CoinAjans.com
Ethereum Haberleri

Ethereum yorum: Bir iyi bir de kötü haberimiz var! TAKİP ET

Ethereum Teknik Analiz coinajans
koinmedya_telegram

Ethereum ekosistemindeki gelişmelere baktığımızda birisi iyi ve diğeri kötü olmak üzere iki hadise dikkat çekiyor.


Ethereum yatırımcıları bir iyi bir de kötü haberimiz var

Ethereum fiyatlarında 22-23 Şubat döneminde yaşanan şiddetli dalgalanmaların ardından parite 1,600 doların üstünde konsolide olmaya başladı. CoinMarketCap verilerine göre 20 Şubat 2021’de Ethereum 2,036 doları görerek tüm zamanların rekorunu kırdı. Aynı tarihte Bitcoin de tarihinde ilk kez 57 bin dolar ve üstünü görmüştü.

Piyasa zirvedeyken şiddetli bir düzeltmeye maruz kaldı ve Bitcoin fiyatlarında 2 günde 10 bin dolar kadar düşüş yaşadı. Bu süreçte Ethereum başta olmak üzere tüm altcoin fiyatlarında da benzer süreç gözlendi.

Lütfen Bkz: Ethereum haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Ethereum ekosistemindeki gelişmelere baktığımızda birisi iyi ve diğeri kötü olmak üzere iki hadise dikkat çekiyor.

“daisyturkiye”

İlk önce iyi haberi verelim!

Grayscale Yatırım Şirketi, Grayscale Ethereum Trust (ETHE) fonlarına 10 bin adet (yaklaşık 17 milyon dolar) Ethereum daha ekledi. Yani Grayscale 10 bin adet ek Ethereum alımında bulundu. Bazı eleştirmenler, Grayscale’ın bu yatırım kararını Ethereum açısından bullish trendin devam edeceği şeklinde okuyor. Böylece Grayscale’in kasasında bulunan toplam Ethereum miktarı 3.17 milyon adedi aşmış oldu.

Aşağıda araştırma şirketi Skew tarafından hazırlanan grafiği görüyoruz. Kırımız sütun grafikler, likidite edilen Ethereum miktarını gösteriyor.

Ethereum yorum Ethereum yorum: Bir iyi bir de kötü haberimiz var!

Düzeltmenin ardından toplu satış emirlerinin azaldığı gözleniyor. Bu grafikte Ethereum açısından olumlu okunabilir.

Gelelim kötü habere!

“daisyturkiye”

Son dönemdeki yoğun satışlar ve Ethereum blockchain’inde artan işlem hacmi etkisi ile ortalama işletim ücreti 37 dolara kadar yükseldi. Yani Ethereum üzerinde fon transferi yapmaya çalışsanız ortalama 37 dolar işletim ücreti ödemeniz gerekiyor. Bu oranlar bankacılık endüstrisinde bile yüksek sayılacak bir rakam. Artan işletim ücretleri, bir değer değişim aracı olarak Ethereum’un konumuna zarar veriyor. Değişim aracı bir paranın temel fonksiyonlarından birisi. Ethereum’un bu işlevinin zarar görmesi ilerleyen süreçte Ethereum’un konumunu zora sokacaktır.

Kaynak

Ethereum geliştiricileri Temmuz diyor ama umarım geç olmaz!

Ethereum tarihte ilk kez 2 bin doların üstüne çıkarak tüm zamanların rekorunu kırdı. Ancak bugün piyasanın genelinde yaşanan düzeltmenin etkisi ile ETH/USD paritesi 2 bin dolarlın altına geriledi. Ethereum boğaları yazının kaleme alındığı saatte fiyatları 1,800 doların üstünde tutmaya çalışıyor.

Ethereum yorum Ethereum yorum: Bir iyi bir de kötü haberimiz var!

Ethereum mutfağında da önemli çalışmalar yürütülüyor. Ethereum geliştiricilerinden Ryan Berckmans bugün twitter üzerinden önemli açıklamalarda bulundu. Berckmans açıklamalarını müjde tarzında verse de bazı eleştirmenler müjde konusuna biraz şüphe ile yaklaşıyor.

Berckmans Ethereum işletim ücretlerinde ciddi düşüşlere neden olacak EIP-1559 güncellemesinin Temmuz ayında başlatılabileceğini duyurdu. Aşağıda Berckmans’ın tweet’ini görüyoruz.

Ethereum yorum Ethereum yorum: Bir iyi bir de kötü haberimiz var!

Ethereum işletim ücreti yazının kaleme alındığı saatte 15 dolar civarında hareket ediyor. Yani Ethereum ya da Ethereum blockchain’inde işlem gören bir kripto parayı transfer etmek isteseniz 15 dolar işletim ücreti ödemeniz gerekiyor. Bu rakam oldukça yüksek! Hatta bazı yoğun zaman dilimlerinde işletim ücreti 30 dolara kadar çıkabiliyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Blockchain teknolojisinin finansal piyasalara getirdiği temel yenilik; ucuz, güvenli ve hızlı fon transferlerine imkan tanıması. 15 dolarlık bir işletim ücretinin kimse ucuz olduğunu iddia etmeyecektir. Bu nedenle Ethereum rekabet gücünü kaybediyor. Kripto para yatırımcıları Tron, Cardano ya da Ripple ağını kullanarak daha ucuza ve hızlı fon transferinde bulunabilir. Bu durum Ethereum blockchain’inde işlem gören DeFi’lerin gelişimini de olumsuz etkileyecektir.

Sonuç olarak Ryan Berckmans, EIP-1559 için Temmuz ayını işaret etmesi bir müjde mi yoksa kötü haber mi biz karar veremedik. Bir de evdeki hesap çarşıya uymuyor. Temmuz ayı geldiğinde EIP-1559 bir-iki ay daha ertelenir mi sorusu da cevapsız.

Ethereum yorum: ETH vadeli işlemlerden 371 sözleşme!

Nitelikli ve büyük büyük yatırımcı kitlesinin kripto piyasına girmeye başlamasıyla birlikte, hacim kaçınılmaz olarak daha güvenli, daha güvenilir platformlara doğru kaymaya başlıyor.

Bu doğrultuda CME Group, Bitcoin vadeli işlemlerinin yanı sıra, kurumsal yatırımcılar için güvenli kripto türev ürünlerinin yelpazesini genişleterek, platforma ETH vadelilerini de ekledi.

ETH vadeli işlemler günlük 34 milyon dolarlık hacim elde etti!

Ethereum yorum Ethereum yorum: Bir iyi bir de kötü haberimiz var!

CME, ETH vadeli işlemlerin ilk haftasını geçen cuma tamamladı ve açılış gününde elde ettiği hacmi hemen hemen aynı oranda sürdürdü.

Hafta boyunca, her gün ortalama 371 sözleşme gerçekleşti. Ve her bir sözleşme 50 ETH’yi kapsarken; günlük işlem gören bu kontratların toplam değeri ise, yaklaşık 18.600 ETH’ye ulaştı. (USD cinsinden değeri ise yaklaşık 34 milyon dolara tekabül ediyor.)

ETH vadelileri, ilk gün 33 milyar dolara ulaştı!

Bu arada ETH vadelilerinde ilk işlem 7 Şubat pazar günü 18:00’da başladı ve pazartesi günü CME, ETH vadeli işlem ürününün ilk kapanışını yaptı. Ve ilk günden, 19.400 ETH, yani 33 milyon dolarlık hacim elde etti.

Ethereum yorum

CME’nin Genel Müdürü ve  Küresel Hisse Senedi Ürünleri Başkanı Tim McCourt, The Scoop’un son yayınında ilk güne ait verileri paylaştı. McCourt, Ethereum’a talebin çok fazla olduğunu ve CME’de (ETH) vadeli işlem ürünün açılış gününde 388 sözleşmenin gerçekleştiğini duyurdu. 19.400 ETH’yi kapsayan bu kontratların değeri yaklaşık 33 milyon dolara tekabül ediyor.

Türev borsası ETH vadeli işlemlerini başlatma kararını ilk olarak, Aralık ortasında açıkladı. Dünyanın en büyük ikinci vadeli işlem piyasası olan CME Group, regülatörlerin onayından geçmeyi bekleyen Ether vadeli işlemlerini, 8 Şubat 2021’den itibaren başlatmayı planladığını duyurdu.

Ethereum haber: Ethereum neden yükseliyor?

CME Group Global Başkanı Tim McCourt, Aralık ayında platformun yeni ürününü şöyle duyurmuştu:

 “Bitcoin vadeli işlem ve opsiyon piyasalarımıza yönelik artan müşteri talebine dayanarak, Ethereum vadeli işlemlerini eklemeye karar verdik. Bu yeni ürünün, müşterilerimize hızla değer kazanan bu kripto para birimini alıp satmak için benzersiz bir araç sağlayacağına inanıyoruz,” 

“Ethereum, hem piyasa değeri hem de günlük işlem hacim açısından en büyük ikinci kripto para birimidir. Ethereum vadeli işlemlerinin, zaman içinde kendini kanıtlamış ve düzenlenmiş bir piyasa olan CME Group türevlerine katılması, Ethereum yatırımcılarının fiyat riskini daha iyi yönetebilmelerine yardımcı olacaktır. “

Bu arada her biri 50 ETH’yi temsil eden sözleşmeler, CME CF Ether-Dollar Referans Oranına göre hesaplanıyor ve nakit olarak ödeniyor. Minimum beş sözleşmeli blok işlem mevcut.

Chicago Mercantile Exchange (CME), Aralık 2017’de ürünlerini piyasaya süren ilk Bitcoin vadeli işlem şirketlerinden biriydi. O zamandan beri, vadeliler piyasası genişledi ve özellikle de 2020’nin ikinci yarısından itibaren genel olarak bu piyasaya yönelik ilgide önemli derecede bir artış görülmeye başlandı.

Bu arada CME’deki BTC vadeli işlem rakamları, kurumsal katılımı ölçen önemli bir metrik olarak görülüyor.

Kaynak

Ethereum yorum: Kusursuz ETH fırtınasını besleyen faktörler!

2020 yılının ilk gününe göre kıyaslandığında Ethereum, yatırımcılarına Bitcoin’den daha fazla kazandırdı. Eğer 01.01.2020’de 1000 dolarlık Ethereum satın almış olsaydınız yazının kaleme alındığı saatte 13,085 dolarıniz olurdu. Aynı tarihte Bitcoin alan yatırımcının ise 5,700 doları olurdu. Yani Ethereum bu tarihten sonra Bitcoin’den daha fazla kazandırdı diyebiliriz.

Ethereum’da yaşanan kusursuz fırtınayı destekleyen önemli faktörler var. Bu faktörlerden ilki Ethereum’a yönelik kurumsal ilgi.

Kurumsal firmaların büyük bir kısmı Ethereum’a Grayscale Yatırım Şirketi üzerinden yatırımda bulunuyorlar. Grayscale ise portföyünde Bitcoin’den sonra en fazla Ethereum tutuyor. 2021 boyunca Grayscale, kademe kademe portföyündeki Ethereum miktarını arttırıyor.

Ayrıca kripto para portföylerini çeşitlendirmek isteyen yatırımcılar Bitcoin’den sonra uğradıkları ilk adres Ethereum oluyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

  • DeFi’ler ve staking getirileri

Hem Ethereum 2.0 pilot uygulamalarının başlatılması hem de DeFi platformlarına stake edilen Ethereum’lar sayesinde piyasadan Ethereum’lar çekiliyor. Ethereum kıt hale geldikçe fiyatlar da uçuşa geçti.

Piyasada azalan Ethereum miktarını en somut şekilde kripto para borsaları mevduatlarındaki azalmalardan takip edebiliriz. Yatırımcılar, borsalardaki Ethereum’larını çekerek çeşitli platformlara stake ediyorlar. Aşağıdaki grafikte (mavi) borsalardaki Ethereum bakiyesindeki azalışı görüyoruz.

Ethereum yorum Ethereum yorum: Bir iyi bir de kötü haberimiz var!
  • NFT’ler (Non-Fungible Token): Değiştirilemez Token

Türkçe ’ye “Değiştirilemez” token olarak çevrilen NTF’ler son günlerde Ethereum blockchain’inde ciddi biçimde artış göstermeye başladı.

NTF’leri şu şekilde açıklayabiliriz: Cebinizdeki 100TL ile arkadaşınızın cebindeki 100TL arasında pratikte hiçbir fark yok. Benzer ilişkiyi sizdeki 1 Ethereum ile arkadaşınızın 1 Ethereum arasında da kurabiliriz. Ancak NFT’ler kendi şahıslarına münhasır yaratılan tokenlardır. Özellikle koleksiyoncuların kullandıkları NTF’ler son günlerde ciddi talep görüyor.

Baltık ülkelerinden Letonya, kurucu üyeleri adına sınırlı sayıda gümüş plaklar üretti. Her bir plağın içerinde çipler yerleştirildi ve Ethereum ağında üretilen NTF’ler bu plaklara kaydedildi. Doğal olarak her bir gümüş plağın kendi şahsına münhasır bir değeri oldu. Sahibine özel hak tanıyan hisse ortaklıkları veya taraftar kartları, NTF teknolojisi ile üretilmeye başlandı. Bu dönüşümün ev sahipliğini ise Ethereum yapıyor.

Kaynak


Ethereum 2021 sonunda kaç dolar olacak?

ETH’nin fiyat artışıy ile analistler, bu özel kripto paranın bu yıl Bitcoin’den daha iyi performans göstereceği konusunda iyimser. Bununla birlikte piyasıyı takip eden yatırımcılarında, ETH’nin 2021 yılı sonunda 2.000 doların üstünü görebileceğini düşünüyor.

Ethereum 2000 doları görecek mi?

Bazı analistlere göre, Ethereum bahar aylarında kolay biçimde 2000 doları görebilir. 


Ethereum 100k’a ulaşabilir mi?

Bunun cevabı kripto para piyasasının toplam hacminde. Kripto para piyasası 10 trilyon dolar değerine ulaştığında ETH 100olabilir


Ethereum sizi zengin edebilir mi?

Bu diğer kripto paralarda mümkün olduğu gibi ETH için de geçerli. ETH piyasaya giriş rakamlarından bugüne gelindiğinde onlarca yatırımcının zengin olduğu söylenebilir.

Ethereum satın almak için şimdi iyi bir zaman mı?

Ethereum yatırım yapmak için doğru bir adres ancak, Bu yatırımın zamanlaması konusunda destek alınması gerekir.

2025’te Ethereum’un değeri nedir?

Bazı yatırımcılar, 2025 ETH fiyatını, 5 basamaklı rakamlara çıkabileceğini düşünüyor.


Ethereum ölebilir mi?

Ethereum bir teknoloji ağı, bu gerçekleşse bile hemen olmayacaktır. Ancak ciddi bir teknik sorun ile mümkün olabilir.

Bitcoin veya Ethereum hangisi alınmalı?

Teknoloji uzmanları ETH’nin teknolojisinin Bitcoinden daha üstün olduğu konusunda hemfikir. Bununla birlikte yatırım için diğer etkenleri de dikkate almak gerekiyor.

Paylaşım için teşekkürler

Paylaşımlarınız bize güç veriyor…

İlgili Haberler

Ajanlıkla suçlanan Virgil Griffith Ethereum bağlantısı var mı?

Coin Ajans

Elon Musk ve SpaceX adı Bitcoin dolandırıcılığına karıştı TAKİP ET

Ethereum teknik analizi: Hedef 1600 dolar mı, 2100 dolar mı? TAKİP ET

Coinajans.com

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası