CoinAjans.com
Bitcoin Haberleri

Günlük, aylık değil Bitcoin yıllık mumları ne söylüyor?

bitcoin haberleri coinajans.com
fairspin_koinmedya

Bitcoin yıllık mumları, ilginç bir formasyon ortaya koyuyor. Bu kadar az sayıda yıllık mumların oluşturduğu formasyona göre BTC önümüzdeki iki yıl boyunca daha da yükselecek. 2021 yılında ise bir fiyat patlaması yapabilir.


Bitcoin yıllık mumları ne söylüyor?

Bitcoin fiyatı 2019’un 14,000 dolar zirvesinden çok uzaklaşmış olabilir. Ancak yine de bu yıl kripto para değer kazandı. Yıl başlarken BTC 3,800 doların biraz altında işlem görüyordu. Yani mevcut 7,300 dolardan önemli ölçüde düşük bir seviyede.

Her ne kadar yıllık fiyat verileri sınırlı olsa da, önceki yıllar üzerinden Bitcoin’in önünde iki yıl daha kazançlı dönem olması gerekiyor. Çünkü yıllık mum grafikler, BTC’de bir yıllık düşüşten sonra üç yıllık değer kazanma yılı olduğunu gösteren bir formasyona sahip.

Bitcoin yıllık mumları, ilginç bir formasyon ortaya koyuyor. Bu kadar az sayıda yıllık mumların oluşturduğu formasyona göre BTC önümüzdeki iki yıl boyunca daha yükselecek. 2021 yılında ise bir fiyat patlaması yapabilir.

Bitcoin fiyatı bu formasyonu devam ettirir mi?

Şunu kabul edelim ki elimizde yetersiz örneklem büyüklüğü var. Çünkü BTC sadece 10 yıllık bir varlık. Yine de piyasa değerine göre lider olan kripto paranın fiyatının iki yılı daha kazançla kapatmaya yönelmiş gibi görünüyor.

Bitcoin fiyatına yıllık mumlar üzerinden bakarsak, burada üç yıl yukarı yönlü mumdan sonra bir yıl düşüş mumu geldiğini görüyoruz. Bu formasyon da tekrar ediyor. Bitcoin’in çok genç bir varlık olduğunu göz önüne alırsak, bu dört yıllık döngüler henüz iki defa tekrarlandı. Şimdi ise üç yıllık yeşil mumların ilki kendini gösteriyor grafikte. Yılın bitmesine ise sadece dört hafta kaldı. Eğer BTC fiyatı yıl sonuna kadar 3,800 doların üzerinde kalırsa, bu formasyon yapısı sağlam olarak kalacak.

Bitcoin Charts (@ChartsBtc) Bitcoin yıllık mumlarını gösteren bir grafik paylaştı.

Burada üç yeşil mumdan sonra bir kırmızı mum geldiğini görüyoruz. Formasyonda dikkat çeken başka bir şey ise düşüş mumundan önce gelen, yani üçüncü yükseliş mumu her zaman diğerlerinden çok daha büyük. Eğer bu formasyon bir kere daha tekrarlanırsa, o zaman 2021 yılında patlama yapacak ölçüde bir fiyat artışı bekleyebiliriz.

Her dört yılda bir görülen aşırı büyük mumların oluşmasında ise Bitcoin yapısında bulunan yarılama etkinliğinin etkisi var. Bir sonraki BTC halving etkinliğinin Mayıs 2020’de olması bekleniyor. Bununla her 10 dakikada bir arza eklenen BTC miktarı yarıya inerek 6.125 BTC şeklinde olacak.

Bu arada Bitcoin 2012 ve 2016 yarılamalarında neler yaşandığına bu haberimizden bakabilirsiniz: Ya Bitcoin 2020 yarılamasından sonra dump yaparsa?

Analistin “stock-to-flow” modeli ne söylüyor?

Stock-to-flow modeli ile bilinen trader ve analist PlanB (@100trillionUSD) ise halving sonrası BTC fiyatının 55,000 dolara kadar çıkacağını öngörüyor. Analist bu fiyatın ne zaman görüleceği ile ilgili bir bilgi vermiyor. Ancak stock-to-flow teorisi üzerinden çizdiği grafikte, 55,000 dolar fiyatın Mayıs 2020’den sonra dört yıl zarfında görülmesine işaret ediyor.

İlgili – PlanB: “Paniğe rağmen 1 milyon dolar Bitcoin fiyat tahmini değişmedi”

Kaynak

İlgili Haberler

Kanadalı ünlü iş insanı kritik Bitcoin kararı eşiğinde! TAKİP ET

Coinajans.com

2 Aralık Bitcoin analizi: BTC Aralık ayına düşüşle başladı

Coin Ajans

Bitcoin alan o isme inanamayacaksınız! TAKİP ET

Coinajans.com

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası