CoinAjans.com
Altcoin Teknik Analiz

Ethereum gündem: Ethereum 2.0 çalışmalarında önemli bir eşik aşıldı! TAKİP ET

Altcoin Teknik Analizleri coinajans.com

Ethereum hakkında sıcak gelişmeler, yorumlar ve beklentiler Ethereum gündem sayfasında. İkinci büyük kripto paranın fiyatlarını etkileyebilecek önemli gelişmeler var.


Ethereum gündem ve haber sayfası

Ethereum 2.0 testnet işlemlerinde önemli bir eşik aşıldı. Ethereum 2.0 için node (düğüm) başına 75 GB’lik işlem oluşturabilecek kapasiteye ulaşıldı. Bitcoin’in 2009 yılında beri ancak 350GB’lik büyüklüğe ulaşabildi. Ethereum 2.0 ise sadece 2 aylık bir süre zarfında 75 GB’yi gördü. Aşağıdaki grafikte Ethereum 2.0 testnet’in kapasitesindeki değişimi görüyoruz.

ethereum gündem Ethereum gündem: Ethereum 2.0 çalışmalarında önemli bir eşik aşıldı!Aşağıda canlı ETH/USD paritesini görüyoruz.

koinmedya_brave

Ethereum 2.0 kapasite açısından hem Ethereum 1.0 hem de Bitcoin’den daha hızlı ilerliyor. Ethereum 2.0 tamamlandığında oldukça hızlı bir blockchain ile karşılaşacağız.

Ethereum 2.0 neden önemli?

Ethereum CEO’su Vitalik Buterin geçtiğimiz günlerde Ethereum 2.0 için yol haritasını paylaştı. Buna göre Ethereum 2.0’da beklenilen hız saniyede 100 bin. Yani 100,000 TPS. Bu oranlar hali hazırda oldukça hantallaşan Ethereum blockchain’i daha hızlı ve ölçeklendirebilir hale getirecek. Yani Ethereum daha fazla token, akıllı sözleşme ve DeFi platformlarına ev sahipliği yapabilecek.

Lütfen Bkz: Ethereum 2.0 nedir? Ethereum 2.0 ETH fiyatlarını etkileyecek mi? Ethereum 2 hakkında bilmediklerimiz

Ethereum 2.0’ın Ethereum ekosistemine birçok katkısı var. İlk katkısı yukarıda ifade edildiği gibi Ethereum’un daha fazla DeFi platformu ve akıllı sözleşmelere ev sahipliği yapabilmesi.

Diğeri ise direkt Ethereum arzı ile ilgili. Ethereum 2.0 tam kapasite çalışmaya başladığında ETH madencilerinin her node başına sisteme en az 32ETH stake etmeleri gerekiyor. On binlerce node gereksinimi dikkate alınınca piyasadan oldukça yüklü miktarda Ethereum çekilecek ve Ethereum kıt hale gelecek. Normal şartlarda bu durumun fiyatlara olumlu yansıması gerekiyor.

DeFi platformları sayesinde DeFi platformlarında kilitli tutulan fon miktarı 8.5 milyon ETH civarında. Yani piyasada işlem gören Ethereum’ları %7’den fazlası piyasadan çekildi. Bunun etkisini Haziran-Ağustos döneminde ETH/USD paritesi üzerinde gördük. Benzer etki, Ethereum 2.0 sayesinde de yaşanabilir.

ethereum gündem Ethereum gündem: Ethereum 2.0 çalışmalarında önemli bir eşik aşıldı!Kaynak

Ethereum gündem: Ethereum madencilik ücretlerindeki artışı nasıl yorumlamalı?

İkinci büyük kripto paranın fiyatlarında 2 Eylül 2020’de yaşanan düzeltmenin ardından Ethereum, 400 dolarlık desteğini kaybetti. Bu tarihten sonra Ethereum boğaları ETH/USD paritesini 400 doların üstüne taşıyacak momentten uzak.

Büyük kripto para borsası BitMex’in yöneticileri hakkında açılan soruşturma, kripto para piyasalarında ciddi dalgalanmaya neden oldu. BitMex yöneticileri kara para aklamakla suçlanıyor. Suçlamanın ardından BitMex hesaplarından 45 bin adedin üzerinde Bitcoin çekildi.

Bitmex kaynaklı dalgalanmanın ardından Ethereum 335 dolara kadar geriledi. Ethereum yazının kaleme alındığı saatte 345 dolar civarında işlem görüyor.

Lütfen Bkz: Güncel Ethereum teknik analizi, Ethereum fiyat grafiği ve ETH/USD paritesi

Ethereum fiyatlarında kısmen bir durağanlığın yaşanmasına rağmen Ethereum blockchain ağındaki yoğunluk devam ediyor. Bu yoğunluk en çok madencilerin işine geliyor. Ethereum işletim ücretleri Bitcoin’i neredeyse 8’e katladı. Aşağıdaki grafikte Bitcoin (yeşil) ve Ethereum (mor) işletim ücretlerindeki değişimi görüyoruz.

 

ethereum gündem Ethereum gündem: Ethereum 2.0 çalışmalarında önemli bir eşik aşıldı!

Ethereum işletim ücretlerinin artması Ethereum ağındaki yoğunluğu yansıtıyor. Ether blockchain’inde işlem gören DeFi platformları, tokenlar, dApps’ler, akıllı sözleşmeler ve stabil coin’ler ağı oldukça yoğun hale getiriyor ve ağı yoruyor. Haliyle Ethereum işletim ücretleri artış gösteriyor.

Ancak bu süreç sürdürülebilir değil! Akıllı sözleşmeler ve diğer misafirler için Ether ağı rekabetçi olma özelliğinden uzaklaşıyor. Bundan dolayı Ethereum geliştiricileri, Ethereum 2.0 güncellemesi için yoğun mesai harcıyor.

Ethereum CEO’su Vitalik Buterin, Ethereum 2.0 için yol haritasını paylaştı. Planlanan takvime göre Ethereum güncellemenin etkisi ile 100,000 TPS yani saniyede 100 bin işlem hızına ulaşabilecek.

Kısaca Ethereum blockchain misyonuna emin adımlarla ilerliyor.

Kaynak

Paylaşım için teşekkürler

Paylaşımlarınız bize güç veriyor…

İlgili Haberler

NANO fiyat düzeltmesi sonlanmış olabilir

Coin Ajans

İşte En Etkili 13 Bitcoin uzmanı TAKİP ET

2021 yılında en büyük 5 coin arasında sürpriz bir isim olabilir! TAKİP ET

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası