CoinAjans.com
Ethereum Haberleri

Ethereum yakında saniyede binlerce işlem yapabilecek

Ethereum haberleri coinajans.com.jpg
fairspin_koinmedya

Geçen hafta yapılan İstanbul hard forku sonrası Ethereum yakında saniyede binlerce işlem yapabilecek. Bakalım bu gelişme fiyatı nasıl etkileyecek.


Ethereum yakında hız delisi olacak

Saygıdeğer okurlarım bildiğiniz gibi Ethereum geçen hafta önemli bir yazılım güncellemesini daha başarıyla tamamladı. Hard fork birkaç önemli gelişmeyi ETH ağına kazandırmış oldu. Bunlardan en önemlisi merkeziyetsizlik ve güvenlik koşullarından ödün vermeden işlem hızını 3,000 TPS ( saniye başına yapılan işlem) çıkarmak oldu.  Ayrıca ikinci tabaka ölçekleme problemleri de önemli ölçüde azalmasıyla Ethereum yakında daha hızlı olacak.

BKNZ:Ethereum İstanbul hard fork başarıyla gerçekleşti!

BKNZ:Buterin: Ethereum İstanbul sonrası saniyede 3000 işlem yapabilecek”

Ölçekleme Çözümleri

Bu yılın başlarında Matter Labaratuarı Ethereum Topluluğu’ndan herhangi bir bilgi kanıtı olmadan ikinci tabaka ölçekleme sorununu çözdüğü için hibe aldı.  Bundan sonra takım ZK Sync kurmak için çalışmalara başladı. Bu çözüm kullanıcı ve geliştirici deneyimlerine dayanarak güvenilir bir ölçekleme ve güvenlik sistemi oluşturuyor. Matter Labaratuarı kurucusu Alex  Gluchoswki bu konuda açıklamalarda bulundu:

‘Genel blockchaine getirmiş olduğumuz ölçekleme problemi çözümümüz sadece hız arttırmak şeklinde değil. Bu aynı zamanda milyonlarca kullanıcının taleplerini merkeziyetsizlikten feragat etmeden karşılamak olarak nitelendirilmelidir. Kitlesel kripto benimsenmesinin ön koşulları yüksek hız, düşük maliyet ve güvenliktir.’

Ethereum yakında ZK Sync sayesinde işlem hızını arttıracak ve sıkı denetimlere daha dayanıklı hale gelecek. ZK Rollup teknolojisi sayesinde ikinci tabaka çözümleri fonları akıllı kontratlarla ana zincire bağlayacak. Bu arda zincir dışında bilgiler işlenip korunabilecek. ZK Rollup temel protokolün güvenlik özelliklerini de muhafaza edecek. Bunun sonucunda onaylayıcılar sistemi bozamayacak ve fonları çalamayacak. Onaylayanlar işbirliği yapmasa bile kullanıcılar fonlarını kurtarabilecek. Hatta üçüncü parti birinin kötü kullanımı önlemek için online olmasına bile gerek yok. Şu anda devnet ZK Sync v0.1 ilk aşamada hayata geçti ve Ethereum yakında bu teknolojiyi tam olarak kullanmaya başlayacak. Gluchowski bu konuya da deyindi:

‘ZK Sync milyonlarca kişinin kriptoya geçmesinde köprü vazifesi görecek. Kullanıcı deneyiminde çıtayı yükseltiyoruz ve ZK Sync Blockchain devriminden ödün vermeden  web türü deneyim için teknolojimiz yeterli.’

Ölçekleme dar bir geçit

Ethereum son birkaç yıldır zorlaşan veri trafiğini aşmak için çalışıyor. 2019 yılında ağ kullanım oranı birkaç kez % 90’ı geçti. Örneğin bazı uygulamaları çalıştırmak çok maliyetli oldu. Bu trafik yoğunluğunun nedeni 15 TPS olan Ethereum dar geçidi. Hatta Ethereum kurucusu Vitalik Buterin ‘Dünya Bilgisayarı’ olarak nitelendirilen blockchaini bu sınırlamaların yavaşlattığını kabul etti. Ethereum yakında bu problemleri aşar mı acaba? Gelin Buterin’den dinleyelim:

‘Ölçekleme gerçekten dar bir geçit çünkü Ethereum blockchaini her zaman dolu. Eğer büyük bir organizasyonsanız daha da dolu olmamak için yeni çözümler bulmak ve boş alan oluşturmak zorundasınız. Zaten işlemler için boş alan oluşturmak pahalı ve bizim yüzümüzden bu beş kat daha pahalı olacak.’

Ethereum ağının karşılaştığı ölçekleme problemini Matter Labaratuarı çözebilecek mi bunu zamn gösterecek. Ethereum yakında hız problemini aşarsa kripto dünyası bir engeli daha başarıyla geçecek.

 

Kaynak

İlgili Haberler

Yeni bir Ethereum ATH’sinin eli kulağında! Yoksa bu bir başlangıç mı? TAKİP ET

Coinajans.com

Güncel DeepOnion coin rehberi: ONION coin nedir? Temel analiz TAKİP ET

Ethereum teknik analizi: Hedef 1600 dolar mı, 2100 dolar mı? TAKİP ET

Coinajans.com

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası