CoinAjans.com
Ethereum Haberleri

Ethereum düğümlerinin yarıdan fazlası Istanbul güncellemesine hazır değil

Ethereum haberleri coinajans.com.jpg
fairspin_koinmedya

Önümüzdeki günlerde Ethereum ağında gerçekleşecek olan Istanbul güncellemesi öncesi şok bir çıkış geldi. İddiaya göre Ethereum düğümlerinin yarıdan fazlası bu güncellemeye hazır değil!


Ethereum düğümlerinin yarıdan fazlası güncellemeye hazır değil

Kripto para dünyasının ilk iki büyüğünden birisi olan Ethereum piyasada Istanbul hard forku adı ile meşhur olan kritik bir güncelleme tecrübesi yaşayacak. Daha önce birkaç kez ertelenen ve son olarak 4 Aralık tarihinde olacağı bildirilen güncellemenin bu hafta içinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Ancak, Ethereum’un Blockchain ağına önemli sayılabilecek birkaç yeni uygulama ekleyecek olan güncelleme öncesinde piyasada yankı bulan bir iddia ortaya atıldı.

Kripto para birimi ticaret platformu Quadency, analiz sitelerinin yakın zamanda yaptıkları araştırmalara atıfta bulunarak Ethereum düğümlerinin güncelleme için hazır olmadıklarını duyurdu. Araştırmada, Ethereum blockchain’inde çalışan düğümlerinin yüzde 60’ının güncellemeden sonra çalışamayacağı tespit edildi.

Ayrıca, Ethereum Blockchain’i üzerinde birçok işlem yapabilmenize olanak sağlayan Geth client düğümlerinin yüzde 62’si,  Parity client düğümlerinin ise yüzde 58’inin güncellemeye hazır olmadığı gözlemlendi. Geth ve Parity client’ları ise, ağdaki birçok düğümün çalışmasını sağlayan istemci yazılımlarıdır.

Istanbul hard forku öncesinde düğüm işlemlerinde yaşanan sıkıntı üzerine Ethereum topluluğu, düğüm operatörlerinden istemcilerini güncellemelerini istedi. Ethereum Vakfı ise, blog sayfasında bu konu ile ilgili açıklama ve duyuru yayınladı.

Hard fork öncesinde istemciler güncel olmalı

Yapılan duyuruda, yaklaşan Istanbul hard forku öncesinde müşterilerinden istemcilerinin en güncel halini blog sayfasından indirmelerini istedi. Bu şekilde clientların, Ethereum blockchain’i ile uyumlu hale geleceği bildirildi. Aksi takdirde hard fork sonrasında ağda herhangi bir işlem yapamayacakları anlatıldı.

Öte yandan, hard fork süreci hep tartışmaların ve anlaşmazlıkların gölgesinde geçer. Bu yüzden Istanbul güncellemesi sonrasında Ethereum topluluğu, madencileri ve müşterilerinin her yönden tam bir konsensüs sağlayacağı beklenmemelidir.

Peki, Istanbul güncellemesi Ethereum ağına ve ETH kullanıcılarına ne gibi yenilikler getiriyor? Bu güncelleme, ilk başta 30 paketten oluşan ancak yapılan müzakereler sonucunda 6 pakete düşürülen Ethereum İyileştirme Önerisi’ni (EIP) içeriyor. (Ethereum Istanbul hard forku hakkında bilmeniz gereken her şey burada)

Uygulanacak güncellemeler arasında Ethereum ağı ile ZCash blockchain’i arasındaki uyumu güçlendirecek olan EPI-152 paketi var. EIP-2200 güncelleme paketi ile ağın sanal makinesinde veri depolamanın maliyetini azalacak ve akıllı sözleşme işlevleri daha etki hala gelecek.

 Kaynak

 

 

İlgili Haberler

Ripple fiyatında bir kötü bir de daha kötü haberimiz var – Önce hangisini istersiniz? TAKİP ET

Çılgın tahminler sezonu açıldı: “Böyle giderse Bitcoin sene sonuna…” TAKİP ET

Bu haber gerçek olsun lütfen – Ripple yükselişi sonunda başlıyor! TAKİP ET

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası