CoinAjans.com
Kriptopara Haber

Fransa Merkez Bankası dijital parası için süreci başlattı

kripto para haber coinajans
koinmedya_googlenews

Merkez Bankası Dijital Para (MBDP) çalışmaları konusunda Fransa’dan da haber var. Fransa Merkez Bankası dijital parası için deneylere başladığını duyurdu.


Fransa Merkez Bankası dijital parası

Dünya ekonomileri hızlı biçimde Merkez Bankası Dijital Para (MBDP) birimlerine diğer bir ifade ile ulusal kripto para birimlerine geçeceğe benziyor. Geçtiğimiz günlerde Çin Merkez Bankasının Korona Salgınına rağmen MBDP çalışmalarında teknik aşamayı bitirdiğini ve hukuku aşamaya geçtiğini duyurdu.

Lütfen Bkz: Çin dijital yuan çalışmalarında sona geldiğini açıkladı

Korona Salgınının etkili olduğu diğer bir ülke olan Fransa’dan da benzer açıklamalar geldi. Fransa, MSDP konusunda deneylere başladığını duyurdu.

Fransa Merkez Bankası (The Banque de France) MSDP konusunda açık bir ihale duyurusunda bulundu. İhale yoluyla Fransa Merkez Bankasının kullanabileceği potansiyel uygulamalar (Apps) tespit edilmeye çalışılıyor.

İlgili ihale için Merkez Bankasından yapılan açıklama şu şekilde:

“Amaç bu teknoloji tarafından sunulan potansiyeli keşfetmek ve Merkez Bankası Dijital Para birimlerinin tokenize edilmiş finansal varlıkların takas ve mutabakatı için kullanılan yenilikçi yöntemlerle bütünleşmesinde karşılaşılacak sorunları tespit etmek.

İhaleye katılmayı planlayan IT ve blockchain şirketleri başvurularını 15 Mayıs 2020’ye kadar merkez bankasına iletmeleri gerekiyor. Haziran 2020’de başvuru sahipleri ile mülakatlar başlayacak. 10 Temmuz 2020’de ise seçilen başvurular açıklanacak.

Lütfen Bkz: 7 milyar dolarlık fon kripto piyasalarına girmek için bekliyor

Aday uygulamalar üzerinden deney işlemler gerçekleştirilecek. Deney aşamasında sonra yola devam edilecek uygulama ya da uygulamalar kesinleştirilecek.

Fransa, İsveç’ten sonra MBDP birimi için aktif biçimde çalışma yürüten ikinci AB ülkesi oldu. Bu sürecin diğer AB ülkelerine de yayılması bekleniyor.

Fransa Merkez Bankası tarafından açıklanan ihalenin başvuru koşulları başta olmak üzere gerekli ayrıntılara aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

The Banque de France ihale duyurusu

Kaynak

İlgili Haberler

BitClub Network dolandırıcısı itiraf etti: “Evet, ‘koyun’ları kandırdık”

Korona kripto parası piyasada: Corona Coin (NCOV)

Coin Ajans

Ethereum araştırmacısı FBI tarafından tutuklandı

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası