CoinAjans.com
Ethereum Haberleri

“Ethereum EIP-1559 güncellemesi artan gaz ücreti sorununu çözemiyor” TAKİP ET

Ethereum Teknik Analiz coinajans
koinmedya_brave

Ethereum’un işlem ücretlerinin yüksek olması gaz ücretlerinin yükselmesine neden oluyor. EIP 1559 güncellemesi sorunu çözmeye yetmiyor. Detaylar haberimizde.

Ethereum EIP-1559 güncellemesi artan gaz ücreti sorununu çözemiyor

Analitik sağlayıcısı Coin Metrics, Ethererum işlem ücretlerini araştırdı ve rapor hazırladı. Hazırlanan rapora göre İşlem ücretleri hala en yüksek seviyelerde ve planlanan ağ güncellemesi bu sorunu çözmekten uzak.

Rapor, Ethereum işlem ücretlerinin 2021 yılında sürekli 10 doların üzerinde olduğunu gösteriyor. 2017-2018 arasındaki boğa sezonunda bu işlem ücreti 5,70 dolar seviyesindeydi. Rapora göre gaz ücretlerindeki artışının bir kısmı Ethereum fiyatlarındaki artıştan kaynaklanıyor. Mayıs 2018’den sonra, 2021 yılında Ethereum tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2,050 doları gördü. Ethereum o dönemden beri %125 değer kazanırken gaz fiyatları ise aynı dönemde %532’lik bir artış gösterdi.

Bkz: Ethereum, Ethereum haberleri ve son dakika gelişmeleri

Farklı işlem türleri farklı miktarlarda gaz gerektiriyor. Basit bir ERC-20 token transferi karmaşık bir akıllı sözleşme işleminden daha az gaz kullanıyor. İşlemleri müzayede mantığıyla gerçekleşen Ethereum’da daha fazla gaz ücreti ödeyenler, madenciler tarafından öne alınıyor. Madenciler daha yüksek gaz ücreti gerektiren işlemlere öncelik veriyor.

Rapora göre son zamanlardaki yüksek ücretlerin nedeni blokların neredeyse %95 doluluk oranında olması. Rapor, müzayede mekanizmasını değiştirmek ve bazı ücretleri yakmak için yapılması planlanan EIP-1559 güncellemesinin gaz ücretleri sorununu çözemeyeceğini, blok doluluğu devam ettikçe gaz ücretlerinin yüksek olacağını vurguluyor. Coin Mrtrics gaz maliyeti sorununun ölçeklenebilirlik olduğunu bu nedenle güncellemenin yalnızca maliyetlerin öngörülebilmesine yardımcı olacağını ifade ediliyor.

Kaynak

“sportsbet”

Ethereum balinaları ne düşünüyor?

İkinci büyük kripto para Ethereum, 20 Şubat 2021’de tarihinde ilk kez 2 bin doları geçti. Rekorun ardından kısmen bir satış dalgası ile karşılaşan Ethereum, 1.8K bandında tutunuyor. Bu süreçte yüklü miktarda Ethereum bakiyesine sahip olan yatırımcılar, ki biz onlara balina diyoruz, nasıl bir davranış sergilediler? 2 bin doları fırsat bilerek ellerindeki Ethereum’ları nakde çevirdiler mi?

Ünlü araştırma şirketi Santiment, Ethereum blockchain’i üzerinde değerli bir analitik çalışma yürüttü. Bu çalışmanın özeti şu şekilde:

  • 10 bin ve üzeri bakiyeye sahip adres sayısı son 4 ay içerisinde %0.9 azaldı.
  • 100 ila 10,000 arası bakiyeye sahip olan adres sayısı ise son 4 ay içerisinde %7.2 azaldı.

Sonuç olarak dev balina adreslerinde çok ciddi bir değişim yaşanmadı. Balinaların çoğunluğu Ethereum’larını tutmaya devam ediyor. Küçük boy balinalarda ise kısmi bir küçülme var.

Genel olarak 2 bin dolarlık psikolojik sırın aşılmasına rağmen balinalarının büyük kesimi Ethereum’larını tutmaya devam etti.

Lütfen Bkz: Ethereum fiyat tahmini

Son dönemde Bitcoin satın alan kurumsal firmaların Ethereum satın alarak varlıklarını çeşitlendirdiklerine şahit oluyoruz. ETHub’un kurucularından Anthony Sassono, kurumsal firmaların Ethereum almaya başladığını belirtti. Sassono’nun aşağıdaki tweet’i oldukça dikkat çekti.

Anthony Sassono, yukarıdaki tweet’inde Hong Kong merkezli teknoloji şirketi Meitu, Inc’nin Bitcoin’den fazla Ethereum satın aldığını duyurdu. Şirketin 7 Mart’taki duyurusunda 15,000 adet Ethereum satın aldığını açıkladı.  

Bu arada DeFi platformlarında kilitli tutulan Ethereum miktarının tüm zamanların en yüksek değerine ulaştığını belirtmekte yarar var. DeFi’lerde kilitli tutulan ETH sayısı 9.2 milyon adedi geçerek tüm zamanların rekorunu kırdı. Aşağıdaki grafikte DeFi’lerde kilitli tutulan Ethereum sayısındaki değişimi görüyoruz.

ethereum haber "Ethereum EIP-1559 güncellemesi artan gaz ücreti sorununu çözemiyor”

Kaynak

Ethereum 2.0 ve EIP-1559 güncellemeleri?

Ethereum aşama aşama gerçekleştirdiği 2.0 geçişi ile gündemden hiç düşmüyor. Ethereum kurucusu Vitalik Buterin Tim Ferris’in podcast yayınına katılarak Ethereum ile ilgili çok ilgi çekici açıklamalarda bulundu. Ethereumun yaptığı 2.0 geçişinden sonra 10.000 kadar gerçekleşmesi beklenen ölçeklendirme için Buterin 100.000 iddiasında bulundu. Hatta bunun birkaç hafta içinde gerçekleşeceğini de söylüyor Buterin. Peki bu nasıl olacak? Buterin blockchainin saniyede 1000 ile 4000 arası işlem yapacağı bir seviyenin mutlaka geleceğini söylüyor. Bu seviyede bir işlem boyutunun Eth 2.0 tamamen gerçekleşemeden önce yaşanacağını da ekliyor Buterin hatta belki birkaç hafta içinde yaşanacağını sösylüyor. Ethereum 2.0 bir yıl dolmadan bitmeyebilir ancak ethereumun birkaç hafta içinde ölçeklendirme konusundaki dev adımına şahit olabiliriz. Bu  100.000 rakamı çok çılgınca geliyor ama bu sayıyı ifade eden Vitalik Buterin. Ethereum ölçeklendirme tabakası çözümü ethereum için ölçeklendirmeyi 100 katına kadar arttıracak. Ethereum ölçeklendirme tam bir oyun değiştirici olacak. Ethereum tabanlı işlemler daha ucuz, daha akıllı ve daha hızlı olacak. Bu  durum zincirdeki verileri sıkıştırarak ve ardından imza doğrulama gibi şeyler için hesaplamayı zorlayarak gerçekleşecek. Uni swap ve Maker gibi uygulamalar, uygulamalarını ölçeklendirmek için bu teknolojiyi kullanacaklar, yani uni swap v3 söylentilerinin dolaşmaya başlaması bir tesadüf değil. Ethereum’da saniyede 100.000 işlemden bahsediyoruz, bu gerçekten dünyanın en büyük bilgisayarı olacak bunun normal kullanıcılar için gerçekten büyük bir etki yaratan katman 2 ölçekleme çözümü olacağı anlamına geliyor. Blockchain ileriye doğru çalışacak 2022’de Ethereum 2.0’ın fiilen hayata geçtiği bir yıl sonrasını düşünün, herhalde Ethereum’un ulaşacağı seviyeyi tahmin edersiniz. Belki de Bitcoini de geride bakabilir..

“daisyturkiye”

Ethereum haber: ETH2.0 tarihi bir dönüm noktasında!

Ethereum (ETH) 2.0 sözleşmesi kapsamında, toplam ETH arzının %3’ü stake edildi!

Eth2Validators olarak bilinen, Ethereum 2.0 stake ile ilgili gelişmeleri ve temel mertikleri takip eden Twitter hesabı, dolaşımdaki her 33 ETH’den birinin artık ETH2 depozito sözleşmesine kilitlendiğini bildirdi.

Eth2Validators ekibi, ETH arzının yüzde üçünün artık Ethereum 2.0 depozito sözleşmesi kapsamında stake edildiğini tespit etti. 107.105 ETH2 yatırımcısının, toplamda 3.442.946 ETH’yi sisteme kilitlemesi sonucu önemli bir kilometre taşı daha kaydedildi. Yani Ethereum (ETH) arzının %3’ü şu anda stake edilmiş durumda.

Ethereum haber: ETH 2.0’a hazır mısınız?

Son zamanlarda günlük 670’den fazla doğrulayıcı (validator) Ethereum 2.0 staking sistemine katıldı. Bu nedenle, yeni bir katılımcı ETH2 validatörler kulübüne neredeyse her iki dakikada bir girmiş oluyor.

Bu artışla birlikte, ortalama doğrulayıcılar için verilmesi beklenen yıllık ödüller yüzde sekizi aşıyor.

Ethereum 2.0’da minimum stake oranı 32 ETH’dir. Dolayısyla bir validatör olmak için yaklaşık 60.000$ gerekiyor. Bu kadar yüksek maliyeti bile göze alan Ethereum (ETH) destekçileri, mevduat sözleşmesine 6,37 milyar dolar yatırdı.

EIP-1559 onayından sonra Ethereum (ETH) fiyatı 1.800 doların üzerine çıktı

Bu arada, Ethereum (ETH) fiyatı, yeni bir ralliye başladı. 22 Şubat 2021’den bu yana ilk kez 1.850 doların üzerine çıktı. Bir süredir merakla beklenen EIP-1559 onayı ile birlikte bazı önemli haberler, bu yükselişe katkı sağlamış olabilir.

Şöyle ki; Ethereum blockchaini üzerinde gerçekleştirilecek, aşağıda yer verdiğimiz yeni güncelleme ve hard fork tarihlerinin açıklanması yükseliş hareketi üzerinde önemli bir etkiye sahip.

Ethereum’da kritik güncelleme

Ethereum ağına “Berlin” güncellemesi geliyor.

Ethereum resmi Twitter hesabından yapılan duyuru ile Berlin güncellemesinin yüklemeye hazır olduğu ilan edildi.

Berlin güncellemesi, öncelikle 10 Mart’tan itibaren testnetlerde denenmeye başlanacak. Berlin’in mainnet lansmanı 14 Nisan 2021 Çarşamba günü olması planlanıyor.

Berlin güncellemesi ile birlikte ağa kazandırılacak özellikler şunlar;

  • EIP-2965, düşük gaz ücreti
  • EIP-2718, birden fazla transfer türünün desteklenmesi
  • EIP-2930, işlemin erişmeyi planladığı bir erişim listesi eklentisi

Ethereum blockchaini üzerinde daha önce, Muir Glacier, 1 Ocak 2020 ve Istanbul 7 Aralık 2019 güncellemeleri yapılmıştı.

Bilindiği üzere Ethereum geliştiricileri, bu yılın temmuz ayında “London” güncellemesini de planları arasına aldıklarını daha önce ilan etmişlerdi.

Canlı ETH fiyatı: $ 1,725.92

İlgili: Ethereum (ETH) teknik analizi: Fiyatlar tekrardan 2 bin doları görür mü?

Ethereum’un kritik Temmuz planı

Ethereum ağı üzerinde yapılması planlanan “London” hard forku takvimi açıklandı.

Ethereum’dan yapılan açıklamaya göre, ağ üzerinde, özellikle, gaz ücretlerini düşüreceği düşünülen EIP-1559 (London) hard forku, 2021 yılı Temmuz ayında hayata geçirilecek.

Ethereum geliştiricilerinden Tim Beiko, planlamanın geliştiriciler toplantısında dile getirildiğini ve şu an için takvim konusunda bir sorun olmadığını ifade etti.

ethereum haber "Ethereum EIP-1559 güncellemesi artan gaz ücreti sorununu çözemiyor”

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin‘in de aralarında buluğunu geliştirici ekip, yeni güncellemeyi Ethereum’un artan gaz ücretlerine çare bulabilmek için yapıyor. Mevcut durumda Ethereum madencileri, ağ üzerindeki en yüksek ücreti önceleyebiliyor. Buna karşın yeni sistemde dinamik ve programatik bir ücretlendirme yönergesiyle, kullanıcılar block içerisindeki en düşük ücreti seçebilecekler.

Buna ilaveten, her işlem sonrası temel ağ ücreti yakılacak ve ETH için deflasyonist bir token ekonomisi yaratılmış olacak.

Ethereum gaz ücretleri son zamanlarda olağanüstü seviyelere ulaştı. Kullanıcıların bu ücretlerden dolayı son derece şikayetçi olduğu da biliniyor.

Buna karşı planlanan güncellemeden hoşnut olmayan özel bir grup var; madenciler. Planlanan güncelleme amacına uygun şekilde hayata geçirilebilirse, madencilerin kaybı %50’leri bulabilir.

Canlı ETH fiyatı: $ 1,725.92

Kaynak

Ethereum hakkında sıkça sorulan sorular

2021’de Ethereum ne olur?

2020 Ethereum yıl sonu hedefi 2000 dolar olarak veriliyor. Ethereum Bitcoin’e karşı güçlendiği için Bitcoin arttıkça Ethereum daha fazla artıyor.


Ethereum 2.0, Ethereum’un yerini mi alacak?

Ethereum 2.0, aynı zamanda Eth2 veya “Serenity” olarak da adlandırılır ve Ethereum blok zincirinin bir sonraki yükseltmesidir. Ethereum 2.0, 2020’de Aşama 0 ile başlayarak piyasaya sürülmeye başlandı. Her aşama, Ethereum’un işlevselliğini ve performansını farklı şekillerde geliştirecek.


Ethereum iyi bir yatırım mı?

Ethereum 2020 Ocak ayında 136 dolardı, Aralık ayında 600 dolar. Bundan güzel yatırım olur mu?


Ethereum 100.000 dolar olur mu?

Bunun gerçekleşmesi için kripto piyasası toplam büyüklüğünün 10 trilyon dolar olması lazım. Dünya ekonomisi 250 trilyon dolar. Bu hedef yakın gelecekte makul görünmüyor.


Ethereum alınır mı?

Ethereum kripto dünyasının en çok kullanılan ve alınıp satılan kripto paraları arasında geliyor. Yatırımcısını uzun vadede üzmeyen ETH makul bir seçenek olabilir.

 

Paylaşım için teşekkürler

Paylaşımlarınız bize güç veriyor…

İlgili Haberler

Huobi Türkiye TRON Kurucusu ve CEO’su Justin Sun’ı 3.000 JST (JUST) ödüllü bir soru cevap oturumunda ağırlıyor TAKİP ET

Baktım, gördüm, inandım!!! Ripple uçurumun kıyısında TAKİP ET

Güncel Binance Coin (BNB) teknik analizi, BNB Dolar paritesi ve canlı fiyat grafiği TAKİP ET

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası