CoinAjans.com
Bitcoin Bitcoin Haberleri

FED kararı sonrası uzmanlardan dikkat çeken dolar v Bitcoin yorumları… TAKİP ET

bitcoin haberleri coinajans.com
“koinmedya_mxc”

Bitcoin, ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın FOMC toplantısında yaptığı açıklamalara olumsuz tepki verirken; gözler, önümüzdeki hafta başta FED Başkanı Jerome Powell olmak üzere, FED üyelerinin yapacağı açıklamalara çevrildi.

İşte analistlerden uzun vadeli dolar ve Bitcoin yorumları…

Bitcoin son 24 saat içinde bir darbe daha aldı. Piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi, 38.000 dolar civarındaki desteğini kaybetti ve şu anda bu bölgedeki desteği korumak için mücadele ediyor. (Yazımızı yayına hazırladığımız sırada BTC, 34.620 dolardan işlem görüyor.)

FED kararı sonrası uzmanlardan dikkat çeken dolar v Bitcoin yorumları...

Bitcoin, ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın FOMC toplantısında yaptığı açıklamalara olumsuz tepki verdi. Geçen hafta ABD Merkez Bankası, FOMC (Federal Açık Piyasa Komitesi)’nin beklentilerine paralel olarak politika faizini yüzde 0 – 0.25 aralığında sabit tutarken; devamında gelen açıklamalar, piyasaları önemli ölçüde etkiledi. 

Fed, bu hafta içinde politika faizi ve varlık alım programında değişikliğe gitmedi ancak, enflasyon ve faiz beklentilerinde yukarı yönlü revizyonlar ile varlık alımlarının azaltılmasına yönelik çalışmaların yakın zamanda tartışmaya açılabileceği yönündeki değerlendirmeler, piyasalarda satış baskısına neden oldu. Ve gözler, bu hafta Fed Başkanı Jerome Powell’ın yanı sıra Fed üyelerinin yapacağı açıklamalara çevrildi.

Tüm bunların ardından, ABD doları yükselirken; buna karşılık, altın ve gümüş gibi emtialar olumsuz etkilendi. Örneğin; XAU/USD 1.800$’dan 1.763 dolara düştü. 

“koinmedya_biswap”
bitcoin yorumları FED kararı sonrası uzmanlardan dikkat çeken dolar v Bitcoin yorumları...

Ancak boğalar için hala umut var. Ünlü ekonomist Alex Krüger’in Twitter hesabından söylediği gibi, Jerome Powell’ın yaptığı açıklamaların, genelde piyasalarda birbirini dengeleyen hareketlere neden olduğu biliniyor.

“İyi tarafından bakmak lazım. Powell’in açıklamaları, genellikle FOMC’de piyasaları çökertme ve kongre öncesi beyanlarında ise piyasaları yükselişe sokma eğilimi gösterir. Salı günü kongre öncesi açıklama yapması bekleniyor.”

Jarvis Labs analistlerinden Ben Lilly, FED’in önümüzdeki haftalarda piyasalara dolar sürmek için yeni bir hamle daha yapmasını bekliyor. Eğer öyle olursa; dolar zayıflayabilir ve Bitcoin de biraz rahat bir nefes alabilir.

“ABD hükümeti, işsizlik oranı beklenenden yüksek olduğunda, doların yükselmesini istemez. Çünkü daha ucuz bir dolar, daha fazla ihracat ve istihdam artışına yardımcı olur. Dolayısıyla bu devam ederse, önümüzdeki bir veya iki hafta içinde böyle bir politika baskısı beklenebilir.”

Bitcoin yorumları – Bitcoin fiyatı ne olur?

Kripto para birimleri ile ilgili en çok sorulan sorular muhtemelen şöyle: 

 Mayıs ve Haziran aylarında aşırı volatil fiyat hareketleri, piyasanın duyarlılığını olumsuz etkilemenin de ötesinde, bir nevi, düşüş beklentilerinin ‘kendini gerçekleştiren kehanete’ dönüşmesine neden oldu.

Şu an için Bitcoin ve kripto piyasalarında çok fazla belirsizlik var. Boğaların, mevcut seviyelerdeki kritik desteği koruması gerekiyor. Birçoğu, düşüş trendi devam ederse, 20.000 dolarlık alana doğru bir geri dönüş bekliyor.

“koinmedya_biswap”

Dolayısıyla bu noktada boğalar, fiyatı 40.000 dolara itmek zorunda. Powell ve Merkez Bankası’ndan bir destek alıp almayacaklarını ise sadece zaman gösterecek.

Küresel piyasalarda belirsizlik devam ederken, kripto analistileri uzun vadede Bitcoin’den hala umutlu. Bununla birlikte, popüler analist Josh Rager, 2020’de mevcut döngüde BTC için zirvenin beklenenden daha düşük olabileceğini öne sürmüştü. Tahminler, Bitcoin’in fiyatının 100.000$, hatta 1 milyon$’a kadar çıkabileceği yönünde iken; Rager 78.000$ ve 85.000$’lık zirvelerin görülme ihtimalinin daha yüksek olduğundan bahsediyor.

Diğer yandan, eski Goldman Sachs fon yöneticisi Raoul Pal, ABD dolarındaki artışın kısa vadeli olduğuna inanıyor. Pal, küresel ekonomideki yavaşlama, Covid-19 pandemisi ve karantina önlemleri nedeniyle birçoğunun 2020’de doların düşeceğini tahmin ettiğini söyledi.

Fakat Pal’a göre, durum bunun tam tersi gibi göründüğü için, FX piyasası sarsılabilir. Hatta kısa vadede bu, Bitcoin ve kripto piyasasını etkilemeye devam edebilir. Bu ihtimale karşın, Pal hala uzun vadede yükseliş bekliyor.

“Bu Euro grafiği, potansiyel olarak çok büyük bir baş ve omuz formasyonuna işaret ediyor. Hatırlarsanız, FX Wall Street tahmincilerinin tamamı, 2021’de doların düşeceğini öngördü ve dolardaki short pozisyonlar rekor seviyelere ulaştı. Bu kırılırsa, yeni bir makro sistem devreye girer.”

bitcoin yorumları FED kararı sonrası uzmanlardan dikkat çeken dolar v Bitcoin yorumları...

Kaynak

Paylaşım için teşekkürler

Paylaşımlarınız bize güç veriyor…

İlgili Haberler

Bitcoin geçen sene bugün dip yaptı – O günden bugüne ne değişti?

Coin Ajans

Bitcoin yükselişe geçti! BTC son 24 saatte yüzde 12 yükseldi

Coin Ajans

Bitcoin için Mart ayını işaret eden uzman yatırımcı bombayı patlattı: “Bu seviyeye hazırlanın!”

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası