CoinAjans.com
Ethereum Haberleri

Ethereum tokenleri artık ETH’nin kendisinden daha değerli TAKİP ET

Ethereum haberleri coinajans.com.jpg
huobi_koinmedya

Ethereum tokenleri artık, ağın yerel kripto parası ETH’den daha değerli! Özellikle de Merkezsiz Finans (DeFi) protokolleriyle ilişkili olan tokenler, son üç ay içinde müthiş bir patlama yaptı ve Ethereum (ETH)’un piyasa değerini geride bıraktı.


Ethereum tokenleri, ETH’den daha değerli

Ethereum üzerinde oluşturulan ERC20 tokenlerinin toplam piyasa değeri, ağın yerel tokeni ETH’nin piyasa değerini aştı. Dolayısıyla, kripto sektörü için BuidL felsefesi amacına ulaşmaya başlamış gibi görünüyor. 

( Not: BUIDL, “inşa etmek” sözcüğünün, aynı “HODL (hold)” kelimesinde olduğu gibi değiştirilerek kullanılması. BUIDL, pasif halde tutmak yerine blokchain ve kripto para birimi ekosistemini oluşturmak ve sisteme katkıda bulunmak için yapılan bir çağrı olarak tanımlanabilir. )

DeFi patlaması Ethereum için ne anlama geliyor? Daha büyük bir gelişmeye işaret olabilir mi?

DeFi kendini kanıtlamaya devam ederken; DeFi tokenleri de son zamanlarda gösterdiği performansla adeta göz dolduruyor. DeFi’nin yükselişi, Ethereum (ETH) fiyatı için harikalar yaratmasa da ağ üzerinde inşa edilen tokenlerin müthiş bir yıl geçirmesine yardımcı oluyor. 

koinmedya_brave

The Defiant’dan Camila Russo tarafından derlenen ve paylaşılan verilere göre, Ethereum üzerinde çalışan tüm ERC20 tokenlerinin toplam piyasa değeri 33 milyar doları aştı. Rakamların kaynağı ise Ethereum’un en popüler blok explorerı EtherScan.

Ethereum tokenleri için 33 milyar dolarlık bu rakam gerçekten de inanılmaz. Bugün yaklaşık 27 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip olan Ethereum blockchaininin yerel tokeni ETH’nin toplam piyasa değerinden bile daha fazla.

Yani, Ethereum ağı üzerinde inşa edilen ekonominin toplam değeri, ağın devamlılığını sağlayan tokenin (ETH) değerini aşıyor.

koinmedya_brave

İşin garibi; buna, birkaç milyon doları kendi başlarına hareket ettiren ERC721 standardına (CryptoKitties veya  Gods Unchained tarafından çıkarılan tokenler gibi) dayanan benzersiz tokenlerin değeri de dahil değil. Yani bunları da hesaba katacak olursak; aradaki fark muhtemelen çok daha büyük olacak.

Ethereum üzerinde çalışan tüm uygulamalardan en fazla değere sahip olanlar, şu anda merkezsiz finansla (DeFi) ilgili olanlar. 

KoinMedya olarak daha önce de söylediğimiz gibi, DeFi tokenleri şu anda Bitcoin’den veya piyasadaki başka herhangi bir kripto para biriminden çok daha hızlı büyüyor. Görünen o ki, şu anda, DeFi, borsa tokenleri ve yüksek riskli dappler yatırımcıların daha çok ilgisini çekiyor.

Tüm bunlar, piyasa olgunluğunun belli bir düzeye eriştiğinin bir işareti olabilir. Ethereum, çeşitli uygulamaların üzerine inşa edildiği merkeziyetsiz, küresel bir süper bilgisayar olarak değerini kanıtlayabilir.

Başka bir ifadeyle, Ethereum’un teknolojisi açısından değeri, büyük olasılıkla ETH’nin piyasa değeri ile ölçülemez. Ne de olsa ETH, diğer Ethereum tokenleri gibi, gelişmeye devam eden karmaşık bir ekosistemin sadece bir parçası.

Merkezsiz Finans (DeFi) protokolleriyle ilişkili olan tokenler, son üç ay içinde değer olarak müthiş bir patlama yaptı. Dahası Ethereum 2.0 ile (en azından bazı ETH geliştiricilerine göre), 2020’deki bu büyük DeFi patlaması gelecekte yaşanacak daha büyük bir gelişmelerin bir işareti olabilir.

Ethereum tokenleri hakkında daah fazlası için tıklayınız.

Kaynak

Paylaşım için teşekkürler

Paylaşımlarınız bize güç veriyor…

İlgili Haberler

PlusToken cüzdanından 789 bin Ethereum çıkarıldı – Dump mı geliyor?

Coin Ajans

BtcTurk CEO’su Özgür Güneri: “İşimize yatırım yapmaya devam ediyoruz” TAKİP ET

Günün en fazla kazandıran kripto paraları ve en fazla kaybettiren kripto paraları TAKİP ET

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası