CoinAjans.com
Ethereum Haberleri

Ethereum zorluk bombası patlıyor

Ethereum haberleri coinajans.com.jpg
fairspin_koinmedya

Blok ödüllerinin azalmasıyla birlikte Ethereum zorluk bombası patlıyor. Peki bu zorluk bombası patladığında fiyat nasıl etkilenir? Yeterli arz oluşur mu?


Ethereum zorluk bombası ne durumda?

Ethereum ağı birkaç hafta öncesine nazaran daha az ETH üretiyor. Çünkü madencilerin günlük blok ödülleri 13,500 eth seviyesinden 12,500 eth seviyesine geriledi.

Grafikte de görüldüğü gibi 2016’da blok ödülleri 30,000 civarında bulunuyordu. 2017’deki network güncellemesiyle bu rakam 20,000 civarına indi ve bu yılın başlarında 14,000 seviyelerini gördük. Yakın zamanda bir network güncellemesi olmamasına rağmen piyasaya sürülen blok sayısını arttırmak için hash oranları arttı. Blok ödülleri sürekli düşerken blok zamanları da artmaya başladı. Doğal olarak da zorluk bombası patlaması yaşandı.

Blok zamanları aslında çok artmadı ama yukarıdaki grafik neler olduğunu bize çok iyi anlatıyor. Ethereum zorluk bombası sizin de tahmin edebileceğiniz gibi belli bir zamanda üretilecek blok sayısını bulmak  için gereken hesaplama gücünü arttıran protokol seviyesi algoritmasıdır. Yani önünüze madenci olarak bir blok bulma görevi veriliyor.Bunun süresi ve sayısı belli. Fakat gereken hesaplama gücü fazla olduğundan zorluk seviyesi ya da bizim tabirimizle Ethereum zorluk bombası sürekli bir yükseliş halinde.

BKNZ:Ethereum zorluk bombası sonunda patladı

2017’nin Nisan ve Mayıs aylarından Ekim ayına kadar  bu zorluk bombasında bir artış olmuştu. Bir blok için 14 saniye gerekirken 6 ayda rakam blok başına 30 saniyeye çıkmıştı. 2018 Aralık’ta tekrar bir patlama yaşandı ve 2019 Şubat ayında 20 saniyeyi gördük.

Zorlu hesaplamalar

Başlangıçta Ethereum zorluk bombası çok yavaş başlar. Fakat sonuçta öyle bir noktaya ulaşır ki blok bulmak imkansız hale gelir. Tabloya tekrar baktığımızda 6 ay içerisinde tekrar 30 saniyeye çıkmasını bekleyebiliriz. Bu da 2020 Mayıs ayına denk geliyor. Belki önümüzdeki yılın sonbaharında blok başına bir dakikayı bile görebiliriz.

30 saniye için blok ödülü yarımdan biraz fazla oluyor. 1 dakikalık sürede ödül tekrar yarıya iniyor. Bu nedenle günde üretilen Ethereum sadece 4 adet oluyor. Tesadüf şu ki Vitalik Buterin gelecek yıl sonu için benzer bir hedef öngörüsü yapmıştı. Burada önemli olan nokta zorluk bombasının çok da gecikmeyeceği. Bu yüzden madenciler yenilikleri görmezden gelip aynı şekilde yollarına devam edemezler. Proaktif bir hareketle Ethereum 2.0’ı desteklemeleri halinde ETH2 zamanında çıkabilir ve piyasanın ihtiyacı kadar Ethereum piyasaya sunulabilir.

Diğer Ethereum haberleri için tıklayınız

Kaynak

 

İlgili Haberler

Ethereum teknik fiyat analizi: ETH 100 SMA bölgesinde, boğalar için anlamı ne? TAKİP ET

Coinajans.com

Analist yorumu: XRP dibi gördü – Hedef 0.77 dolar TAKİP ET

Yorum-analiz: Bitcoin 10.000 doları tekrar ne zaman görür? TAKİP ET

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası