CoinAjans.com
Bitcoin Haberleri

Hal Finney’in Optimizasyon Önerisi Artık Bitcoin Core’da Etkinleştirilebilecek

bitcoin haberleri coinajans.com

Kriptokoin.com – Bugün, eliptik eğriler üzerinde kriptografik işlemlerin hızlandırılmasını kapsayan bir patentin süresi doldu. Gallant, Lambert ve Vanstone tarafından icat edilen bu teknik, genellikle GLV Endomorfizmi olarak adlandırılır ve Bitcoin’in imza doğrulamasının hızını ve verimliliğini artırmak için artık Bitcoin Core’da etkinleştirilebilir.

Hal Finney, GLV Endomortfizmi ve Patentler

GLV Endomorfizmi’nin kullanımı öncelikle Bitcoin’e ilk katkıda bulunanlardan biri olan ve Satoshi Nakamoto’dan Bitcoin işlemi alan ilk kişi olan Hal Finney tarafından araştırılmıştı. Finney, 8 Şubat 2011 tarihli bitcointalk.org gönderisinde Hankerson, Menezes ve Vanstone tarafından hazırlanan Eliptik Eğri Kriptografi Rehberi’ni (Guide to Elliptic Curve Cryptography) okuduktan sonra bu tekniği denemek için ilham aldığını paylaştı. İlk testleri umut vericiydi ve imza doğrulaması optimizasyonunda %25’lik bir artış olduğunu ortaya koydu.

O zamandan beri özellik Bitcoin Core’da uygulandı. Ancak 23 Aralık 1999’da dosyalanan ve kriptografi ile ilgili mevcut patent nedeniyle henüz etkinleştirilmemişti.

Blockstream’den Andew Poelstra, haber kaynağı BTC Times’a göre şu ifadeleri kullandı: “Bunu uygulamak, o zamandan beri Bitcoin Core’da OpenSSL’in tüm kriptografik kullanımının yerini alan libsecp256k1 kitaplığını geliştirmedeki orijinal motivasyonlardan biriydi. Ancak patent endişelerini önlemek için devre dışı bırakıldı ve Bitcoin Core’da hiçbir zaman etkinleştirilmedi.”

Patentin süresinin dolmasıyla birlikte, Bitcoin geliştiricileri artık GLV Endomorfizmini etkinleştirmek için hızlı bir şekilde hareket edecekler. GLV Endomorfizm, libsecp256k1 kitaplığının geliştirilmesi sürecinde titizlikle test edilmiş; optimizasyonu kitaplığın diğer bölümleri kadar iyi test edilmiş ve olgunlaşmış hale getirmiştir.

Etkinleştirilmdikten sonra node’lar devam eden kaynak kullanımında önemli bir düşüş görmeyi beklemeli. Çünkü Bitcoin Core artık yeni alınan işlemler ve bloklar için yeni imza doğrulama yöntemini kullanacak.

Chaincode Labs’ten Pieter Wuille, “Bir kez ipucunu yakaladıktan sonra, node’ların gelen her yeni işlemi ve bloğu doğrulaması gerekir. Tüm bunlar, CPU kullanımında doğrudan bir azalmaya neden olacaktır,” dedi.

Blockstream’den Dr. Adam Back, “Bu performans artışı ilk olarak Hal Finney tarafından Bitcoin’de kullanılmak üzere ortaya atıldı. Artık Hal Finney aramızda olmasa da katkıları hissedilebiliyor,” ifadelerini kullandı.

GLV Endomorphism kullanımının bir sonraki Core sürümüyle birlikte Bitcoin Core’da etkinleştirilmesi bekleniyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

İlgili Haberler

Long Squeeze Göründü! Bitcoin’de 5 Bin Dolar mı yoksa 8 Bin Dolar mı Geliyor?

Coin Ajans

Bloomberg indikatörü Aralık’tan bu yana ilk kez Bitcoin al sinyali verdi

Coin Ajans

Çin’in Endüstriyel Verileri Sonrasında Avrupa Borsaları İvme Kazandı: Bitcoin ve Altcoin’ler Nasıl Seyredecek?

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası