CoinAjans.com
Bitcoin Haberleri

Halving kaynaklı Bitcoin boğa koşusu ne zaman?

bitcoin haberleri coinajans.com
fairspin_koinmedya

Bitcoin sabah saatlerinde yaşanan dump ile beraber halving etkisi ile beklenen Bitcoin boğa koşusu yeni yıla erteleniyor. Hatta Plan B, 2020’nin ikinci yarısını işaret ediyor.


Halving kaynaklı Bitcoin boğa koşusu beklentisi

4 Aralık tarihinde sabahın erken saatlerinde gelen dump ile beraber Bitcoin 7.100 dolara kadar geriledi. Ardından fiyatlar konsolide oldu ve BTC yazının kaleme alındığı saatte 7.191 dolardan işlem görüyor. Aşağıdaki grafikte saatlik BTC fiyatları değişimini görüyoruz.

Bitcoin’deki bu dump ile beraber 2020 yılının Mayıs ayında yaşanacak halving etkisi ile beklenen fiyat artışının 2020 yılına kaldığı yönde yorumlar dikkat çekiyor. Hafta içi bir ara 7.800 doları gören Bitcoin’de yaklaşık yüzde 8’lik bir daralma yaşandı. Fiyatlardaki aşağı yönlü baskılar artıyor ve şimdiden bazı analistler 6 bin dolardan başlayan rakamları telaffuz etmeye başladılar bile.

Lütfen Bkz: Bitcoin Kasım ayını kırmızı mum ile kapattı

Bitcoin fiyatlarında boğa hareketi umuduna neden olan en temel faktör şüphesiz Mayıs 2020’deki halving. Bilindiği üzere Bitcoin ödülleri bu tarihte 12,5’den 6,25’e düşecek. Bu güncelleme ile beraber BTC’nin yıllık arzı %2’nin altına düşüyor. Piyasada işlem göre toplam BTC sayısı yaklaşık 18 milyon. Yani yıllık Bitcoin arzı 360.000’in altına gerileyecek. Bu oran (%2) altının yıllık arzının çok altında ve benzer şekilde merkez bankaları enflasyon hedeflerinin de altında.

Bitcoin arzındaki oranlarda meydana gelecek düşüş, yeni bir FOMO etkisi oluşturabilir mi? Oluşturacaksa Mayıs 2020’den önce mi sonra mı?

Plan B yukarıdaki soruya cevap arıyor ve aşağıdaki grafiği takipçileri ile paylaştır.

Yukarıdaki grafikte Kasım 2012 ve Temmuz 2016’daki halving’lerde grafik maviden kırmızıya dönüyor. Halving’den hemen sonra fiyat artışları yaşanıyor. Yani Plan B, beklenen boğa süreci için Mayıs 2020’den sonrasını işaret ediyor.

Lütfen Bkz: Kripto paralar ve Bitcoin suçu kolaylaştırıyor iddiası

Kaynak

İlgili Haberler

Bitcoin neden 21 milyon adet? TAKİP ET

Coinajans.com

Kilit dirençteki Bitcoin için bugün hangi seviyeler izlenecek?

Bitcoin fiyatı tırmanışa devam edecek mi? İşte o rapor!

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası