CoinAjans.com
Kriptopara Haber

Facebook Libra format mı değiştiriyor?

kripto para haber coinajans

Libra küresel para birimi olma yolunda ciddi resmi engellerle karşılaştı. Facebook Libra format değiştirerek bu resmi engelleri aşmanın peşinde.


Facebook Libra format değiştirebilir

2019 yılının ilk yarısında Facebook, dünya kamuoyuna küresel bir para birimi hüviyetinde olabilecek Libra isimli bir kripto parayı tanıttı. Facebook, Libra sayesinde hiçbir banka hesabı olmayan 1.7 milyar kişiyi ekonomik sisteme sokmayı planlıyordu. Bu kişiler, banka hesabına gerek duymadan Libra ile çok düşük maliyetle para transferinde bulunabilecek ve online harcama yapabilecekti. Ancak Facebook’un Libra projesine FED ve Avrupa Merkez Bankası olmak üzere birçok otorite, yeşil ışık yakmadı. Libra projesi fiilen dondurulmak zorunda kaldı.

Lütfen Bkz: Bitcoin volatilitesi azalırken petrol volatilitesi artıyor

Bloomberg’de yayınlanan habere göre Libra, farklı çıkış yolları arıyor. Yoksa Facebook Libra format mı değiştiriyor? Bilindiği üzere Çin Merkez Bankası, blockchain tabanlı dijital yuan üzerinde çalışıyor. Benzer şekilde doların ve euro’nun da dijitalleştirilmesi gündemde. Libra’nın bahse konu dijital fiat paraların kullanılabileceği bir ödemeler sistemi kurabileceği ileri sürülüyor. Böyle bir ödeme sistemi üzerinden kripto paralar da kullanılabilir.

Yukarıdaki format değişikliği ile Libra, regülatörlerden onay almaya çalışıyor. Yine de Libra Birliğinden bir görevli, küresel para birimi projesinin henüz ölmediğini savundu.

Lütfen Bkz: Yeni bir Trojan virüs kripto para borsalarını tehdit ediyor

Libra tarafından bahsedilen ödeme sisteminin aslında PayPal sisteminden çok da farklı olmayacağı tahmin ediliyor. Eğer yeni ödeme sistemi kripto paraları ve Bitcoin’i içerirse Paypal’dan belki farklılaşabilir.

Kaynak

İlgili Haberler

Icrypex CEO’su Gökalp İçer: Kullanıcı sayısı ve işlem hacminde üssel bir artış yaşıyoruz

YouTube kripto kanallarını neden kapatıyor?

Coin Ajans

Kripto analiz şirketi Coin Metrics: “Bitcoin kalkışa hazır”

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası