CoinAjans.com
Litecoin Haberleri

Hackerlardan 4.5 milyon dolarlık Bitcoin tehdidi! TAKİP ET

litecoin haberleri coinajans
huobi_koinmedya

Hackerlardan 4.5 milyon dolarlık Bitcoin tehdidi! Bir turizm şirketinin sistemine sızan siber saldırganlar, fidyelerini BTC olarak adreslerine yatırmalarını istedi. Öyle görünüyor ki istediklerini almışlar.


Hackerlardan 4.5 milyon dolarlık Bitcoin tehdidi!

Geçen hafta bir turizm şirketi olan CWT’nin hackerlere fidye olarak 4.5 milyon dolarlık Bitcoin ödediği ortaya çıktı.

Başlangıçta hackerler şirketten 10 milyon dolar istemişti. Özellikle de bu miktarın, ödenmemesi durumun oluşacak zarar ve daha sonraki yasal süreçlerin masraflarında daha az olduğunu vurguluyorlardı. Tabii bir de şirketin itibarına gelecek zarar da var.

Hackerler ve şirket arasında yapılan görüşmeler sonrası fidye miktarı azaltıldı. CWT zaten devan eden salgından dolayı finansal zorluklar yaşıyor.

koinmedya_brave

Blockchainin analizi ise hackerlerin cüzdanına 28 Temmuz’da 414 Bitcoin geldiğini gösteriyor. Mevcut 11,200 dolar piyasa değerinden 414 BTC 4.63 milyon dolar ediyor.

İlgili – Dev şirket hacklendi – Hackerler fidyeyi Monero ile talep ediyor

Ödeme sonrası CWT’den yapılan açıklamada, durumun normale döndüğü açıklandı. Yapılan ilkin incelemeler sonucu hiçbir kişisel verinin sızmadığı belirtiliyor. Bu konuda hissedarlara güvence veriliyor.

CWT şöyle diyor: “Şunu doğrulayabiliriz ki geçici olarak sistemimizi kapatmamız ve önleyici adımlar atmamızdan sonra sistemimiz şimdi yeniden çalışır durumda ve olay atlatıldı.”

koinmedya_brave

Günümüz dünyasında siber güvenliğin önemi

Siber saldırganların “Ragnar Locker” ismi verilen bir kötü amaçlı yazılım kullandıkları bildiriliyor. Bu yazılım sistemin işleyişini durduruyor ve dosyaları çalıyor.

IT güvenlik uzmanı Tomas Meskauskas’a göre, bu fidye yazılımı uzantı adlarını değiştirerek dosyaları yeniden adlandırır ve şifreler.

Şöyle açıklıyor: “Genellikle, fidye yazılımı kurbanları, yalnızca programı tasarlayan siber suçlular tarafından tutulan doğru araçlar olmadan güvenliği ihlal edilmiş dosyaların şifresini çözemez. Ne yazık ki, Ragnar Locker fidye yazılımında durum böyle. ”

İlgili – Tarihin en büyük hack saldırısında başrolde Bitcoin var

Böyle bir saldırıya maruz kalanların ödeme yapmaktan başka pek seçenekleri yok. Meskauskas ayrıca eğer saldırı kurbanları yeterli yedeklemeler yapmışsa sistemlerini para ödemeden de düzeltebilirler diyor.

Binance CEO’su Changpeng Zhao da konu hakkında yorumda bulunarak, dünyanın daha fazla dijitalleştiğini ve her bir şirketin IT önlemlerini artırması gerektiğini belirtti. Changpeng Zhao ayrıca olayın Bitcoin’in suçu olmadığını da vurguluyor.

Hackerlardan 4.5 milyon dolarlık Bitcoin tehdidi! Bir turizm şirketinin sistemine sızan siber saldırganlar, fidyelerini BTC olarak adreslerine yatırmalarını istedi. Öyle görünüyor ki istediklerini almışlar.

Katnak: twitter.com

Birçok kişi de anonim para transferleri yaptığı için Bitcoin’i suç aleti olarak görüyor. Ancak yine de bu işlemler tamamen gizli değil. Çünkü her işlemin blockchainde bir izi var. Dr. Tom Robinson, Bitcoin ile yapılan işlemlerin de izinin sürülebileceğini belirtiyor.

Kaynak

Paylaşım için teşekkürler

Paylaşımlarınız bize güç veriyor…

İlgili Haberler

Litecoin yeni kripto rallisini tetikleyebilir

Coin Ajans

Yorum-analiz: Bitcoin her an 3000 dolarlık mum atabilir! TAKİP ET

Ethereum fiyatını uçurabilecek 4 inanılmaz faktör TAKİP ET

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası