CoinAjans.com
Blockchain

Ethereum kurucusundan blockchain savaşları ve blockchain 3.0 üzerine açıklamalar

kripto para haber coinajans
fairspin_koinmedya

Gawin Wood, bir yayın kuruluşuna blockchain 3.0 ve nihayetinde ön gördüğü blockchain savaşları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.


Blockchain savaşları ve Blockchain 3.0

Ethereum, Parity Technologies, Polkadot ve Web3’nin kurucularından Gavin Wood, blockchain teknolojisi ve geleceği hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Wood, Blockchain 3.0 adını verdiği yeni bir döneme girdiğimizi ilan ediyor. Bu dönemi ayrıca “blockchain’in altın çağı” olarak da adlandırıyor. Wood bu dönemin projelerini önceki dönemlere göre daha somut ve reel ekonomide etkisi gözlemlenebilir projeler olarak görüyor.

Lütfen Bkz: Blockchain Batı Avrupa’nın tedarik zinciri maliyetlerini Belçika GSYİH kadar düşürebilir

Wood, Blockchain 3.0’ın finansmanı hakkında ise bir karamsar sayılabilecek ifadelerde bulunuyor. Wood’a göre rahat finansman bulunacak dönemi sona erdiğini ifade ediyor. 2017-2018 döneminde “Cayman Adalarından finansman yağmuru” olarak adlandırdığı sürecin artık sona erdiğini belirtiyor. Yeni dönemde yatırımcıların derslerine iyi çalışmış ve destekleyecekleri projeler konusunda seçici olacaklarını ileri sürüyor.

Gawin Wood, Blockchain 3.0 sürecinde piyasadaki oyuncu sayısında ciddi azalmalar bekliyor. Yani bu süreçte ekonominin doğası kendi vazifesini görecek ve zayıf projeleri doğadan ayıklayacak.  Bu sürecin sonunda ise piyasada tekelleşmenin yaşanması ise mukadder. Blockchain 3.0’da ayakta kalan az firma olacak ancak bu firmalar yatırımcılarına daha çok kar bırakacak.

Gawin Wood, küresel ekonomide yaşanan siber saldırılara da atıfta bulunuyor. Wood’a göre bu siber saldırılarının bir ayağını ise devletler oluşturuyor. Reel ekonominin aksine online dünyada süper güçler, G7’ler ve G20’ler yok. Küçük aktörler de ciddi sonuç doğurabiliyor. Bu konuda örnek olarak Kuzey Kore verilebilir. Hiçbir küresel ekonomik kuruluşa üye olmayan Kuzey Kore, internet dünyasında etik olmayan siber saldırılarla etkili olabiliyor.

Lütfen Bkz: Blockchain Çin’in geleceği değil, bugünü

Wood, bu açıdan blockchain dünyasının kısmi bir “kuralsızlık dünyası” olarak tanımlanabileceğini belirtiyor. Bu dünyada “kodlar kanun böcekler (bug’lar) ise her şey”. Küçük bir bug’ın yüzlerce cüzdanı kullanılmaz hale getirebileceğini vurguluyor. Blockchain 3.0’da aktörler, siber saldırılara karşı koymak adına ciddi yatırımlarda bulunacaktır. Wood, bu gelişmelerin sonucunda ise küresel bir blockchain savaşları görüyor.

Kaynak

İlgili Haberler

Tron 3’üncü en başarılı blockchain’e sahip: Birinci kim?

Coin Ajans

Türk Kripto Para Tarihinde Bir İlk Gerçekleşti! İşte Detaylar…

Coin Ajans

“Libra merkez bankalarının kripto para çıkarma fikrini hızlandırıyor”: R3 CEO’su

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası