CoinAjans.com
Ethereum Haberleri

Hangi düzeltme seviyesinde BTC alınmalı? TAKİP ET

Ethereum haberleri coinajans.com.jpg
huobi_koinmedya

Hangi seviyede BTC alınmalı? Bitcoin 10,000 doları yeniden test etme sevdasında görünüyorken, 7,000 dolara kadar geri çekilme, alıcılar için iyi bir fırsat olabilir.


Zirvedeki kripto Bitcoin, dar bir aralıkta seyrediyor ve 9,000 dolar civarında geziniyor. Bu arada volümde, tahvil marketlerinde giderek artan güçsüzlükle beraber bir daralma görüyoruz. Bunun anlamı, Bitcoin fiyatı da muhtemelen etkilenecek demektir.

Ancak 7,700 dolara doğru bir geri çekilme, marketler adına kötü bir gelişme olur ya da şöyle söyleyelim: bir boğa momentumu için 9,000 doların üzerinde kalma hayati öneme sahip.

Bitcoin’in hayati bir destekle 9,000 dolar üzerinde-BTC alınmalı mı?

Tüccarlar ve yatırımcılar 2019’un yazını hatırlamalılar. Büyük bir ralli ile Bitcoin 14,000 dolara doğru yol alıyordu. Bu ralli, 9,000 dolara geri çekilme ile sonlandı. Sonrasında fiyat aylar boyunca  önemli bir periyodda, destek olarak işlev gören bu seviyede stabil kaldı.

koinmedya_brave

9,000 dolar-9,300 dolar aralığı, hayati bir seviye olma özelliğini sürdürdü. Defalarca ralli girişiminde bulunan BTC, bu seviyelere geri gönderildi.

BTC/USD 1-day chart

 

Şu anda da Bitcoin fiyatı, bu destek seviyesinin üzerinde geziniyor. Ek olarak 8,250 dolar-8,500 dolar aralığında ikinci bir destek daha var.

koinmedya_brave

Diğer taraftan direnç zonları hala net: 10,100 dolar-10,500 dolar. Önceki yıllarda direnç zonları defalarca test edilirken, bu seviyenin yeniden test edilmesi yukarı yönde bir kırılmanın başlangıcı olabilir.

Bu tür bir kırılma, muhtemelen hızı tetikleyerek yaklaşık 1,000 dolar ya da daha fazla bir artışa kapı aralar. Ne zaman BTC alınmalı sorusunun cevabı için grafiklerin hareketlerini dikkatli takip etmemiz gerekiyor.

4-saatlik grafik 9,200 dolar ve 9,600 dolar arasındaki daha dar bir aralığı gösteriyor

BTC/USD 4-hour chart

 

4-saatlik grafik, mevcut direnç zonunun 9,600 dolarda olduğunu açıkça gösteriyor. Aynı zamanda 9,175 dolar-9,225 dolar aralığı da hayati bir destek seviyesi olarak görünüyor.

Dahası, Bitcoin geçen hafta başlarında 9,200 dolar desteğini kaybederek, grafik üzerinde görülen ve 8,900 dolara doğru hareketini gösteren bir fitil yaptı. Ancak bu düşüş kısa ömürlü oldu. Bitcoin buradan 9,600 dolara doğru sıçrama yaptı.

Bir direnç ne kadar sık test edilirse, satıcılar bıkkınlık göstereceğinden, direnç o kadar zayıflar. Bu nedenle Bitcoinin çok sık ziyaret edilen dirençler öncesinde bulunması, ne zaman BTC alınmalı sorusuna cevap olabilir. Eğer Bitcoin fiyatı 9,200 doların üzerinde tutunabilirse, 9,600 direnci yeniden test edilebilir ve çok muhtemel yukarı yönde bir kırılmayı başlatır.

Total market kapitalizasyonu hala boğa bölgesinde-Ne zaman BTC alınmalı sorusuna cevap verebilir mi?

Total market capitalization cryptocurrency 1-day chart

 

Geçen aylarda total market kapitalizasyonu, volümde ciddi bir artış gösteriyorken, Mart ayındaki yıkıma rağmen yukarı yöndeki trendini sürdürüyor.

Bu ani kaza Bitcoin’i 3,600 dolar seviyelerine geri götürürken, likiditeyi önceki alt seviyelerin de altına geriletti. Devam eden bir rallinin, likiditeyi yakın zamandaki yükseltilerin de üzerine çıkarması sürpriz olmayacaktır. Yakın zamandaki tepeler, 306 milyar dolara kadar ulaşmıştı. (Bitcoin 10,500 doların üzerinde olduğu döneme denk geliyor.)

Genel olarak yeşil zon ve 100-günlük, 200-günlük hareketli ortalamalar (MA) hayati öneme sahip. Total market kapitalizasyonu bu MA’ların üzerinde olduğundan, çıkan sonuç, marketin hala boğaların bölgesinde olduğu.

Grafiği daha yakından incelediğimizde, kısa dönem hakkında daha fazla öngörüde bulunabiliriz.

Total market capitalization cryptocurrency 1-day chart

 

Grafiğin de gösterdiği gibi, destek seviyesi 240-245 milyar dolar bölgesi. Bu seviye desteğini sürdürdüğü sürece, yukarı yönde momentum garanti edilebilir.

Ancak grafik aynı zamanda total market kapitalizasyonunun 265 milyar dolar seviyesinin altına düştüğünü ve bu seviyenin direnç olarak hareket ettiğini gösteriyor.

Düşme durumunda 240-245 milyar dolar seviyesi korunmak zorunda. Aksi halde izlenecek diğer destek seviyesi 215 milyar dolar olacaktır. Yukarı yönde hareket ve 265 milyar doların kırılması ise hareketin devamını garantileyecektir. Eğer 265 milyar dolar seviyesi desteğe dönüşürse, 306 milyar dolar bölgesi oyuna girer.

Bitcoin için boğa senaryosu

BTC/USD 4-hour bullish scenario chart

 

Yükseliş senaryosu, 9,200 dolar desteğinin üzerinde tutunuyor. Bu seviye destek olarak kaldığı sürece, bu senaryo için bir referans olarak kullanılabilir.

Eğer 9,200 dolar bölgesi korunursa ardından 9,600 doların yeniden test edilmesi gelecektir. Daha önce söylediğimiz gibi, bir direnç ya da destek ne kadar sık ziyaret edilirse o kadar zayıf hale gelir.

Şu durumda 9,600 dolar direnci daha önce defalarca test edildi. Bu nedenle yukarı yönde bir kırılma sürpriz olmayacaktır. 9,600 dolar direnci kırıldığında ise 10,000 dolara doğru bir ralli beklenebilir.

Bu durum sonuçta yeni bir aralık oluşturursa, fiyat bir süreliğine stabil seyredebilir. Ancak boğa senaryosu tutarsa yukarı yönde hareketin devamı da mümkün olabilir. Eğer fiyat 10,100 dolar-10,500 dolara doğru çıkarsa direnç seviyelerinin üzerine kırılma ihtimali artar.

10,500 dolar seviyesi daha önce defalarca test edildi. Bunun da anlamı, fiyat bu seviyeyi hızlıca bir kere daha test edebilir. Eğer bu olursa, Bitcoin’in çok hızlı bir şekilde 11,600 dolar-12,000 doları görmesi şaşırtıcı olmayacaktır.

Bitcoin için düşüş senaryosu

BTC/USD 4-hour bearish scenario chart

 

9,200 dolar seviyesi için bir de ayı senaryosu var elbette. 9,600 dolar seviyesinin defalarca test edilmesi gibi 9,200 dolar seviyesi de defalarca test edildi.

Bu seviyenin kaybedilmesi halinde 8,250 dolar-8,500 dolar bölgelerine keskin bir düşüş bekleyebiliriz.

Eğer fiyat 8,500 dolardan hızlı bir şekilde 9,100 dolara sıçrar ve buradan reddedilirse, daha da aşağılara düşme potansiyeli olur.

Yine de, Bitcoin 7,500 dolar bölgelerine geri çekilse bile, ( bu önemli bir destek seviyesi ve hala test edilmedi) daha geniş zaman dilimlerinde hala yükseliş eğilimi gösteriyor. Marketlerde doğrulama   sağlıklı bir durum. Ve dipten alma için önemli fırsatlar sunuyor. Bu nedenle en iyi yöntem; dipler yakından izlenmeli ve kazanmak için bu seviyelerden BTC alınmalı.

Kaynak

Paylaşım için teşekkürler

Paylaşımlarınız bize güç veriyor…

İlgili Haberler

1+ BTC bakiyeli cüzdan sayısında rekor artış TAKİP ET

Mike Novogratz’ın yarılama sonrası ilk BTC ve ETH yorumu TAKİP ET

Chris Burniske: Bitcoin’in sadece bir rakibi var TAKİP ET

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası