CoinAjans.com
Ethereum Haberleri

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, DAO hack olayıyla ilgili konuştu

Ethereum haberleri coinajans.com.jpg
fairspin_koinmedya

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, DAO hack olayıyla ilgili konuştu. Ethereum ağındaki DAO akıllı sözleşmesine yapılan siber saldırıda yaklaşık 4 milyon ETH çalınmıştı. 


Vitalik Buterin, DAO hack olayıyla ilgili konuştu

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, “The Portal”ın son yayınında, Bitcoin Magazine için muhabirlik yapmaktan başlayarak, Ethereum’u ortaya çıkarmaya kadar olan serüvenini paylaştı.

Buterin, program sırasında Genesis DAO ile ilgili de sorulara cevap verdi. Bu akıllı sözleşme Ethereum blockchaini üzerinde oluşturulmuştu. Buretin’e göre bu program, merkezi şirketler için “yedek” rolü görmesi gerekirdi. DAO, merkezsiz bir sermaye fonu girişimi gibi çalışmak üzere ayarlanmıştı. Görevi ise “yatırım yapmaya değer görülen projelere” puan vermekti.

Belli bir süre sonra DAO başarılı bir şekilde 13 milyon Ether topladı. Ancak bir saldırgan ya da saldırganlar tarafından bulunan açık üzerinden DAO’nun topladığı fondan 3.6 milyon ETH çalındı.

İlgili – Buterin, Serenity ve Ethereum 2.0 tarihleri hakkında konuştu

DAO siber saldırısı ve hard fork

İlk yatırım miktarı 50 milyon doları geçmişti. Vitalik Buterin de bu olayın Ethereum imajı üzerinde olumsuz etki yapabileceğinden endişe ediyordu. Buretin, 17 Haziran 2016’da Şanghay’da bir arkadaşının evinde kalırken, Skype üzerinden gelen bir mesaj DAO’ya bakmasına sebep oldu.

Buretin, ilk başta buna inanamadığı belirterek, şunları söyledi: “… ve çekirdek geliştiricilerine sordum, ‘Bu normal mi?’ İlk başta şöyle düşünüyordum. Tersinin ihtimali olamaz. Bunun anlamlı bir açıklaması olması gerekiyor. Geliştiriciler de buna baktı ve bu arada daha fazla insan ortaya çıkarak bununla ilgili konuştu. Sonuçta olamaz dediğimiz şeyin aslında gerçekleştiği ortaya çıktı.”

Önlem amaçlı bir taktik olarak saldırganın faaliyetlerini yavaşlatmak için blockchaini “spam” yağmuruna tuttu. Saldıran kişi ya da grup, 4 milyona yakın Ether çaldıktan sonra durmaya karar verdi. Çalınan para saldırganın cüzdanına hemen ulaşmadı. Bunun yerine 35 günlük bir süre boyunca “çocuk akıllı sözleşmesi” içinde kaldı.

İlgili – Vitalik Buterin: Ethereum 2.0 Dünya Bilgisayarı olacak

Çekirdek geliştiriciler ve topluluk üyeleri ile yapılan birkaç tartışmadan sonra bir hard fork ihtiyacının açık olduğu ortaya çıktı. Yeni bir blockchain protokolü (yani mevcut Ethereum chaini) bu tür olayların gelecekte Ether’i etkilemesini önlemek için ek bir dizi özellik içeren yeni kurallar getirdi. Bu sayısız müzakere içeren bir süreci başlattı.

Buterin sonuç olarak şunları söyledi: “Ekosistemin böylesine büyük bir kesimi tehlikede olduğunda, bazı şeyleri yeniden düşünmeye değer… Toplumda bir tür bir bölünme yaşandı ve topluluğun bir kısmı gerçekten güncellemeleri yapmadı. Topluluğun bir kısmı bu kod yamalarını indirmedi ve forku uygulamadı ve sadece kendi chainlerini çalıştırmaya devam edeceklerini söylediler. ”

Kaynak

İlgili Haberler

Sosyal medyada Bitcoin hakkında konuşma hacmi artıyor TAKİP ET

CNBC spikeri de FOMO’ya yenildi – Artık Bitcoin yatırımcısı TAKİP ET

CoinMarketCap benzeri 12 platformu biliyor musunuz? TAKİP ET

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası