CoinAjans.com
Bitcoin Haberleri

Gazprombank, İsviçre’de Bitcoin Ticaretine Başladı

bitcoin haberleri coinajans.com

Kriptokoin.com – Rusya’nın en büyük bankalarından birinin yan kuruluşu olan Gazprombank Switzerland, İsviçre düzenleyicilerinin düzenleyici onayının ardından Bitcoin (BTC) ticaret hizmetinin pilotunu gerçekleştirdi.

19 Kasım’da yapılan bir duyuruya göre Gazprombank, yeni kripto para birimi çözümünü fintech firması Avaloq ve kripto para saklayıcısı Metaco gibi uzun süredir ortaklığı devam eden platformlarla iş birliği içerisinde sunacak.

Gazprombank İsviçre CEO’su Roman Abdulin, yeni hizmetin kripto işlemlerini “geleneksel varlıklarla işlem yapmak kadar kolay” hale getirmeyi planladığını söyledi:

“Dijital varlıklar, müşterilerimiz ve küresel ekonomi için giderek daha önemli hale gelecek. Küresel kripto ve blok zinciri ekosisteminin daha da geliştirilmesi için önde gelen İsviçre ve İsviçre merkezli kuruluşlarla birlikte çalışmaktan memnuniyet duyuyoruz.”

Gazprombank’ın İsviçre merkezi, ilk BTC işlemlerini başlatmanın yanı sıra, bankanın sanal varlık hizmet sağlayıcıları (VASP’ler) için yasal uyumluluğa odaklanan; büyük bir endüstri birliği olan OpenVASP’e katıldığını da duyurdu.

2019’un sonları piyasaya sürülen OpenVASP, VASP’lere Finansal Eylem Görev Gücü tarafından getirilen; “seyahat kuralı” olarak adlandırılan Kara Para Aklamayı Önleme yönetmeliğine uyum konusunda yardımcı olmayı amaçlamakta. Açıklamaya göre Gazprombank İsviçre, İsviçreli kripto broker’ı Sygnum gibi büyük endüstri firmalarıyla birlikte OpenVASP’e katılan ilk bankacılık kurumu oldu.

Gazprombank İsviçre’de görülen bu gelişmeler, bankanın İsviçre Finansal Piyasalar Denetleme Kurumu’ndan kurumlara ve kurumsal müşterilerine Ekim 2020’nin sonlarında kripto saklama ve ticaret hizmetleri sunmak için onay almasından kısa bir süre sonra geldi.

Rus bankalarından Bitcoin ve altcoin atılımı gelirken hükümet kısıtlamalara yöneliyor

Tamamen Rusya merkezli Gazprombank’a ait olan Gazprombank İsviçre, 2018’den beri İsviçre’de kripto hizmetlerini başlatmaya hazırlanıyor. Gazprombank, yurtdışında kripto ve blockchain ile ilgili hizmetler için deneme yapan tek Rus bankası değil. Eylül 2020’de, ülkenin en büyük devlet bankası olan Sberbank; İsviçre’deki yan kuruluşu aracılığıyla emtia ticareti finansmanı için blockchain tabanlı bir platforma katıldı.

Rus bankaları yurtdışında kripto hizmetlerini başlatmak için acele ederken, Rus milletvekilleri kripto endüstrisine daha fazla sınır getirmeye devam ediyor. 2021’de kripto ödemeleri resmi olarak yasaklamanın yanı sıra Rus yetkililer, yıllık yaklaşık 600.000 dolarlık kripto işlemlerinin bildirilmediği durumlarda hapis cezası verilmesini istiyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

İlgili Haberler

Analiz: Bitcoin 8200 dolardan geri dönebilir

Coin Ajans

“Robin Hood” Hackerlar, Hayır Kurumlarına Bitcoin ile Bağış Yapıyor

İşte 3.300 Doları Silen Bitcoin Fiyatı İçin Kritik Seviyeler

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası