CoinAjans.com
Bitcoin Bitcoin Haberleri

Goldman Sachs’ın sarsıcı kripto tahmini TAKİP ET

bitcoin haberleri coinajans.com
koinmedya_telegram

Geçtiğimiz 6-8 aylık süreç, kurumsal firmaların Bitcoin’e olan ilgisinin tavan yaptığı bir dönem olarak karşımıza çıkıyor. Goldman Sachs da bu konuda önde giden kurumlardan biri.


Goldman Sachs’tan sarsıcı kripto tahmini

New York menşeili ünlü ABD yatırım bankası Goldman Sachs, yöneticilerinden John Waldron, kripto para birimlerine yönelik müşteri taleplerinin artış gösterdiğini söyledi.

Waldron COVİD-19 pandemisinin kripto paraynın benimsenme ve uyum aşamalarını hızlandırdığını ve yakında bir “patlama” beklediğini vurguladı.

Waldron;

“daisyturkiye”

Pandemi önemli bir ivme yarattı. Aklımızda daha fazla dijital ticaret ve dijital para olacağından hiç şüphe yok…

kurumsal yatırım Goldman Sachs'ın sarsıcı kripto tahmini

En büyük Wall Street bankalarından biri şu anda, müşteri taleplerini karşılama ile kripto para regulasyonlarına uyum konusunda bocalıyor.

“daisyturkiye”

Yapabileceklerimiz konusunda yönetmeliklere bağımlıyız. Değerlendirmeye devam ediyoruz… takipteyiz.

Waldron ayrıca, Goldman’ın, şu anda yeni oluşan varlık sınıfına nasıl yaklaşılması gerektiği konusunda, dünya çapındaki düzenleyici kurumlar ve merkez bankaları ile görüşmelerde bulunduğunu açıklıyor.

Goldman’ın Bitcoin planı

Goldman Sachs, geçtiğimiz hafta, daha önce açıp kapattığı, kripto para işlem masasının ardından bu hafta Bitcoin vadeli işlemler gerçekleştirmeye başladı.

Goldman’ın, Bitcoin’e bağlı borsa yatırım fonu (ETF) başlatma ve kripto saklama hizmeti sunma planları var.

Öte yandan fenomen traderlardan Peter Brandt, son gönderilerinden birinde, Goldman’ın kripto ilgisinin Bitcoin’in yükseleceği anlamına gelmediğini bir grafikle vurguladı.

Brandt’a göre, Goldman, Bticoin’in ve kripto ilgisinin zirve yaptığı 2017’de kripto servisi açtı ama Bticoin düştüğünde kapattı. Şimdi Bitcoin tekrar zirvede ve Goldman tekrar kripto servisi açıyor.

kurumsal yatırım Goldman Sachs'ın sarsıcı kripto tahmini
@peterLbrandt

Canlı BTC fiyatı: $ 55,837.00

İlgili: Bitcoin nasıl alınır? Bitcoin almanın 8 kolay yolu

İlgili: En iyi, en güncel Bitcoin forumları BTC konuşulan Telegram toplulukları

İlgili: Bitcoin cüzdan nedir? 2021’nin en iyi Bitcoin cüzdanları

Kaynak

Bitcoin yükselmeden hemen önce dev kurumsal alım

Finansal kurumların Bitcoin iştahı dinmiyor. Bitcoin 54,000 dolara yükselmeden hemen önce, 11554 BTC alımı gerçekleştirildi.

Moskovski Capital CEO’su Lex Moskovski, Glassnode analitik verileri üzerinde, Coinbase borsası üzerinde dev bir satın alım gösterdi.

Moskovski’ye göre, BTC’ler Bitcoin fiyatı 54.000 rallisine başlamadan hemen önce gerçekleşti ve doğrudan cüzdanlara çekildi.

Glassnode verilerine göre, 11554 BTC, 8 Mart günü, 50,806 dolardan satın alındı. Satın alma için 587,012,524 dolar ödendiği düşünülüyor.

Son dönemlerde, Coinbase borsasından gerçekleşen bu büyüklükte ki alımlara sık rastlar olduk.

Geçtiğimiz son iki haftada, 25 Şubat, 5 Mart aralığında, önce 12,000 BTC ardından 13,000 BTC olmak üzere Coinbase borsasından iki büyük alım gerçekleştirildi. Bu satın alımlar kurumsal firmaların Bitcoin’i bir değer deposu olarak gördüğünün resmi kanıtıdır.

kurumsal yatırım Goldman Sachs'ın sarsıcı kripto tahmini
11554 BTC’lik alım grafiği. Glassnode.

Peki 500 milyondan fazla değere sahip Bitcoin’i kim aldı?

Sanırım yakında Bitcoin’i kimin aldığını öğreniriz. Hatırlanacağı üzere Tesla da, Bitcoin alımı gerçekleştirdiğini bir süre sonra açıklamıştı.

Kaynak

Norveç’li firmadan dev Bitcoin alımı

Norveç enerji ve yatırım firması Bitcoin ve kripto para girişimleri için 58 milyon dolar ayırdı.

Norveç menşeili Aker ASA firması, bünyesinde, bilançosunda Bitcoin bulunduracak ve kripto alanında iş yapan şirketlere yatırım yapacak yeni bir şirket kurdu.

Oslo borsasında listelenen Aker ASA 6 milyar dolarlık bir holding. Holdingten pazartesi yayımlanan bir basım duyurusu ile holding bünyesinde, Seetee AS isimli Bitcoin yatırım şirketi kurulduğu ilan edildi.

Aker ASA - Wikipedia

Yeni kurulan Seetee, kripto alanında farklı ortaklıklara ve özellikle de Bitcoin madenciliğine girmeyi hedefliyor. Öte yandan, Seetee’nin Blockstream ile çoktan bir anlaşmaya vardığı da bildiriliyor.

Blockstream CEO’su Samson Mow, Bitcoin altyapı firmasının BTC madenciliği ve farklı bazı diğer konularda Seetee ile yakın bir şekilde çalışacaklarını açıkladı.

Öte yandan bilindiği üzere Norveç hükumeti, Kasım 2018’te ülkede Bitcoin madenciliğine uygulanan sübvansiyonları kaldırdı. Bununla birlikte, ucuz elektrik fiyatları nedeniyle, Norveç, küresel hash oranı dağılımına önemli katkıda bulunmaya hala devam ediyor.

Aker holding, varlıklarının tamamını BTC olarak tutması beklenen şirket için 500 milyon Norveç kronu, yaklaşık 58 milyon ABD doları sermaye ayırdı.

Bununla birlikte, Seetee resmi twitter hesabından cuma günü atılan bir tweetle, 1170 BTC satın alındığı ilan edildi.

Aker holding CEO’su Oyvind Eriksen, yeni oluşumla ilgili şunları söyledi;

Seetee’nin piyasaya sürülmesiyle birlikte, Aker Group, yazılım ve finetek konusunda yeni bir adım daha atmış oluyoruz. Bitcoin ve blockchain teknoloji ile ortaya çıkacak endüstriyel fırsatlar konusunda çok heyecanlıyız; ve bu çabaya güçlü bir şekilde katkıda bulunmak istiyoruz.

Böylelikle, Aker Group, global anlamda, MicroStrategy, Tesla gibi şirketler kervanına katılarak, kripto alanına girişini yaptı.

Kaynak

Hong-Kong menşeili firmadan tarihi BTC ve ETH alımı

Hong-Kong menşeili teknoloji firması Meitu bugün yaptığı açıklamada, şirketin toplam 40 milyon dolar değerinde, Bitcoin ve Ethereum satın aldığını duyurdu.

Meitu’dan Hong-Kong Menkul Kıymetler Borsasına yapılan açıklamada şirketin, 05.03.2021 tarihinde BTC ve ETH alımı yaptığı ilan edildi.

Böylelikle Meitu, kripto para yatırımı yapan halka açık ilk Çin firması oldu.

Meitu, 15.000 adet ETH ve 379,12 adet BTC satın aldı. Satın alımın toplam olarak 40 milyon dolar değerinde olduğu duyuruldu.

Meitu office

Öte yandan, Hong Kong borsasında işlem gören büyük bir firmanın halka açık bir şekilde Bitcoin satın alması şüphesiz kendi başına kayda değer bir gelişme olsa da, Meitu’nun kurucusu Cai Wensheng‘in kripto paraya olan ilgisi yeni değil. Wensheng, uzun zaman önce “Bitcoin’in geleceğini gördüğünü” ve 2018’de 10.000 BTC’ye (504M $) sahip olduğunu açıkladı.

Meitu’dan yapılan açıklamanın devamında, şirketin mevcut nakit rezervlerinden finanse edilmek üzere 100 milyon dolara kadar kripto para satın alabileceği bildirildi.

Meitu bu alımla birlikte, Square, Tesla ve MicroStrategy‘nin de aralığında buluğunu, Bitcoin’i rezerv yönetim stratejisi olarak satın alan firmalar arasına katılmış oldu.

Kaynak

JP Morgan’dan Bitcoin hakkında müthiş iddia!

Haberimizin içeriğine geçmeden önce bazı istatistikleri paylaşmak istiyoruz:

  1. 2019 yılı verilerine göre küresel toplam finansal varlığın değeri 400 trilyon dolar.
  2. ABD’nin 2019 yılı Gayri Safi Yurtiçi Hasılası (GSYIH) 21.43 trilyon dolar.
  3. Dünyanın 2019 yılı Gayri Safi Yurtiçi Hasılası (GSYIH) 87.55 trilyon dolar.

Yani toplam küresel finansal varlığın değeri ABD ekonomisinin yaklaşık 19 katına dünya ekonomisinin ise 4.5 katına denk geliyor. Aşağıdaki grafikte küresel finansal varlığın değerindeki değişimi görüyoruz.

kurumsal yatırım Goldman Sachs'ın sarsıcı kripto tahmini

Şimdi gelelim JP Morgan’ın Bitcoin hakkındaki müthiş iddiasına! JP Morgan, küresel yatırımcıların portföylerinin %1’ini Bitcoin ve sanal varlıklara ayırabileceğini iddia ediyor. Yani 2019 yılı verilerine göre 400 trilyon dolarlık fonun %1’i Bitcoin ve kripto paralara dağıtılabilir.

JP Morgan’ın ileri sürdüğü oranın karşılığı ise 4 trilyon dolara denk geliyor. Bitcoin’in 58 bin dolarlık rekoru kırdığı dönemde Bitcoin’in toplam piyasa büyüklüğü 1 trilyon dolara ulaştı. Toplam kripto para piyasası büyüklüğü ise 1.7 trilyon doları buldu. Yani JP Morgan’ın iddiasına göre 1.7 trilyon dolarlık piyasa büyüklüğü 4 trilyon dolara kadar çıkabilir.

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Son dönemde Tesla gibi kurumsal firmaların Bitcoin alarak portföylerini çeşitlendirdiğine şahit oluyoruz. Hatırlanacağı üzere Tesla 1.5 milyar dolarlık Bitcoin satın aldı. Yine benzere şekilde önemli yatırım şirketlerinin de Bitcoin ve Ethereum gibi dijital varlıklara yatırım yaptığına şahit oluyoruz.

Eğer bu trend devam ederse JP Morgan’ın öngörüsünde olduğu gibi sanal varlıkların toplam piyasa büyüklüğü 4 trilyon dolara ulaşabilir.

Kaynak

İsviçre bankasından kripto servisi

İsviçre’nin önde gelen bankalarından biri şimdi kripto trade servisi sunuyor.

177 Yıldır faaliyet gösteren, İsviçre temelli Bordier & Cie bankası dijital varlık bankası Sygnum ile işbirliğine giderek kripto para servisi açtı.

Sygnum’un ile yapılan anlaşma ile, Bordier müşterileri Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Bitcoin Cash (BCH) ve Tezos (XTZ) alabilecekler.

Bordier & Cie (Singapore) | LinkedIn

Bordier yönetim ortaklarından Evrard Bordier konuyla ilgili şunları söyledi:

Sygnum Bank ile ortaklık kurarak, müşterilerimize, tek noktadan entegre bir çözüm sağlayarak, bu yeni ve büyüme oranı yüksek varlığa yatırım imkanı sunuyoruz.

Bordier, bankanın bu hamlesinin, portföylerini çeşitlendirmek isteyen müşterilerin talepleri doğrultusunda geldiğini belirtti.

Firma, kripto para birimi ile ana akım finans piyasaları arasındaki korelasyon eksikliğini vurgulayarak, kripto varlıkları “çeşitliliği artırmak ve riske göre ayarlanmış üstün getiri elde etmek için güçlü bir araç” olarak nitelendirdi.

Bordier & Cie, 1844 yılında, Cenevre‘de Bordier ailesi tarafından kurulmuş özel bir banka. Bankanın kripto ile tanışması, 2021 yılının kripto para dünyasının geleneksel finans kurumlarıyla entegrasyonun bir başka adımı olarak kayıtlara geçmiş oldu.

İlgili: Bitcoin dom teknik analizi: Altcoin boğa koşusu ne zaman?

Kaynak

Convertible Debt (Dönüştürülebilir Borc) nedir?

Convertible Debt, finansman sağlamanın bir yoludur. Kendi öz kaynakları olmayan girişimcilerin, düşük faiz oranları ile borçlanmalarına imkan sağlayan bir yöntemdir. Borç alan şirket dilerse borcunu hisse karşılığı ödeyebilir. Bu yöntemle borç veren kişi ya da kurum, borç alan şirketin hissedarı durumuna geçer.

Kaynak

En fazla Bitcoin sahibi halka açık şirketler

1-MicroStrategy inc. 40,824 BTC
2-Galaxy Digital Holdings 16,651 BTC
3-Square inc. 4,709 BTC

Kaynak

Kurumsal yatırımcılar kimlerdir?

Dünyanın dev fonları, büyük yatırım şirketleri kurumsal yatırımcılar olarak bilinir.


Bitcoin’e yatırım yapan fonlar hangileri?

Bitcoin’e yatırım yapan dev fonlardan bazıları; GrayScale, BlackRock, MicroStrategy, Coinshares, Square


Bitcoin’e en fazla yatırım yapan kurumsal firma hangisi?

Bitcoin’e en fazla yatırım yapan kurumsal firma yaklaşık 600.000 BTC ile tüm Bitcoinlerin % 2,85’e sahip olan GrayScale.


Kurumsalların toplam Bitcoin’i ne kadar?

20 Kasım 2020 itibari ile kurumsal firmaların 842,228 Bitcoini var. Bu rakam toplam Bitcoin’in %4,54’dür.

Paylaşım için teşekkürler

Paylaşımlarınız bize güç veriyor…

İlgili Haberler

Trump’tan Hazine Bakanı’na: “Bitcoin’in Peşine Düş!”

Bitcoin’in 500.000 Dolara Çıkması Sadece Bir Zaman Meselesi mi?

Kanadalı fintech firması söz verdi! “1,2 milyon dolarlık Bitcoin alıyoruz.”

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası