CoinAjans.com
Bitcoin Haberleri

Fidelitas altcoin baharına mı işaret etti?

bitcoin haberleri coinajans.com
fairspin_koinmedya

Altcoin baharını beklerken “ellerinde çiçekler, kapılarda sırılsıklam” kalmış yatırımcılara ümit verecek bir öngörü geldi. Öngörünün sahibi Türk kripto camiasının bilinen simalarından Fidelitas’dan başkası değildi.


Altcoin Baharına İşaretler Artıyor

Kripto para piyasası, toplam büyüklüğün yaklaşık 3’te 2’sini tek başına Bitcoin’in oluşturduğu dağınık bir piyasa. Toplam büyüklüğü uzun zamandır 200 milyar dolar seviyesinde gezinen, stok piyasalara göre oldukça küçük bir yapı diyebiliriz.

Bitcoin’in 2 yıl önceki tarihi zirvesinden bu yana ayı piyasasındayız dersek yanlış olmaz. Bu zaman zarfında BTC yalnızca 2019’un ikinci çeyrreğinde önemli bir atılım yapabildi. Ancak bu yükseliş bile 2018 boyunca devam eden düşüşün ancak %65 seviyesine denk gelebildi. Yani yaşanan yükseliş ideal bir düzeltmeden başka bir şey değildi.

Not: Teknik analistler ideal düzeltme bölgesini golden pocket tabiri ile tanımlar. Golden pocket bir itkinin Fibo %61.8 ile %65 seviyeleri arasındaki dar bölgeyi temsil eder. BTC 2019 yılında yaptığı atakla ancak golden pocket seviyesine çıkabilmiş ve o seviyeden geri dönmüştür.

Bitcoin grafiği fraktal yapısı dolayısı ie kendini tekrar eden döngülerden müteşekkildir. Bu yüzden geçmişte gösterdiği davranış kalıplarını gelecekte de gösterecektir. Söz konusu grafikler olunca geçmişe bakmak aslında geleceğe bakmaktır.

Bu durumun bilincinde olan analistler sürekli geçmişe atıf yaparak gelecek projeksiyonu sunarlar. Türk kripto camiasının başarılı analistlerinden Fidelitas Lex bugün yaptığı paylaşımla bizleri 2019 yılı ilk çeyreğine odaklanmaya davet ediyor.

Peki 2019 ilk 3 ayında ne olmuştu?

2019 Ocak ayını anmadan önce 2018 Aralık ayından bahsetmek gerekir. 2017 Aralık ayında başlayan düşüş seyri tam 12 ay sürmüş ve 2018 Aralık ayında son bulmuştu. Bu tarihte BTC 3150 dolara geriledi bu tarihten sonra bir daha o seviyeyi görmedi.

Ocak ayına gelindiğinde durum aşağıdaki gibiydi

Gördüğünüz gibi Bitcoin bu dönemde görece daha sakin bir seyir izledi. Volatilite ve işlem hacimleri düşerken göreli bir kapitülasyon dönemi yaşandı. Bitcoin 8 Şubat tarihine kadar düşük eğimle de olsa düşmeye devam etti. Ancak 8 Şubat’tan Mart ayı sonuna kadar 2 ay boyunca verdiklerini geri aldı. Hem düşüşün hem de yükselişin düşük eğimde gerçekleşmesi önemi

altcoin baharına

Yukarıdaki görsel ise aynı dönemde Bitcoin’in altcoinler üzerindeki hakimiyet oranındaki değişimi görüyoruz. Ocak ayı boyunca Bitcoin düşerken hakimiyet oranı çıkıyor. Yani altcoinler USD bazında Bitcoin’den bile daha fazla değer kaybediyor.

Şubat ve Mart ayları ise oranın düştüğünü yani altcoinlerin canlandığını görüyoruz. Bitcoin Şubat ve Mart aylarında değerlenmişti. Aynı zaman diliminde Bitcoin hakimiyet oranının düşmesi altcoinlerin Bitcoin’den bile çok değerlendiği manasına geliyor. Hatta Mart ayı tam olarak (kısa süreli de olsa) altcoin baharına dönüşmüştü.

Kritik nokta şu: Bitcoin eğer yılın ilk 3 ayında olduğu gibi düşük volatiliteli seyir izleyecekse altcoinler çıkış için önemli bir fırsat yakalamış olacaklar. Şimdi de mevcut hakimiyet oranı grafiğine bakalım:

altcoin baharına

Bitcoin hakimiyeti Eylül ayında %71 yaparak zirveye ulaştı. O tarihten bu yana alçalan kanal içinde hareket ediyor. Oranın mevcut trend çizgileri arasında kalması durumunda altcoinlerin canlanacağı aşikar. Yani Fidelitas’ın 2019 ilk çeyreği göndermesi altcoinler açısından realize olabilir. Kendisini henüz tanımayanlar için aşağıdaki haberin yardımcı olacağını düşünüyoruz:

Bekleyip göreceğiz.

İlgili Haberler

Bitcoin Kritik Direnci Geride Bıraktı! Sırada Ne Var?

Coin Ajans

Şant Manukyan Bitcoin ile Altını Karşılaştırdı ve FED’in Son Hamlesini Yorumladı

Coin Ajans

İşte Bitcoin Fiyatı İçin Dikkatle Takip Etmeniz Gereken Seviyeler

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası