CoinAjans.com
Kriptopara Haber

Güney Afrika kripto kullanımını sınırlamayı planlıyor

Altcoin Teknik Analizleri coinajans.com
fairspin_koinmedya

Kripto paraların kullanım alanları genişledikçe ülkelerin buna vermiş oldukları tepkilerde farklılaşıyor. Güney Afrika kripto paraları kısıtlayabilir.


Son açıklama ile Güney Afrika kripto kullanımında geriye gidiyor

Güney Afrika merkez bankası kripto varlıkları kontrol altına almak için yeni bir düzenlemeyi uygulamaya koymayı planlıyor.

Güney Afrika Merkez Bankası’nın (SARB) başkan yardımcısı olan Kuben Naidoo, 2 Aralık tarihinde yapmış olduğu açıklamada, kripto para kullanımını da kapsayan, ülke dışına çıkan yerel paranın miktarı ile ilgili yeni bir kısıtlama yapmayı planladıklarını duyurdu. Naidoo’ya göre yeni düzenleme 2020 yılının ilk çeyreğinden itibaren uygulamaya konuluyor.

Güney Afrikalılar şu anda yurt dışına toplamda 11 milyon rand (750,000 dolar) gönderebiliyorlar. Eğer 1 milyon randın üzerinde bir gönderi yapmak istiyorsanız bununla ilgili Güney Afrika Gelir Servisine özel bir başvuru yapmanız gerekiyor. Ülkedeki fiat para üzerindeki bu kısıtlamadan dolayı insanlar geçici uygun bir çözüm olarak kripto para birimlerini kullanmaya başlamışlardı.

Naidoo ve SARB yeni düzenleme ile para birimi kontrolünden kaçınmayı engellemeyi umut ediyorlar. Elde edilen bilgilere göre, ülkede bu yılın başında Bitcoin değeri ile ilgili gelişmeler, insanların yurt dışına para göndermek istedikleri zaman karşılaşmış oldukları bu kısıtlamalardan kaynaklanıyor.

Bazı bankalar harekete geçti bile

Güney Afrika’nın yerel bankalarından biri olan FNB, kripto şirketleri ile ilgili kısıtlama getirmeye başladı bile. IOL tarafından hazırlanan işletme raporuna göre, FNB geçen hafta kripto para birimleri ile ilişkili şirketlerin tüm ticari banka hesaplarını kapattı.

Bankanın almış olduğu bu kararla ilgili açıklaması ise şu şekilde:

“FNB bu işlemleri, özellikle henüz uygun bir düzenleme çerçevesi oluşmuş olmamasından dolayı, bu tür kuruluşlarla ilgili mevcut risklere kapsamlı bir bakış açısını takip eden ihtiyatlı bir eylem olarak düşünüyor.”

Güney Afrika’nın en büyük kripto para borsalarından biri olan AltCoinTrader isimli kripto borsası, finansal kurumların kripto para birimlerine karşı olan bu duruşunun “hayal kırıklığı” olduğunu ifade ediyor.

Kaynak

İlgili Haberler

“Enflasyon kontrolden çıkacak” diyen Kraken CEO’su: Bitcoin için akın var

Coinbase borsasının emanet hesaplarında Bitcoin miktarı rekor kırıyor

Coin Ajans

3D Sanal Konferans BlockDown Türkçe simultane çeviri ile yayınlanacak

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası