CoinAjans.com
Ethereum Haberleri

Ethereum yorum: Aleyhindeki ifadelere muhalefet şerhi! TAKİP ET

Ethereum Teknik Analiz coinajans
koinmedya_telegram

Ethereum işletim ücretlerinin artması ve ölçeklendirme sorunları Ethereum rekabet gücünü kaybetmesine yol açabilir mi? Bu soruya farklı perspektiften cevaplar haberimizin içeriğinde!


Ethereum aleyhindeki ifadelere muhalefet şerhi!

Ethereum aleyhinde dile getirilen bazı yorumları bu sayfada da siz değerli okuyucularımız ile yer yer paylaşıyoruz. Aleyhte dillendirilen görüşlerin ortak noktası Ethereum ağının aşırı şekilde hantallaşması (ölçeklendirme sorunu) ve artan Ethereum işletim ücretleri üzerinde yoğunlaşıyor.

Yüksek işletim ücretleri Ethereum ağında işlem gören Ethereum’un kendisi, DeFi’ler ve ERC20 tokenları üzerinde işlem yapmayı zorlaştırıyor. Örneğin 1000 dolarlık bir fon transferinde bulunmak isterseniz ve bu işlemi Ethereum üzerinde gerçekleştirdiğinizde 30 dolara kadar işletim ücreti ödemek zorunda kalabilirsiniz. Oysa aynı büyüklükteki fonu Tron üzerinden sıfıra yakın maliyetle yapabilirsiniz.

Lütfen Bkz: Ethereum fiyat tahmini

Marcel Pechman’ın bir internet sitesinde kaleme aldığı yazıda Ethereum lehinde muhalefet şerhi düştü. Pechman, şu soruyu soruyor: Madem Ethereum ağı maliyetli ve aşırı hantal neden Ethereum hala DeFi ve diğer endüstrilerde ezici üstünlüğe sahip?

“daisyturkiye”
Ethereum yorum Ethereum yorum: Aleyhindeki ifadelere muhalefet şerhi!

Aşağıdaki grafikte DeFi endüstrisinde en yüksek piyasa hacmine sahip 5 DeFi platformunu görüyoruz. Bu platformlar sırasıyla; WBTC, Maker DAO, Compound, Aave ve UniSwap. Bu 5 DeFi platformu da Ethereum ağında işlem görüyor. Yani DeFi endüstrisinde Ethereum’un tartışmasız liderliği devam ediyor.

Aşağıdaki grafikte ise Ethereum ve Ethereum’a rakip blockchain ağlarındaki günlük aktif adres sayısındaki değişimi görüyoruz. Aktif adres satısına göre Tron’un son zamanlarda Ethereum’u geçtiğini görüyoruz. Pechman bu grafiğe de muhalefet şerhi düşüyor.

Ethereum yorum Ethereum yorum: Aleyhindeki ifadelere muhalefet şerhi!

Pechman’a göre Tron üzerinden gerçekleşen işlemleri tutarı oldukça düşük ve düşük tutarda yapılan bu işlemlerin Tron blockchain’ine somut bir katkısı yok. Transfer büyüklüğüne göre bir sıralama yaparsak aşağıdaki grafiği elde ediyoruz. Böylece Tron gerilere düşüyor ama Cardano (ADA) ve Ethereum at başı hareket ediyor.

Ethereum yorum Ethereum yorum: Aleyhindeki ifadelere muhalefet şerhi!

Bize göre yukarıdaki son iki grafik Ethereum’un rekabet gücünü kaybettiğini gösteriyor. Belki şimdi değil ama yakın gelecekte Ethereum daha güçlü rekabetle karşılaşabilir. Cardano ve Tron blockchain’i güçlü geliyor. Ethereum bir an önce ölçeklendirme sorununu çözmeli

Ethereum yorum: ETH fiyatı nerede durur?

Ethereum son iki gündür düşüyor seyrinde; mumlar kırmızı.

“daisyturkiye”

Yatırımcılar, ETH grafiğinde oluşan çift-tepe formasyonu ile kuvvetli bir düşüş beklentisi içerisinde girdi.

Ethereum’un bu girdaptan kurtulabilmesi için 1500 doların üzerine çıkarak 50 gün SMA ile uyumlu hareket etmesi gerekiyor.

Ethereum geçtiğimiz hafta yaşanan ve ETH’nin 1300 dolarlara kadar gerilediği düşüşten çıktı. Ancak 1650 dolar direncini kıramadı. Bu noktadan tekrar düşüşe geçen ETH grafiğinde perşembe gününden itibaren bir çift-tepe formasyonu oluşmaya başladı.

İlk başlarda düşüş engellenebilir bir durumda olarak düşünülmüştü. Ancak ETH düşüş ayağını 1500 doların da altına kadar sarkıtmayı başardı. ETH şimdilerde 1470 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Şu anda beklenti, 1440 dolar direncinin ETH’yi tutması yönünde. Eğer burada bir destek bulunamazsa, 1300 doların altını çok hızlı görebiliriz.

MACD göstergesi, düşüş trendine katkı sağlar nitelikte. MACD, kesişmeye orta hat çizgisinin altından yaklaşıyor.

Ethereum yorum Ethereum yorum: Aleyhindeki ifadelere muhalefet şerhi!
ETH/USD TradingView

Grafikte mavi olarak görülen, MACD çizgisi, ayıların elini kuvvetlendiriyor. MACD yatırımcıların, giriş ve çıkış noktalarını belirleme konusunda kullandıkları hayati bir göstergedir. Şu anda veriler Ethereum’un 1200 dolara kadar düşebileceği konusunda uyarıyor.

Bu noktada, 1500 doların üzerinde yapılacak bir günlük kapanışın, 1200 dolar düşüşünün önüne geçebileceğini söyleyebiliriz. Ancak ETH’nin kendisini kurtarabilmesi için 50 gün SMA’sı üzerine çıkması gerekebilir.

ETH grafiğinde oluşan çift-tepe formasyonunu kırabilmek için boğaların, 1500 dolar, 1650 ve 1700 dolar dirençlerini kırarak 2000 dolar yolculuğu başlatmaları gerekir.

Canlı ETH fiyatı: $ 1,681.86

Kaynak

Ethereum yorum: ETHBTC patlamaya hazırlanıyor!

Ethereum 2021’in başından bu yana inanılmaz bir performans kaydetti. USD paritesinde tüm zamanların en yüksek seviyesini kırdı ve bu seviyenin üstünde çok daha fazla yükseldi. Ancak Bitcoin paritesinde ise, eski yüksek seviyelerine hala yaklaşamadı.

Şimdi popüler bir kripto analistine göre, her şey değişmek üzere ve sonunda Ethereum, sahneye çıkmaya hazırlanıyor!

2017’deki boğa piyasasının zirvesinde ICO ateşi, Ethereum’un tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak 1.400 dolara yükselmesini sağlamıştı. En büyük altcoin sezonunda, alternatif kripto para birimleri Bitcoin’den çok daha iyi bir performans gösterirken; ETHBTC paritesi de 0.1’e kadar yükseldi.

Sonraki aylarda en büyük altcoin, Bitcoin karşısında %90’a varan keskin düşüş yaşadı ve hala bu seviyelere geri dönmek için mücadele ediyor.

Livercoin olarak tanınan popüler bir kripto analistine göre, sonunda Ethereum için şov zamanı! Analist, kısa vadeli Adam Eve dip formasyonunun ardından, ETHBTC paritesinde düşüş trendinin direncinin kırılacağına dair işaretler gösteren bir grafik paylaştı.

Ethereum yorum Ethereum yorum: Aleyhindeki ifadelere muhalefet şerhi!

Adam Eve dipleri, kripto para birimlerinde oldukça yaygın görülür. Formasyon kısa zaman diliminde, son birkaç haftadır ETHBTC paritesinde olduğu gibi, Bitcoin’de de ayı piyasasının dip noktasının oluştuğunu gösteriyor.

Analistin de söylediği gibi, Ethereum’un Bitcoin karşısında müthiş bir çıkış yapma zamanı gelmiş olabilir. Daha yüksek zaman dilimlerinde ise, 2018 zirvesinden bu yana tüm ayı piyasası için daha büyük bir Adam Eve formasyonunda dip oluştuğu görülüyor.

Ethereum yorum Ethereum yorum: Aleyhindeki ifadelere muhalefet şerhi!

Ethereum grafiğinde Adam Eve ve Ters Omuz Baş (TOBO) formasyonları

Adam Eve formasyonunda Adam, keskin V şeklinde bir dip ve Eve ise daha uzun ve yuvarlak bir dip paterni ile gösteriliyor.

Aynı zamanda Eve olarak gösterilen dip, ters omuz baş formasyonu (TOBO) olarak bilinen bir başka dip patternini oluşturuyor.

Bu formasyon (TOBO)* ise, düşen bir trendin sona ermek üzere olduğunu ve yükseliş trendinin başlayacağına işaret eder. 

Bununla birlikte, ETHBTC paritesinde yukarı yönlü bu harekete dair pek çok sinyal mevcut. Dolayısıyla eski zirvelere doğru bir yükseliş hareketi başlamak üzere olabilir.

Geçmişte, Ethereum’un yaptığı büyük çıkışlar, daha büyük altcoin sezonlarını ateşledi. Tarih tekerrür ederse, önümüzdeki birkaç hafta içinde altcoinler inanılmaz patlamalar yapabilir. Ancak yine de dikkatli olmakta fayda var. Nitekim altcoin mevsimleri hızlı gelip geçer ve düşüşle sona erme eğilimi gösterir.

(Not*: Omuz-Baş ve Ters Omuz Baş formasyonları, teknik analizde en güvenilir formasyonlardan biri olarak kabul edilse de bazen formasyonun tamamlanamadan başarısız olabileceğini unutmamak gerekir. )

Kaynak

Ethereum geliştiricileri Temmuz diyor ama umarım geç olmaz!

Ethereum tarihte ilk kez 2 bin doların üstüne çıkarak tüm zamanların rekorunu kırdı. Ancak bugün piyasanın genelinde yaşanan düzeltmenin etkisi ile ETH/USD paritesi 2 bin dolarlın altına geriledi. Ethereum boğaları yazının kaleme alındığı saatte fiyatları 1,800 doların üstünde tutmaya çalışıyor.

Ethereum yorum Ethereum yorum: Aleyhindeki ifadelere muhalefet şerhi!

Ethereum mutfağında da önemli çalışmalar yürütülüyor. Ethereum geliştiricilerinden Ryan Berckmans bugün twitter üzerinden önemli açıklamalarda bulundu. Berckmans açıklamalarını müjde tarzında verse de bazı eleştirmenler müjde konusuna biraz şüphe ile yaklaşıyor.

Berckmans Ethereum işletim ücretlerinde ciddi düşüşlere neden olacak EIP-1559 güncellemesinin Temmuz ayında başlatılabileceğini duyurdu. Aşağıda Berckmans’ın tweet’ini görüyoruz.

Ethereum yorum Ethereum yorum: Aleyhindeki ifadelere muhalefet şerhi!

Ethereum işletim ücreti yazının kaleme alındığı saatte 15 dolar civarında hareket ediyor. Yani Ethereum ya da Ethereum blockchain’inde işlem gören bir kripto parayı transfer etmek isteseniz 15 dolar işletim ücreti ödemeniz gerekiyor. Bu rakam oldukça yüksek! Hatta bazı yoğun zaman dilimlerinde işletim ücreti 30 dolara kadar çıkabiliyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Blockchain teknolojisinin finansal piyasalara getirdiği temel yenilik; ucuz, güvenli ve hızlı fon transferlerine imkan tanıması. 15 dolarlık bir işletim ücretinin kimse ucuz olduğunu iddia etmeyecektir. Bu nedenle Ethereum rekabet gücünü kaybediyor. Kripto para yatırımcıları Tron, Cardano ya da Ripple ağını kullanarak daha ucuza ve hızlı fon transferinde bulunabilir. Bu durum Ethereum blockchain’inde işlem gören DeFi’lerin gelişimini de olumsuz etkileyecektir.

Sonuç olarak Ryan Berckmans, EIP-1559 için Temmuz ayını işaret etmesi bir müjde mi yoksa kötü haber mi biz karar veremedik. Bir de evdeki hesap çarşıya uymuyor. Temmuz ayı geldiğinde EIP-1559 bir-iki ay daha ertelenir mi sorusu da cevapsız.


Ethereum 2021 sonunda kaç dolar olacak?

ETH’nin fiyat artışıy ile analistler, bu özel kripto paranın bu yıl Bitcoin’den daha iyi performans göstereceği konusunda iyimser. Bununla birlikte piyasıyı takip eden yatırımcılarında, ETH’nin 2021 yılı sonunda 2.000 doların üstünü görebileceğini düşünüyor.

Ethereum 2000 doları görecek mi?

Bazı analistlere göre, Ethereum bahar aylarında kolay biçimde 2000 doları görebilir. 


Ethereum 100k’a ulaşabilir mi?

Bunun cevabı kripto para piyasasının toplam hacminde. Kripto para piyasası 10 trilyon dolar değerine ulaştığında ETH 100olabilir


Ethereum sizi zengin edebilir mi?

Bu diğer kripto paralarda mümkün olduğu gibi ETH için de geçerli. ETH piyasaya giriş rakamlarından bugüne gelindiğinde onlarca yatırımcının zengin olduğu söylenebilir.

Ethereum satın almak için şimdi iyi bir zaman mı?

Ethereum yatırım yapmak için doğru bir adres ancak, Bu yatırımın zamanlaması konusunda destek alınması gerekir.

2025’te Ethereum’un değeri nedir?

Bazı yatırımcılar, 2025 ETH fiyatını, 5 basamaklı rakamlara çıkabileceğini düşünüyor.


Ethereum ölebilir mi?

Ethereum bir teknoloji ağı, bu gerçekleşse bile hemen olmayacaktır. Ancak ciddi bir teknik sorun ile mümkün olabilir.

Bitcoin veya Ethereum hangisi alınmalı?

Teknoloji uzmanları ETH’nin teknolojisinin Bitcoinden daha üstün olduğu konusunda hemfikir. Bununla birlikte yatırım için diğer etkenleri de dikkate almak gerekiyor.

Paylaşım için teşekkürler

Paylaşımlarınız bize güç veriyor…

İlgili Haberler

Max Keiser’den altcoinler hakkında şok sözler TAKİP ET

John McAfee’nin hayaleti Disneyland’i sardı TAKİP ET

Güncel Ripple (XRP) Teknik Analizi: XRP dolar paritesi ve canlı fiyat grafiği TAKİP ET

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası