CoinAjans.com
Cardano Haberleri

Fiyatı yönlendiren Bitcoin balinaları hikayesi bir şehir efsanesi mi? TAKİP ET

cardano haberleri coinajans
huobi_koinmedya

Blockchain analiz firması Glassnode’a göre, Bitcoin balinaları artık, 2016’ya kıyasla daha az BTC hodl ediyor. Veriler, 100 ila 100,000 BTC’ye sahip yatırımcıların sahip olduğu Bitcoin miktarının, %62.9’dan %49.8’e düştüğünü gösteriyor. 


Fiyatı, Bitcoin balinaları mı manipüle ediyor?

Veriler, daha küçük oranda Bitcoin tutan cüzdan miktarının, son beş yılda iki katından fazla arttığını gösterirken; balinaların aynı dönemde hodl ettikleri BTC miktarının önemli ölçüde azaldığını gösteriyor.

Blockchain analiz firması Glassnode’a göre, 10 BTC ve altındaki fonların oluşturduğu Bitcoin arzının yüzdesi, Haziran 2015’ten bu yana %5,1’den %13,8’e yükseldi.

Bununla birlikte; 100 ila 100,000 BTC’ye sahip olan kişilerin hodl ettiği Bitcoin miktarı ise %62.9’dan %49.8’e düştü. 100 ila 100.000 arasında BTC tutan bu yatırımcılar, balinalar olarak biliniyor.

koinmedya_brave

Peki bu düşüş ne anlama geliyor? Fiyatı yönlendiren Bitcoin balinaları hikayesi bir şehir efsanesi mi?

Esasen bu rakam; Bitcoin, olgunlaşma ve benimsenme noktasında gelişme kaydettikçe, balinaların ve büyük yatırımcıların piyasadaki hakimiyetinin azaldığını ve kripto para biriminin dddddaha merkezsiz hale geldiğini gösteriyor.

” Hepimiz Satoshi’yiz! ” 

Balinaların sahip olduğu BTC yüzdesindeki düşüşün bir kısmı, aktif olmayan cüzdanlara bağlanabilir. Zira, ilk madenciler blok başına rahatlıkla 50 BTC çıkarsa da birçoğu, kazdıkları Bitcoin’leri hodl ediyordu.

koinmedya_brave

Fiyatı yönlendiren Bitcoin balinaları hikayesi bir şehir efsanesi mi?

Tabii aktif olmamalarına rağmen, bazıları hala piyasayı önemsiyor. Örneğin; yılın başlarında ilk Bitcoin madencilerinden biri ya da birileri, blockchain üzerinden 140’tan fazla farklı cüzdanla imzalanan bir mesaj yayınladı.

“Hepimiz Satoshi’yiz ” mesajında, Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden Craig Wright, “yalancı ve sahtekar” olarak nitelendirildi.

Hepimizin bildiği gibi; Bitcoin balinaları geçmişten bu yana birçok kez, wash trading (kirli ticaret), pump ve dump dolandırıcılığı ve daha birçok farklı taktikler yoluyla piyasayı manipüle etmekle suçlandı.

Ancak raporda Glassnode, “Bitcoin arzının kontrolünün giderek daha küçük yatırımcılara doğru kaydığını” belirtiyor.

21 milyonluk Bitcoin arzından, şu ana kadar çıkarılmış olan, yaklaşık 18,6 milyon BTC dolaşımda. Ancak bunun tahminen 4 milyonunun kaybolduğuna inanılıyor.

Bu arada haziran ayında yayınlanan bir raporda Glassnode, cüzdanlarında 1.000’den fazla token bulunan BTC balinalarının sayısının Ocak ayında 1.650’den 1.882’ye yükseldiğini açıklamıştı.

Her bir balinanın ortalama bakiyesi, söz konusu süre içinde azaldı. Şöyle ki; buna göre Bitcoin balinaları, artık ortalama olarak 2016’ya kıyasla daha az hodl ediyor.

Kaynak

Paylaşım için teşekkürler

Paylaşımlarınız bize güç veriyor…

İlgili Haberler

Kripto dünyasında bir ilk! Mastercard ile kripto para harcama dönemi başladı TAKİP ET

Bitcoin fiyatı düştü ancak BTC yükseliş trendi devam ediyor olabilir mi? TAKİP ET

Güncel Ripple Rehberi: Ripple nedir? XRP nereden ve nasıl satın alınır? Ripple’ın geleceği nasıl? TAKİP ET

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası