CoinAjans.com
Kriptopara Haber

Gerçekleşti: Bitcoin’de 2018’den Beri En Büyük Zorluk Artışı

kripto para haber coinajans

Bitcoin ağında madencilik faaliyeti, Mayıs ayının ikinci haftasında gerçekleşen blok ödülü yarılanması sonrasında önemli bir düşüş kaydetmesinin ardından tekrar eski seviyelerini yakalıyor.

Madencilik ödüllerinin 12.5 BTC’den 6.25 BTC’ye yarı yarıya indirilmesi sonrası, madencilerin bir kısmı artık kâr elde edemediklerinden cihaz kapatma yoluna gitmişti. Bu arada mevcut cihazlardan çok daha verimli olan yeni cihazlar da yavaş yavaş kullanıma girdi. Bunun bir yansıması olarak son bir ayda art arda düşen madencilik zorluğu da büyük bir sıçramayla eski seviyelerine geliyor.

Halving sonrası üçüncü zorluk ayarı bugün 635,040 numaralı blokta gerçekleşti ve zorluk yüzde 14.95 oranında artarak 15.78 trilyona çıktı. Bu seviyede bir artış 2018 yılından beri görülmüyor. Zorluk, en son en az bu oranda yükseldiğinde tarih 25 Ocak 2018‘di.

Gerçekleşti: Bitcoin’de 2018’den Beri En Büyük Zorluk Artışı 1

Zorluk ayarı, hash rate’teki değişimlere göre yaklaşık olarak her iki haftada bir gerçekleştiriliyor ve bu sayede, Bitcoin ağındaki bilgi işlem gücünün artış ve azalışları baz alınarak blokların 10 dakikada bir bulunması sağlanıyor. Bilindiği gibi, hash rate yüksek zorluk düşük kalırsa blok süreleri kısalıyor, diğer durumda ise aksi geçerli oluyor. Ayrıca bu yolla madenciliğe katılım da teşvik ediliyor.

Son verilere göre, Bitcoin üretmek için kullanılan donanımların toplam hesaplama gücünü ifade eden hash rate ise saniyede 111 kentilyon hash seviyesinde.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

İlgili Haberler

Poloniex TRON tabanlı projeleri davet ediyor

Coin Ajans

Milyar dolarlık kripto para fonunda tarihi hafta: 217 milyon dolar

Bir haftada yüzde 30 büyüyen kripto para altın çağında! Ağ büyümesi zirvede

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası