CoinAjans.com
Bitcoin

Güney Kore’de Kripto Para Kullanımı Artık Tamamen Yasal

bitcoin haberleri coinajans.com

Güney Kore Ulusal Meclisi bugün öğlen saatlerinde kripto para kullanımıyla ilgili özel olarak hazırlanmış yasa tasarısını onayladı. Ulusal Meclis’in bu tasarıyı onaylaması, Güney Kore’nin kripto paraları tanıdığı anlamına geliyor.

Yatırımcılara Müjde

Güney Kore Ulusal Meclisi, Özel Finans Bilgilerinin Beyanı ve Kullanımı Yasası için sunulan yasa değişikliğini onayladı. Business Korea’nın haberine göre bu yasa değişikliği bundan tam bir yıl sonra yürürlüğe girecek.

Ulusal Meclis’in bu yasa değişikliğini kabul etmiş olması birçok kripto para yatırımcısını sevindirdi. Çünkü bu, Güney Kore’nin kripto paraları ve kripto para yatırımcılarını resmen tanıdığı anlamına geliyor.

Kripto para yatırımcıları bu gelişmeden genel olarak mutluluk duysalar da bu yasa değişikliği bazı yatırımcıları olumsuz yönde etkileyebilir. Çünkü bu yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte ülkedeki kripto para sektöründe ciddi değişimler yaşanacak.

Neler Değişecek?

Güney Kore’de bir kripto para borsası açmak bundan birkaç ay öncesine kadar oldukça kolaydı. The News Asia’nın haberine göre Eylül 2019’da ülkede 70’den fazla borsa bulunuyordu.

Ülkedeki yetkililer kripto para kullanımının artmasıyla birlikte bazı önlemler almaya başladılar. Bu önlemlerin başında kripto para borsalarındaki anonimliği kaldırmak geliyordu.

Güney Koreli yetkililer birkaç ay önce kripto para borsalarıyla iletişime geçerek yalnızca gerçek kimliğini kullanan vatandaşlara hizmet sunmaları gerektiğini söylediler. Şu anda ülkede yalnızca Upbit, Bithumb, Coinone ve Cobit adlı borsalar bu talimata uyuyorlar. Ama bu durum Ulusal Meclis’te alınan kararla birlikte değişmeye başlayacak.

Bu yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte Güney Kore’deki bir kripto para borsasında anonim bir şekilde işlem yapmak mümkün olmayacak. Ülkedeki her bir kripto para şirketinin müşterilere kimlik kontrolü yapması ve yalnızca gerçek kimliğini paylaşan yatırımcılara hizmet vermesi gerekecek. Bu yasayı ihlal eden şirketlere yüklü bir para cezası veya beş yıla kadar varan hapis cezası verilecek.

Güney Kore’nin bu yasayı onaylamış olması ülkedeki kripto para yatırımcılarının artık eskisi kadar anonim kalamayacakları anlamına geliyor. Ayrıca kripto para şirketleri de daha sıkı bir şekilde denetlenmeye başlayacak. Ancak Güney Kore’nin kripto para şirketlerini denetime tabii tutacak olması, ülkenin kripto para kullanımını da tanıdığını gösteriyor..

İlgili Haberler

Bitcoin Teknik Analizi: 02 Ocak 2020

Coin Ajans

BtcTurk Açıkladı: Vefat Edenlerin Bitcoin’leri Güvende!

Coin Ajans

Glassnode’dan Bitcoin HODL oranına dair çarpıcı veriler! TAKİP ET

Coinajans.com

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası