CoinAjans.com
Kriptopara Haber

Gemini borsası GUSD arzının dörtte birini yaktı

kripto para haber coinajans
fairspin_koinmedya

Gemini borsası GUSD tokenlerinin dörtte birini yaktı. Piyasaya girdiği günden bu yana zor zamanlar geçiren stabilcoin için, bu coin burn işlemi ne anlama geliyor?


Gemini borsası GUSD tokenlerinin büyük bir bölümünü yaktı

Gemini borsası, piyasaya sürüldüğü günden bu yana kötü bir performans sergileyen yerel stabil coini GUSD’nin büyük bir kısmını yaktı.

Gemini borsasında yaklaşık 1.035.020 Gemini Dollar (GUSD) yakıldı. Dolaşımdaki arzının sadece 4,1 milyon olduğu göz önüne alındığında, yakılan miktar, tüm GUSD arzının dörtte birine denk geliyor.

Gemini borsası GUSD arzının dörtte birini imha etti ve birçok kişiyi şoke eden bu coin burn işlemi, dün (3 Aralık) Twitter’da balina hareketlerini takip eden popüler bir hesap olan Whale Alert (@whale_alert) tarafından farkedildi.

Görünüşe göre, bu derece büyük bir GUSD hareketi, ilk kez Whale Alert’in dikkatini çekti.

GUSD başarısız bir stable coin midir?

GUSD, piyasaya girmesinden bu yana iyi bir performans sergileyemedi. Bir stable coin olarak tasarlanan Gemini Dollar, Winklevoss ikizlerinin borsasının desteğine rağmen, yaygın bir şekilde kullanılan bir para olamadı.

Gemini borsası, GUSD tokeni Eylül 2018’de piyasaya sürdü. Regülatörlerden tam onay alan sınırlı sayıdaki stabil coinden biri olmakla övünen GUSD, New York Finansal Hizmetler Departmanı tarafından onaylandı.

Fakat o tarihten bu yana yeteri kadar popüler olmayı başaramadı. Şirket, Ocak 2019’da yaklaşık 150 milyon dolarlık işlem hacmine sahip iken, şu anda bu rakam 3.8 milyon dolar civarında.

Diğer stabilcoinlere kıyasla dolaşımdaki GUSD miktarı da düşük. Yazımızı yayına hazırlarken, dolaşımdaki arz miktarı, 4.119.124 olan token, 4.100.555 USD’lik piyasa değerine sahip.

Gemini GUSD tokeni gibi, fiyatı ABD Dolarına sabit bir stabil coin olan USD Coin (USDC), 464,165,424 adet dolaşımdaki tokeniyle 467 milyon dolarlık piyasa değerine sahip.

Ve GUSD, CoinMarketCap sıralamasında 469. sırada yer alırken, USDC Coin piyasanın en büyük 23.tokeni.

En son yapılan coin burn işlemi, GUSD ile ciddi problemler olduğunu gösterebilir. Ancak tüm arzın dörtte birini paraya çeviren bir işlem endişe verici olsa da şu günlerde Gemini borsası, GUSD tokeninin performansından çok daha ciddi bir sorunla karşı karşıya.

Platformun, başa çıkması gereken, düşük işlem hacmi gibi çok daha önemli bir prablemi var. Genel olarak, üst düzey bir borsa olarak kabul edilmesine rağmen, platformun toplam işlem hacmi yalnızca 8,6 milyon dolar ki bu hacmin %78’i de zaten BTCUSD paritesine ait.

Kaynak

İlgili Haberler

Poloniex TRON tabanlı projeleri davet ediyor

Coin Ajans

Circle Eski Yöneticisi: Tether, Bitcoin Fiyatını 2017’de Manipüle Etmedi

Coin Ajans

Görülmemiş olay: Hackerlar çaldıkları kripto paraları geri verdi!

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası