CoinAjans.com
Kriptopara Haber

Ethereum’da işlem sayıları tehlikeli sınıra yaklaşıyor

kripto para haber coinajans

Son dönemde şiddetlenen merkezsiz finans (DeFi) çılgınlığı, Ethereum ağının yoğun kullanımına yol açıyor. Daha öncesinde ICO’lar, ağı tıkamışlardı. 2018 yılının başlarında altcoin’lerin çarpıcı bir biçimde arttığı dönemde Ethereum üzerinde çalışan altcoin’ler ve ICO projeleri, eşi görülmemiş bir işlem faaliyetini beraberinde getirdi.

Ethereum’un ölçeklendirilmesi ve Ethereum 2.0 için ciddi çalışmaların başlatılmasına giden yolun taşları böyle döşenmişti. O dönemde ağdaki bu yoğunluk işlemlerin çok uzun sürelerde onaylanması sorununu ortaya çıkardı.

Eskiden Ethereum’da bunu yapan ağırlıklı olarak ICO’lardı ama şimdi ise DeFi var. DeFi protokolleriyle girilen her etkileşim Ethereum blok zincirinde bir veya daha fazla işlemin yayınlanmasını gerektiriyor. Örneğin Uniswap’ta tokan takası, Compound da borçlanma Ethereum’da işlem yapma ihtiyacını getiriyor.

Yükselen DeFi, Ethereum’da işlem sayılarının ağın tıkandığı seviyelere giderek yaklaşmasına yol açtı. Blockchair’den elde edilen verilere göre, Ethereum ağında rekor işlem sayısına 4 Ocak 2018’de 1 milyon 349 bin 890 işlemle ulaşılmıştı. 13 Temmuz 2020 itibari ile bu rakam 1 milyon 151 bin 834’e kadar çıktı. Bu seviye en son görüldüğünde tarih 18 Ocak 2018’di.

Ethereum’da işlem sayıları tehlikeli sınıra yaklaşıyor 1
Kaynak: Blockchair

DeFi projelerinin Ethereum’da benzer bir tıkanıklığa daha neden olmasından endişe ediliyor. Elbette 2018’de edinilen tecrübeden sonra tıkanıklığı hafifletecek çeşitli yöntem ve araçlar geliştirildi fakat bu sorunun kökünden çözülmesi Ethereum 2.0’ın piyasaya sürülmesiyle olacak gibi görünüyor.

Şu anda Ethereum blok zincirinde saniyede 15 işlem yapılabiliyor. Ethereum 2.0’dan sonra beklenen rakam saniyede en az 2000 işlem. Hatta birkaç yıl içinde bunun saniyede 100 bin işlem olacağı iddia ediliyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

İlgili Haberler

Bu ülke blockchain’de bulunan dijital menkul kıymetlere izin veren yeni yasayı onayladı

Kripto para ve vergi: ABD’de sistem nasıl işliyor?

Coin Ajans

Takasbank Açıkladı: Türkiye’nin İlk Finansal Blockchain Ağı Artık Aktif!

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası