara Haber

Ethereum Classic Agartha hard fork tarihi belli oldu

kripto para haber coinajans
fairspin_koinmedya

Geçtiğimiz Eylül’de Atlantis hard forkunu gerçekleştiren ETC yetkililerini yeni bir hard fork heyecanı sardı.  Ethereum Classic Agartha hard fork tarihi 12 Aralık tarihinde geliştiricilerin ve ETC ekosistemi yetkililerinin katıldığı toplantı ile belirlendi.


Testnet uygulaması yarın başlıyor

Dün geçekleştirilen toplantıda yetkililer ve çekirdek geliştiriciler öncelikle hard forkun gerçekleştirileceği blok numarası üzerinde anlaşmaya vardılar. ETC ağı, hard fork sırasında bir olumsuz durum oluşmaması adına 7 gün sürecek bir test net uygulaması başlatacak.

Kotti testneti, hard forkun özelliklerini ETC blockchain’ine yüklemeye muhtemelen yarın başlayacak ve bu süreç 19 Aralık tarihinde son bulacak. Test sürecinin başlatılacağı blok numarası ise 1_705_549. Aslında Agartha hard forku, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Ethereum İstanbul güncellemesi ile aynı özellikleri ağa kazandırmayı amaçlıyor.

Testnet süreci boyunca düzenleme veya ekleme gerektirecek herhangi bir durum olmaz ise testenetin bütün ağlarının çalıştığı teyit edilmiş olacak. Bir sonraki aşamada Hard fork öncesinde mainnet üzerindeki istemcilerin Agartha hard forkuna uyumluluğunun test edilmesi var.

Ethereum Classic Agartha hard fork tarihi ne zaman?

Yapılan toplantıda üzerinde uzlaşılan Ethereum Classic Agartha hard fork tarihi 15 Ocak 2020. Çekirdek geliştiricileri Agartha hard forkunu 9_573_000 numaralı bloktan itibaren ana ağ (mainnet) üzerinde etkinleştirecekler. Son düzenlemeler ile birlikte hard fork planının işleyişi şu şekilde olacak:

  • Morden Testnet, Blok 5_000_381, 13 Kasım, 2019
  • Mordor Testnet, Blok 301_243, 20 Kasım 2019
  • Kotti Testnet, 1_705_549 Blok / 14 Aralık 2019
  • Klasik Ana Ağ, 9_573_000 Blok / 15 Ocak, 2020

Agartha hard forku için öngörülen süreç şu ana kadar plana uygun bir şekilde devam ediyor. Bununla birlikte, hard fork sonrasında sorun yaşamak istemeyen bütün Ethereum Classic kullanıcıları istemcilerinin (clients) güncel olmasına dikkat etmeli.

Agatha hard forkuna katılacak ETC blockchain’indeki istemciler listesi Hyperledger Besu, Parity, Multi-Geth, Classic-Geth istemcilerinden oluşuyor. Öte yandan bu hard fork, Classic-Geth işlemcisinin desteklediği son hard fork olacak çünkü 15 Ocak 2020’den itibaren bu istemci emekliye ayrılacak. Eğer Classic Geth kullanıcısıysanız, hard fork öncesinde başka istemcilere geçiş yapmış olmanız gerekiyor.

Ethereum Classic ile ilgili en güncel haberlere buradan ulaşabilirsiniz

Kaynak

İlgili Haberler

Kripto dolandırıcılığı boyutu 2019 yılında 4.3 milyar dolara ulaştı

Coin Ajans

Uniswap’ta 5 milyon UNI’lik airdrop girişimi başarısız oldu

CoinMarketCap, sıralamaları güncelledi: Türk kripto para borsaları zirveye yaklaştı

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası