CoinAjans.com
Altcoin

Güney Kore FATF kripto regülasyonları yasası komiteden geçti

fairspin_koinmedya

Kripto para piyasaları bu hafta Güney Kore merkezli önemli bir sürece şahit oluyor. Güney Kore FATF kripto regülasyonları yasası, komiteden geçti.


 Güney Kore FATF kripto regülasyonları

FATF (Finansal Eylem Gücü) G7 ülkeleri (ABD, Almanya, Fransa, Kanada, Japonya, İngiltere ve İtalya) tarafından oluşturulmuş devletler üstü bağımsız bir kuruluştur. FATF, terörün finansmanı ve kara para aklama konusunda küresel bir çerçeve ve uygulama belirlemekle sorumlu. FATF bu konuda devletlerin zayıf kaldığı konularda ülkelerin finans ve ekonomi otoritelerine tavsiye ve danışmanlık hizmeti sunuyor. 2019 yılında Japonya’nın Osaka kentinde düzenlene G20 toplantısının sonuçları kripto para piyasalarını da yakından ilgilendiriyor. Çünkü bu toplantıda kripto para regülasyonları konusunda FATF taslağı, G20 ülkeleri tarafından kabul edildi. Buna göre G20 ülkeleri, FATF mevzuatına göre kripto para piyasalarını regüle edecek. G20 üyeleri G7 ülkeleri dahil Türkiye, Çin, Brezilya, Hindistan, Rusya, Güney Kore ve tüm AB ülkeleri ve daha fazlasını kapsıyor.

Lütfen Bkz: G20 Toplantısının deklarasyonunda kripto paralar vurgusu

Bugün Güney Kore, FATF regülasyonları konusundaki yasa değişikliğini komiteden geçirdi. Artık yasa uyarınca Güney Kore’de faaliyette bulunan kripto para şirketleri, borsaları, tacirleri ve yatırımcıları KYC ve AML protokellerini yerine getirmesi gerekiyor. Güney Kore, bundan sonra tüm kripto para işlemlerini takip edecek ve anonim işlemler son buluyor. Yasa ile kripto para borsalarının da finansal lisans ve kayıt işlemlerini tamamlama zorunluluğu geliyor.

Bu nedenle KYC/AML (Müşterini tanı ve kara para aklama işe mücadele) konusunda standartları yerine getiremeyen kripto paralar, Güney Kore borsalarında listelenemeyecek. Bu kripto paraları üzerinde işlem yapan kişilerin Güney Kore bankaları ile işlem yapmaları da engellenebilir. Çünkü bankalar, kara para aklama suçlaması ile karşı karşıya kalmak istemeyecektir.

Lütfen Bkz: Bank of America Bitcoin ve kripto para ticareti yapanların hesabını kapatıyor

FATF standartlarını zamanla tüm G20 ülkelerinin kanunlaştırması bekleniyor.

Kaynak

İlgili Haberler

Tezos tekrardan boğa koşusuna hazırlanıyor

Coin Ajans

Altcoinler 2020’de ayağa kalkabilecek mi?

Coin Ajans

Haftanın Önemli Cardano Haberleri: ADA’da gelişmeler, uzman yorumları ve fiyat tahminleri TAKİP ET

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası