CoinAjans.com
Bitcoin Haberleri

FED’in Son Dakika 500 Milyar Dolar Açıklaması Sonrası Dolar/TL, Bitcoin ve Piyasa Görünümü

bitcoin haberleri coinajans.com

Kriptokoin – Federal Rezerv, yoğun finansman baskısı altında Salı öğleden sonra 500 milyar dolarlık bir repo operasyonu daha başlattı. Buhamleyle FED, kısa vadeli banka fonu için destek sağlamaya devam ediyor. Banka bugün yaptığı açıklamada gecelik repo operasyonu yoluyla piyasaya 500 milyar dolar daha likidite desteğini vereceğini açıkladı.

Son operasyonda Fed, Pazartesi günü benzer bir teklifle ilgili başka bir operasyon gerçekleştirmiş ve piyasa 700 milyar dolarlık likidite sağlayacağını açıklamıştı. Merkez bankasının New York ticaret masası, bankaların işletme sermayesi elde etmeye gittiği gecelik fonlama piyasalarındaki aksaklıkları gidermeyi hedefliyor.

Bu son hamle, geçen hafta açıklanan 1,5 trilyon dolarlık hamlenin üzerine geliyor. Repo, faaliyette bulunan rezervler için yüksek kaliteli teminat yayınlayan bankaları içeriyor. Repo işlemleri için minimum teklif % 0,1 seviyelerinde.

Repo operasyonları, bankaların paranın ekonomide
ilerlemesini sağlamayı amaçlayan Fed’den gelen diğer likidite tedbirlerini
izliyor. Agresif likidite önlemlerinin yanı sıra Fed, son birkaç hafta içinde
gösterge borçlanma faiz oranını 150 baz puan veya 1,5 puan düşürmüştü.

Dolar/TL Kurunda Son Durum

Fed’in kararının ardından Dolar kuruna baktığımızda yazının yazıldığı sırada 6,40 seviyelerinden hareket ettiğini görüyoruz. Fed’in açıklamasının ardından Doların bir miktar gerilediğini görüyoruz. Gün içerisinde 6,50 seviyesine kadar yükselen dolar 0,46 düşüş göstermiş durumda.

FED’in Son Dakika 500 Milyar Dolar Açıklaması Sonrası Dolar/TL, Bitcoin ve Piyasa Görünümü 6

Bitcoin

Fed’in açıklaması sonrasında Bitcoin’de de bir miktar yükseliş gerçekleşmiş durumda. Bitcoin yüzde 5 oranında yükselerek 5.319 dolar seviyelerinden işlem görüyor.

FED’in Son Dakika 500 Milyar Dolar Açıklaması Sonrası Dolar/TL, Bitcoin ve Piyasa Görünümü 7

Piyasalar

Borsa İstanbul’a baktığımızda günü yüzde 1,26’lık düşüşle 86.778 puandan kapattı.

ABD piyasalarına baktığımızda Dow Jones endeksinin yüzde 2’lik bir yükselişle 550 puan arttığını görüyoruz. Yaşanan bu yükselişle birlikte endeks 20.739 puan seviyesine gelmiş durumda.

FED’in Son Dakika 500 Milyar Dolar Açıklaması Sonrası Dolar/TL, Bitcoin ve Piyasa Görünümü 8

S&P 500 endeksinde de karar sonrası benzer bir yükseliş olduğu görülüyor. 2494 puana yükselen endeksteki yüzde ise 4,52 şeklinde.

FED’in Son Dakika 500 Milyar Dolar Açıklaması Sonrası Dolar/TL, Bitcoin ve Piyasa Görünümü 9

Fed’in kararının piyasaya olumlu yansıdığı görülüyor. Ancak bu etkinin önceki kararlarda bir panik havası şeklinde yansıdığına da vurgu yapmamız gerekiyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

İlgili Haberler

İşte Bitcoin Yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun Yaşadığı Yer

Bank of China’dan Bitcoin ve Kripto Para Uyarısı

Coin Ajans

Bitcoin’in Uzun Vadeli Potansiyeli Nedir? Altın’ı Geçebilir Mi?

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası