CoinAjans.com
Kriptopara Haber

Fransa kripto para çıkarmak için harekete geçti

kripto para haber coinajans
fairspin_koinmedya

Libra konusunda yaptığı olumsuz çıkışlar ve engelleyici tedbirler ile gündeme gelen Fransa kripto para çıkarmak için çalışmalara başladı. Fransa Merkez Bankasından yapılan açıklamada 2020 yılı itibari ile kripto Euro pilot uygulamalarının test edilmeye başlanacağı belirtildi.


Fransa kripto para çıkarmak için çalışmalara başladı

Fransa Merkez Valisi François Villeroy de Galhau, 4 Aralık tarihinde ünlü Fransız finans gazetesi Les Echos’a verdiği raporda kripto paranın 2020’nin ilk çeyreğinde test edilmeye başlanacağını belirtti. Fransa Merkez Bankası da, “Fransa kripto para çıkarmak için harekete geçti” başlığı ile verilen haberi Twitter üzerinden teyit etti.

Merkez Bankası yetkilileri bu duyuruyu, iki büyük finans düzenleyicisi Fransız İhtiyati Denetleme Kurumu ve the Autorité des marchés financiers’ın ortak düzenlediği konferansta paylaştı. Merkez Valisi Villeroy’un açıkladığı rapora göre yeni kripto para sadece özel finans sektörü için çıkarılacak, dolayısı ile vatandaşlar şahsi ödemeleri için bu kripto parayı kullanamayacak.

Les Echos’un haberine göre önümüzdeki yıl kullanımına başlanacak olan dijital Euro ile hükumet, Fransız finans sisteminin daha verimli ve işlevsel hale gelmesinin önünü açmak istiyor.

Fransa Libra’nın karşısında, Bitcoin’in yanında

Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, daha önce Facebook’un çıkaracağı Libra’yı veto ederek ülkesinde ve Avrupa ülkelerinde kullanılmaması gerektiğini belirtmişti. Bu açıklamasında Bakan, Avrupa’daki düzenleyicilerin parasal egemenlik konusundaki endişelerini dayanak olarak göstermişti. (Libra’ya Fransa engeli)

Bu açıklanın ardından bazı haber sitelerinde yer alan makalelere göre Fransa Hükumeti Almanya, İtalya, İspanya ve Hollanda’nın Libra karşıtı çalışmalarına önayak olmuştu. Raporda, yeni kripto Euro proje ile Fransa’nın kripto girişimler üzerindeki egemenliğinin devam edeceği belirtildi.

Vali Villeroy, Fransa Merkez Bankasının bu bölgede kendi kripto parasını çıkaran ilk ülke olması gerektiğini belirtti. Bu sayede Fransa Avrupa ülkeleri için bir örnek teşkil edebilir ve bölgedeki finans sektörünü daha verimli hale getirebilir.(Fransa’da Bitcoin ve kripto para eğitimi lise müfredatına alınıyor)

Aslında Fransa, blockchain teknolojisini kabullenme ve kripto paraları yaygınlaştırma konusunda şimdiye birçok dünya ülkesinden daha fazla ön plana çıkmıştı. Yakın geçmişte Merkez Bankası yardımcısı, Avrupa’da blockchain tabanlı bir yerleşim yeri ve ödeme merkezi kurulması teklifini gündeme getirmişti.

Bunun yanında Fransa, Bitcoin’in en çok kullanıldığı ülkelerin başında geliyor. Geçtiğimiz ay ünlü Fransız perakende şirketi Keplerk, ülke genelinde 5200’ün üzerinde tütün mamulü satan dükkânında Bitcoin ödemelerini kabul ettiğini açıklamıştı.

Kaynak

 

İlgili Haberler

Ethereum’un beklenen staking programı için tarih netleşiyor

Bitcoin’e geç kaldığını söyleyen ünlü borsacı: “Bitcoin adeta alev alıyor”

26 Aralık EOS ve NEM fiyat analizi: Önemli altcoinlerde son durum

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası