CoinAjans.com
Bitcoin Haberleri

Güney Kore Bitcoin ve kripto paralardan vergi almaya hazırlanıyor

bitcoin haberleri coinajans.com
fairspin_koinmedya

Güney Kore, Bitcoin ve kripto para regülasyonları hakkında hızlı bir çalışma yürütüyor. Güney Kore, şimdi de Bitcoin ve kripto paralardan vergi almaya hazırlanıyor.


Güney Kore Bitcoin ve kripto paralardan vergi alacak

Güney Kore, FATF standartlarını kanunlaştırarak kripto para piyasalarını ciddi biçimde regüle etti. Şimdi ise Bitcoin ve kripto paralar üzerinden vergi almayı planlıyor.

Lütfen Bkz: Güney Kore FATF kripto regülasyonları yasası komiteden geçti

Güney Kore merkezli Sunday gazetesinin haberine göre Güney Kore, Bitcoin ve kripto para transferlerinden elde edilen gelirlerin üzerinden vergi almayı planlıyor. Kore Ekonomi ve Finans Bakanlığı ise söz konusu çalışmayı doğruladı.

Güney Kore, dijital varlıkları vergilendirme yasasını çıkararak kripto para piyasalarında şeffaflığı arttırmayı planlıyor. Bu vergilendirme yasasının adımları FATF standartlarının yasalaşması ile hissedilmişti. FATF standartları ile Güney Kore’de tüm dijital varlıkları üzerindeki işlemler, kayıt altına alındı. Bu aşamadan sonra dijital varlıkları vergilendirmek Kore maliyesi için zor olmayacaktır.

FATF yasaları ile kripto para üzerindeki tüm işlemler kayıt altına alınacak ve vergilendirme yasası ile bu veriler maliye ile paylaşılacak. Bundan sonra Güney Kore’nin Bitcoin ve kripto paraları ne olarak tanıyacağı önem taşıyor. İddiaya göre Kore, dijital para işlemlerini ya finansal varlık olarak yada emlake dayalı bir varlık olarak tanımlayacak. Bu tanımlamanın ardından ise vergi oranları netlik kazanacak.

Brezilya bu yıl içerisinde Bitcoin’i ticarete konu bir mal olarak tanımlamış ve Bitcoin üzerine  bazı vergiler getirmişti.

Lütfen Bkz: Brezilya kripto paraları ticari bir mal olarak tanıdı

Bir G20 üyesi olan Güney Kore ilk önce FATF standartlarını yasalaştırdı ve sonrasında Bitcoin ve kripto paralar üzerinden vergi almayı planlıyor. Başka bir G20 ülkesi olan Türkiye’nin de benzer süreci işletmesi beklenebilir.

Kaynak

İlgili Haberler

Bloomberg stratejisti: “ABD’den gelecek bu veri Bitcoin’i olağanüstü artırabilir” TAKİP ET

Coinajans.com

Bitcoin: 20.000 Doların Üstünde Neye İhtiyaç Duyulacak

Bitcoin düşünce 1 miyar dolar uçtu!! TAKİP ET

Coinajans.com

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası