CoinAjans.com
Ethereum Haberleri

Ethereum kurucusu Buterin’den inanılmaz rakam! TAKİP ET

Ethereum Teknik Analiz coinajans
koinmedya_telegram

Ethereum (ETH) 2.0 yükseltmesi neler getiriyor? Vitalik Buterin bir kaç hafta içinde yaşanabilecek bir gelişme ile dikkatleri üzerine topladı.

Ethereum ölçeklemesi hangi seviyeye çıkacak?

Ethereum aşama aşama gerçekleştirdiği 2.0 geçişi ile gündemden hiç düşmüyor. Ethereum kurucusu Vitalik Buterin Tim Ferris’in podcast yayınına katılarak Ethereum ile ilgili çok ilgi çekici açıklamalarda bulundu. Ethereumun yaptığı 2.0 geçişinden sonra 10.000 kadar gerçekleşmesi beklenen ölçeklendirme için Buterin 100.000 iddiasında bulundu. Hatta bunun birkaç hafta içinde gerçekleşeceğini de söylüyor Buterin. Peki bu nasıl olacak? Buterin blockchainin saniyede 1000 ile 4000 arası işlem yapacağı bir seviyenin mutlaka geleceğini söylüyor. Bu seviyede bir işlem boyutunun Eth 2.0 tamamen gerçekleşemeden önce yaşanacağını da ekliyor Buterin hatta belki birkaç hafta içinde yaşanacağını sösylüyor. Ethereum 2.0 bir yıl dolmadan bitmeyebilir ancak ethereumun birkaç hafta içinde ölçeklendirme konusundaki dev adımına şahit olabiliriz. Bu  100.000 rakamı çok çılgınca geliyor ama bu sayıyı ifade eden Vitalik Buterin. Ethereum ölçeklendirme tabakası çözümü ethereum için ölçeklendirmeyi 100 katına kadar arttıracak. Ethereum ölçeklendirme tam bir oyun değiştirici olacak. Ethereum tabanlı işlemler daha ucuz, daha akıllı ve daha hızlı olacak. Bu  durum zincirdeki verileri sıkıştırarak ve ardından imza doğrulama gibi şeyler için hesaplamayı zorlayarak gerçekleşecek. Uni swap ve Maker gibi uygulamalar, uygulamalarını ölçeklendirmek için bu teknolojiyi kullanacaklar, yani uni swap v3 söylentilerinin dolaşmaya başlaması bir tesadüf değil. Ethereum’da saniyede 100.000 işlemden bahsediyoruz, bu gerçekten dünyanın en büyük bilgisayarı olacak bunun normal kullanıcılar için gerçekten büyük bir etki yaratan katman 2 ölçekleme çözümü olacağı anlamına geliyor. Blockchain ileriye doğru çalışacak 2022’de Ethereum 2.0’ın fiilen hayata geçtiği bir yıl sonrasını düşünün, herhalde Ethereum’un ulaşacağı seviyeyi tahmin edersiniz. Belki de Bitcoini de geride bakabilir..

Ethereum haber: ETH2.0 tarihi bir dönüm noktasında!

Ethereum (ETH) 2.0 sözleşmesi kapsamında, toplam ETH arzının %3’ü stake edildi!

Eth2Validators olarak bilinen, Ethereum 2.0 stake ile ilgili gelişmeleri ve temel mertikleri takip eden Twitter hesabı, dolaşımdaki her 33 ETH’den birinin artık ETH2 depozito sözleşmesine kilitlendiğini bildirdi.

Eth2Validators ekibi, ETH arzının yüzde üçünün artık Ethereum 2.0 depozito sözleşmesi kapsamında stake edildiğini tespit etti. 107.105 ETH2 yatırımcısının, toplamda 3.442.946 ETH’yi sisteme kilitlemesi sonucu önemli bir kilometre taşı daha kaydedildi. Yani Ethereum (ETH) arzının %3’ü şu anda stake edilmiş durumda.

“daisyturkiye”
Ethereum haber: ETH 2.0’a hazır mısınız?

Son zamanlarda günlük 670’den fazla doğrulayıcı (validator) Ethereum 2.0 staking sistemine katıldı. Bu nedenle, yeni bir katılımcı ETH2 validatörler kulübüne neredeyse her iki dakikada bir girmiş oluyor.

Bu artışla birlikte, ortalama doğrulayıcılar için verilmesi beklenen yıllık ödüller yüzde sekizi aşıyor.

Ethereum 2.0’da minimum stake oranı 32 ETH’dir. Dolayısyla bir validatör olmak için yaklaşık 60.000$ gerekiyor. Bu kadar yüksek maliyeti bile göze alan Ethereum (ETH) destekçileri, mevduat sözleşmesine 6,37 milyar dolar yatırdı.

EIP-1559 onayından sonra Ethereum (ETH) fiyatı 1.800 doların üzerine çıktı

Bu arada, Ethereum (ETH) fiyatı, yeni bir ralliye başladı. 22 Şubat 2021’den bu yana ilk kez 1.850 doların üzerine çıktı. Bir süredir merakla beklenen EIP-1559 onayı ile birlikte bazı önemli haberler, bu yükselişe katkı sağlamış olabilir.

“daisyturkiye”

Şöyle ki; Ethereum blockchaini üzerinde gerçekleştirilecek, aşağıda yer verdiğimiz yeni güncelleme ve hard fork tarihlerinin açıklanması yükseliş hareketi üzerinde önemli bir etkiye sahip.

Ethereum’da kritik güncelleme

Ethereum ağına “Berlin” güncellemesi geliyor.

Ethereum resmi Twitter hesabından yapılan duyuru ile Berlin güncellemesinin yüklemeye hazır olduğu ilan edildi.

Berlin güncellemesi, öncelikle 10 Mart’tan itibaren testnetlerde denenmeye başlanacak. Berlin’in mainnet lansmanı 14 Nisan 2021 Çarşamba günü olması planlanıyor.

Berlin güncellemesi ile birlikte ağa kazandırılacak özellikler şunlar;

  • EIP-2965, düşük gaz ücreti
  • EIP-2718, birden fazla transfer türünün desteklenmesi
  • EIP-2930, işlemin erişmeyi planladığı bir erişim listesi eklentisi

Ethereum blockchaini üzerinde daha önce, Muir Glacier, 1 Ocak 2020 ve Istanbul 7 Aralık 2019 güncellemeleri yapılmıştı.

Bilindiği üzere Ethereum geliştiricileri, bu yılın temmuz ayında “London” güncellemesini de planları arasına aldıklarını daha önce ilan etmişlerdi.

Canlı ETH fiyatı: $ 1,797.84

İlgili: Ethereum (ETH) teknik analizi: Fiyatlar tekrardan 2 bin doları görür mü?

Ethereum’un kritik Temmuz planı

Ethereum ağı üzerinde yapılması planlanan “London” hard forku takvimi açıklandı.

Ethereum’dan yapılan açıklamaya göre, ağ üzerinde, özellikle, gaz ücretlerini düşüreceği düşünülen EIP-1559 (London) hard forku, 2021 yılı Temmuz ayında hayata geçirilecek.

Ethereum geliştiricilerinden Tim Beiko, planlamanın geliştiriciler toplantısında dile getirildiğini ve şu an için takvim konusunda bir sorun olmadığını ifade etti.

ethereum haber Ethereum kurucusu Buterin'den inanılmaz rakam!

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin‘in de aralarında buluğunu geliştirici ekip, yeni güncellemeyi Ethereum’un artan gaz ücretlerine çare bulabilmek için yapıyor. Mevcut durumda Ethereum madencileri, ağ üzerindeki en yüksek ücreti önceleyebiliyor. Buna karşın yeni sistemde dinamik ve programatik bir ücretlendirme yönergesiyle, kullanıcılar block içerisindeki en düşük ücreti seçebilecekler.

Buna ilaveten, her işlem sonrası temel ağ ücreti yakılacak ve ETH için deflasyonist bir token ekonomisi yaratılmış olacak.

Ethereum gaz ücretleri son zamanlarda olağanüstü seviyelere ulaştı. Kullanıcıların bu ücretlerden dolayı son derece şikayetçi olduğu da biliniyor.

Buna karşı planlanan güncellemeden hoşnut olmayan özel bir grup var; madenciler. Planlanan güncelleme amacına uygun şekilde hayata geçirilebilirse, madencilerin kaybı %50’leri bulabilir.

Canlı ETH fiyatı: $ 1,797.84

Kaynak

Ethereum yatırımcılarını sevindiren haber!

22-23 Şubat tarihlerinde Bitcoin fiyatlarında yaşanan düzeltme Ethereum fiyatlarını da olumsuz etkiledi ve Ethereum 2,000 dolarlık destek seviyesini kaybetti. Ethereum %25’lik düzeltme ile 2 bin dolar bandından 1,450 dolara kadar geriledi. Neyse ki gelen tepki alımları ETH/USD paritesini tekrardan 1,700 dolar bandına çekti. Aşağıdaki grafikte Ethereum fiyatlarındaki saatlik değişimi görüyoruz.

ethereum haber Ethereum kurucusu Buterin'den inanılmaz rakam!

Son iki günde piyasada yaşanan düzeltmeye rağmen piyasaya yönelik kurumsal ilgi devam ediyor. Milyar dolarlık fonu yöneten ünlü yatırım şirketinden Ethereum yatırımcılarını sevindirecek bir haber geldi. Bloomberg’in haberine göre CoinShare, Bitcoin ETP’den sonra Ethereum ETP’yi başlatma kararı aldı.

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeler

Yatırım şirketi geçtiğimiz ay BITC etiketi altında Bitcoin ETP’yi (Borsa Yatırım Aracı) piyasaya sürdü. CoinShare Ethereum Borsa Ürününü ise ETHE etiketi ile piyasaya sürecek. ETHE, BITC ile beraber İsviçre merkezli SIX borsasında piyasaya sürülecek.

Bitcoin ve Ethereum, ETP’ler sayesinde regüle olmuş Swiss (SIX) borsası gibi merkezi borsalarda yatırımcılar ile buluşuyor. Ethereum üzerinden çıkarılmış yeni yatırım ürünü ETHE için % 1.25’lik bir taban ücret belirlendi. Ethereum’lar ise Komainu isimli emanet hesaplarda tutulacak.

CoinShare ilk etapta 75 milyon dolar değerinde Ethereum üzerinden çıkarılmış varlık piyasa sürmeyi planlıyor.

İsviçre’nin Zug Kantonu geçtiğimiz günlerde radikal bir karar alarak vergi ödemelerini Bitcoin ve Ethereum üzerinden kabul edebileceğini duyurdu. İsviçre, uyguladığı politik tarafsızlık ve ekonomik esneklik politikalarıyla Avrupa ve Asya’dan ciddi biçimde fon çekiyor. İsviçre bankaları milyarlarca dolara değerinde fona ev sahipliği yapmaktadır.  

Kaynak

Kurumsallar Ethereum almaya ne zaman başlayacak?

Bitcoin önünde engel tanımıyor ve 50 bin doları geçerek yeni bir rekora daha imza attı. Bitcoin’in gösterdiği rekordan bir süre sonra Ethereum’da da sıçrama yaşanıyor. Ethereum için 2 bin dolar ve üstünü görecek şartlar neredeyse hazır gibi. Çorbadaki tek sinek yüksek seyreden Ethereum işletim ücretleri.

Bitcoin’deki rekor artışta kurumsal ilgi ve yatırım etkili oluyor. Bitcoin’e yönelik en somut kurumsal yatırım, geçtiğimiz haftalar Tesla’dan gelmişti. Hatırlanacağı üzere Tesla 1.5 milyar dolarlık Bitcoin satın aldı.

Pe ki kurumsal firmalar Ethereum ne zaman satın almaya başlayacak?

Yukarıdaki soruya Türkiye’den kripto para yatırımcılarının yakın takibinde olan Meltem Demirors cevap veriyor. CoinShares’in yöneticilerinden olan Demirors, Ethereum’a yönelik kurumsal yatırımcılarda şu ana kadar görülmedik düzeyde yüksek olduğunu iddia ediyor.

Bitcoin alarak portföylerini çeşitlendiren kurumsal yatırımcılar, dijital para portföylerini de Ethereum ile çeşitlendirmeyi planlıyor.

4 milyar dolarlık mevduatı yöneten Demirors, geçtiğimiz hafta piyasaya giren sıcak paranın %80’inin (175 milyon dolar) Ethereum yatırım ürünlerine gittiğini belirtti.

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeler

Ethereum, 13 Şubat 2021’de (4 gün önce) 1,871 doları görerek tüm zamanların rekoruna imza attı. Parite yazının kaleme alındığı saatte 1,800 dolarlık direnci kırmaya çalışıyor. Ethereum anlık bir sıçrayışla 2,000 dolarlık direnci test edebilir.

Kripto para piyasalarındaki bahar havası devam ediyor. Bitcoin liderliğindeki piyasa yazının kaleme alındığı saatte 1.5 trilyon doların üstünde. Bu pastanın %62.2’si Bitcoin’e, %13.5’i ise Ethereum’a ait.

Aşağıda Meltem Demirors’un açıklamaları izleyebilirsiniz.

Kaynak

Ethereum altının ons fiyatı ile yarışıyor!

Yazının kaleme alındığı saatte Ethereum 1,764 dolardan işlem görüyor. Altının ons fiyatı ise 1,820 dolar civarında alıcı buluyor. Artık Ethereun altının ons fiyatı ile yarışıyor. Son günlerde ETH/USD paritesi yer yer altının ons fiyatını geçtiği de oldu.

Ethereum rahatlıkla 2,000 doları kırabilir ve boğa koşusunu sürdürebilir. Ancak Ethereum için önemli bir sorun var: O da bizzat Ethereum’un kendisi.

Ethereum blockchain’i oldukça yoğunlaşmaya ve haliyle işletim ücretleri de ciddi biçimde artış göstermeye başladı. Bu nedenle Ethereum blockchain’i rekabet gücünü kaybediyor. Ethereum blockchain’inde işlem gören DeFi’ler ve akıllı sözleşmeler artan Ethereum işletim ücretleri nedeniyle zor günler yaşıyor.

Örneğin Ethereum blockchain’inde işlem gören blockchain tabanlı arama motoru PreSearch fon transferlerinde transfer limitini yükseltme kararı aldı. Presearch’ün yaptığı duyuruda Ethereum işletim ücretlerinin 15-30 dolar bandına yükseldiği ve bu nedenle düşük miktarda fon transferlerinin ekonomik olmaktan çıktığı vurgulanıyor. Presearch’ten yapılan duyuruda transfer ücretlerinin birkaç ay önce 2 dolar civarında olduğu belirtiliyor.

Presearch üzerinden arama yap, günlük 4.5TL kazan!

Presearch, Google’a alternatif olarak kurulmuş blockchain tabanlı bir arama motoru. Google’ın aksine Presearch reklam gelirlerini kullanıcıları ile paylaşıyor. Presearch her arama başına kullanıcılarına 0.25 Presearch tokenı hediye olarak veriyor. Günlük 32 arama yapabilir ve 8 Presearch token kazanabilirsiniz. 8 Presearch token yazının kaleme alındığı saatte yaklaşık 4.5 TL yapıyor.

Presearch’a kayıt için sadece email adresi yeterli oluyor. Aşağıdaki referral linkini kullanarak kayıt yapmanız durumunda hesabınıza otomatikman 25 Presearch token yatırılacaktır. Hediye tokenlarınınız 1,000’e ulaştığında çekim yapabilirsiniz.

Prearch kayıt linki

Ethereum’da artan işletim ücretlerine rağmen Ethereum fiyatlarını ve kullanıcı sayısı artmaya devam ediyor. Ethereum, 2.0 güncellemesi ile ölçeklendirme sorunlarını çözeek işletim ücretlerini daha da aşağıya çekebilir.

ethereum haber Ethereum kurucusu Buterin'den inanılmaz rakam!

Kaynak

Etherem haber: ETH neden yükseliyor?

2 Şubat Salı günü Ethereum için tarihi bir gündü. En büyük altcoin, tüm zamanların en yüksek fiyat rekorunu aştı.

Ethereum tüm zamanların en yüksek seviyesini kırarken; aynı zamanda açık pozisyonlarda da rekor kırdı. Dün, Etereum’un bu zaman kadarki en iyi günüydü. Şöyle ki;

  • ETH tüm zamanların en yüksek (ATH) seviyesini kırarak 1571 dolara yükseldi. (Binance)
  • ETH açık pozisyonlar, rekor kırarak 5 milyar dolara ulaştı.
  • Bu arada dünyanın en büyük kurumsal kripto para fonu olan Grayscale ise, 38 milyon doların üzerinde ETH aldı.

Grayscale 38 milyon dolarlık alım yaparken; Ethereum, momentum kazanmaya devam ediyor.

Protokol, şu anda günlük kullanıcılar ve ağ üzerindeki değer aktarımı açısından dünyanın en aktif kullanılan blockchainidir. 

Ethereum boğa koşusunun arkasındaki nedenler

Dünkü fiyat artışından sonra, Ehereum 1500 dolar bandına kadar geri çekildikten sonra yeniden toparlandı. Ve şu anda beş yıllık tarihindeki en yüksek fiyatına yakın bir bölgede işlem görüyor. (Bir önceki ATH seviyesi Ocak 2018’de kaydettiği 1.350 dolar seviyesiydi.)

ETH rallisine sadece bireysel yatırımcılar yön vermiyor. Bu kez kurumsal yatırımcılar da oldukça aktif. Örneğin; kurumsal kripto fonu yöneticisi Grayscale tarafından dün yayınlanan bir rapor, şirketin Ethereum Trust’ ürününün, 38 milyon dolarlık bir büyüklüğe ulaştığını gösteriyor. Bu rakam, şirketin portföyündeki Ethereum varlıklarını 4,2 milyar doların üzerine çıkarıyor.

Bir başka popüler kripto fonu olan Arrington XRP Capital’in ortağı Ninos Mansor, ETH fiyatını yukarı çeken bazı katalizörlerden bahsetti. Mansor’a göre, DeFi uygulamalarının popülerleşmesinin ve daha fazla benimsenmesinin bu rallideki payı büyük. Ayrıca ETH blockchaini, Proof of Work’ten Proof of Stake konsensüsüne doğru kayarken; büyük miktarlarda ETH’nin “stake” olarak kilitlenmesi de fiyat artışını tetikliyor.

Grayscale, 28 Ocak’ta Ethereum Trust hisselerini yeniden yatırımcılarına açtı!

Normalde Ethereum Trust olarak adlandırılan Grayscale’in özel yatırım ürünü, yıl boyunca belirli bir periyotta yatırımcıların hizmetine sunulur. Fakat Grayscale Etherum Fonunu artık saygın yatırımcılarının günlük kullanımına da açtığını duyurdu. 

Grayscale’in Ethereum Trust’ı yeniden açması fiyat hareketlerine önemli ölçüde katkı sağladı. Çünkü buradaki fonların uzun süre kilitli kalması, fiyatı düşürmek için satılamayacağı anlamına geliyor. Esasen bu, borsalardaki likidite miktarının da azalmasını sağlayabilir.

Ethereum’un fiyatı yükselirken; bazı traderler fiyatın daha da yükseleceğini tahmin ediyor ve bunun üzerine bahis yapıyor. Blockchain analiz uygulamasından elde edilen veriler, Ethereum vadeliler piyasasının açık pozisyonlarında büyük bir artış olduğunu gösteriyor.

Açık pozisyonlar (long ve short işlemlerin toplamı), dün gece yaklaşık %40 artarak toplamda 5,4 milyar dolara ulaştı. Bu da yatırımcıların, yakın vadede daha büyük fiyat hareketleri beklentisiyle, opsiyonlar ve vadeli işlemler üzerindeki pozisyonlarını henüz kapatmadıkları anlamına geliyor.

Kaynak

2021’de Ethereum ne olur?

2020 Ethereum yıl sonu hedefi 2000 dolar olarak veriliyor. Ethereum Bitcoin’e karşı güçlendiği için Bitcoin arttıkça Ethereum daha fazla artıyor.


Ethereum 2.0, Ethereum’un yerini mi alacak?

Ethereum 2.0, aynı zamanda Eth2 veya “Serenity” olarak da adlandırılır ve Ethereum blok zincirinin bir sonraki yükseltmesidir. Ethereum 2.0, 2020’de Aşama 0 ile başlayarak piyasaya sürülmeye başlandı. Her aşama, Ethereum’un işlevselliğini ve performansını farklı şekillerde geliştirecek.


Ethereum iyi bir yatırım mı?

Ethereum 2020 Ocak ayında 136 dolardı, Aralık ayında 600 dolar. Bundan güzel yatırım olur mu?


Ethereum 100.000 dolar olur mu?

Bunun gerçekleşmesi için kripto piyasası toplam büyüklüğünün 10 trilyon dolar olması lazım. Dünya ekonomisi 250 trilyon dolar. Bu hedef yakın gelecekte makul görünmüyor.


Ethereum alınır mı?

Ethereum kripto dünyasının en çok kullanılan ve alınıp satılan kripto paraları arasında geliyor. Yatırımcısını uzun vadede üzmeyen ETH makul bir seçenek olabilir.

 

Paylaşım için teşekkürler

Paylaşımlarınız bize güç veriyor…

İlgili Haberler

Güncel WazirX WRX coin rehberi: WazirX coin yorum – haber ve fiyat tahmini TAKİP ET

Fed’in değişmeyen para politikası kripto sektörünü nasıl etkiler? TAKİP ET

Coinajans.com

129 milyon Rus’un kişisel verileri BTC karşılığında satışa çıkarıldı: Alan var mı? TAKİP ET

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası