CoinAjans.com
Kriptopara Haber

Ethereum kurucusu Buterin’e göre kripto paraların önündeki 5 büyük engel

kripto para haber coinajans
fairspin_koinmedya

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin kripto paraların önündeki 5 büyük engel ile ilgili bir yazı hazırladı. Buterin, kripto topluluğunun ilk önce bu sorunlara odaklanması gerektiğini düşünüyor.


Kripto paraların önündeki 5 büyük engel

Kripto para ekosisteminin yüzleştiği birçok sorun var. Buretin de bunlara son blog yayınında değiniyor. Ancak bundan sonra da 2019 için kendisi bir liste hazırladı. Burada kripto dünyasının acil olarak ilgilenmesi gereken konular sıralanıyor. Bunlara bakalım

Kuantum sonrası kriptografi

Bitcoin ağında kripto paraların çalınmasının önünü kesen şey sistemin kripto (şifreli) yapısı. Bu olmadan ağdaki BTC’lerin güvenliğinden söz edilemez ve herkes herkesin Bitcoin’ini çalabilirdi. Ancak bu kripto yapıyı çözmek için ise çok güçlü bilgisayar gerekiyor.

Google şimdiden bir kuantum bilgisayar geliştirdi. Her ne kadar gücü henüz Bitcoin ağını çözecek güçte olmasa da kripto dünyası bununla ilgili artık bir şeyler yapılması gerektiğini düşünüyor. Çünkü 10 yıl içinde kuantum bilgisayarlar blockchaini bile hesaplayacak güce ulaşacak.

İlgili – Google Bitcoin’i kırmak için mi çalışıyor?

Benzersiz insan kimlikleri oluşturma

Blockchain teknolojisinin potansiyel kullanım alanlarından biri de oy verme olabilir. Mesela, on-chain yönetimi ile ilgili seçimler yapılabilir ve coin sahipleri de gelişimin yönünü belirleyecek konular konusunda oy kullanabilirler.

Buradaki en büyük sorun ise bir kişinin birden fazla hesap üzerinden oy kullanması. Bunu çözmek için ise “benzersiz insan kimlikleri oluşturma” öneriliyor. Blokchain üzerinde böyle gerçek kişilere bağlı kimlikler oluşturulursa bu sorun oradan kalkar. Ancak bunu yapmak da uzun zaman alacak ve zor bir süreç. Buterin ise “yarı benzersiz insan kimlikleri” öneriyor.

Merkezsiz yönetim mekanizmaları oluşturma

Merkezsiz özerk organizasyonlar (DAO) son aylarda geri gelmeye başladı. Ethereum’un yaşadığı DAO saldırısından sonra bu kripto topluluğunun en acı konularından biri. Ancak yine de Spankchain CEO’su Ameen Soleimani’ni çabaları yeni bir DAO dalgasının oluşmasına sebep oldu.

Ancak Buterin şimdiye kadarki gelişmelerden menün görünmüyor ve şöyle diyor: “DAO çok iyi ancak mevcut DAO’lar çok ilkel ve biz daha iyisini yapabiliriz.”

İlgili – Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, DAO hack olayıyla ilgili konuştu

Proof-of-stake ağlarını savunmak

Bitcoin’in var olmasından bu yana hep yüzde 51 saldırısı konuşuluyor. Bu durum proof-of-work (iş ispatı) ağları için geçerli. Ancak bazı coinler proof-of-stake (hisse ispatı) konsensüs mekanismasına doğru gidiyorlar. Bunlardan biri de Ethereum.

Şimdi proof-of-stake ağında birinin yüzde 51 saldırısını gerçekleştirebilmesi için coinlerin yarısından fazlasını stake etmesi gerekiyor. Eğer bu zaman ağ zarar görürse, çok fazla para kaybedilir. Buterin ise bazı kötü aktörlerin para dışında şeyler için de bunu yapabileceği konusunda uyarıyor. Mesela devlet aktörleri. Bundan dolayı proof-of-stake ağlarının bunlara karşı korunması gerekiyor.

İlgili – Bitcoin merkezsiz kalarak yüzde 51 saldırısını atlatabilir mi?

Oracle problemi

Blockchain dünyasının uzun süreli problemlerinden biri de merkezsiz finans ile ilgili. Blockchain merkezsiz yapısı dolayısıyla güvenli olarak görülüyor. Ancak zaman zaman gerçek dünya verilerine de ihtiyaç duyuyor. Merkezi sistemlerin finans verileri gibi. Peki, bu bilgiler manipüle edilmeden nasıl alınabilir? Bunun için merkezsiz oracle sunucularına başvuruluyor. Bir veriyi tek bir üçüncü taraf kaynağa bağlı olmadan daha merkezsiz bir yöndemle sunmaya çalışan finansal hizmetler var. Bunlara iki örnek Chainlink ve Band Protocol.

Buterin ise bu listeyi yaparken bir şeye dikkat çekmek istiyor. Her zaman başarı verilerine odaklanmamak gerek. Daha çok sorunlarla ilgilenilmeli.

Kaynak

İlgili Haberler

Hindistan kripto yasağı kalktıktan sonra %63 pump yapan coin hangisi?

Coin Ajans

Perlin (PERL) Fiyatı Birkaç Günde İki Katına Çıktı

Coin Ajans

Ripple’dan MoneyGram’e en az 30,000,000 XRP

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası